Selçuk Küpçük ve Öze Dönüş Soneleri

Nurdal Durmuş Selçuk Küpçük'ü kendi dilince kendi üslubu ile anlattı!

Selçuk Küpçük ve Öze Dönüş Soneleri

Sadece türküler çalmıyor! Kentin ruhunu insanlardan çalanlarla da mücadele ediyor. Hem ozan, hem kentli, hem soylu, hem de bizim yurdun çocuklarına adam olmayı öğütlüyor. Modernizmin yabancılaştırdığı kalbimize, yerli söylemlerden yenileştirilmiş soylu melodiler besteliyor. Geleneğin kötü tekrarından, geleceğin taze ufuklarına, kirli harflerden arındırdığı şiirleriyle yürüyor. Kültür haritamızın yozlaştırılmış paradigmalarına yeni açılımlar aşılamanın kavgasını veriyor. Yabancılaşmadan uzak, alternatif bir patikada yürüyor. Her insancıl dava gibi daha zorlu, her soysuzluğun karşısında daha asil, her uzaklaşmanın karşısında daha yakın bir dili tercih ediyor. Farklılaştığımızı, öze dönüşün onurlu ve çetin bir sınav olduğunu göstermek için, bir dağ başında kentin ölü ruhlarına “Uyanın” diye bağırıyor.


(*)
inanmak gibi falan mesela
direnmek
gücenmek
ya da tükenmek türünden
daha marjinal istekler
yani hepsi bir arada
sen gibi
ben gibi


Deli bu adam! Sözünü esirgemiyor. Tam tersine, sözü bahşedene şükrederek konuşuyor. Ne kaygı duyuyor, ne de popüleritenin dayatmalarına müziğini ve duruşunu feda ediyor. Müziğe bakışını, “Benim müziğim, ticari kaygıları önceleyen popüler dili tercih etmez” diyerek özetliyor. “Popüler kültür beni bağrına basarsa o zaman tereddüt ederim” diyerek bütün renkli heyulalara meydan okuyor. İşte bu yüzden “Ben, müziği herkes beni dinlemesin diye yapıyorum” dediği hâlde kimse onu tüketemiyor.


O, genele hitap etmekten kaygı duyabilecek kadar cömert! Az sayıda ama nitelikli dinleyiciyle zihinsel anlamda kurtarılmış bir alanın peşinde, kitlelerden uzakta durabilecek kadar bencil ve cimri, bütün sırt sıvazlamalara sırtını dönerek “Dinleyici beni seçmez, benim müziğim dinleyicisini seçer” diyebilecek kadar yalnız ve cesur davranıyor. Hayata bakış açısını soranlara ”Onlar benim hayat karşısında kişisel cevabımdır” diyerek şarkılarını ve şiirlerini adres gösteriyor. Müziğini ve şiirlerini popüler kültürün saflarına sürgün etmek için çabalayanlara soylu söylemler geliştirerek direnip, ahlaklı bir duruş için kirlenmemeyi sanatsal bir söylemden çok daha öteye taşıyıp, yaşam biçimine dönüştürüyor.

 


(*)
Madem ki yaşamak üstüne
çokça kuram okumuştuk
ve madem ki uçarı çocuklar gibi
acılara uçuşmuştuk
öyleyse bir başka anlamı olmalıydı
yaşıyor oluşumuzun


Medya soytarılarının hayatın ortasına bıraktığı her lekeli cümle medeniyetimizi, özümüzü ve kalbimizi zehirliyor. O, post modern anlayışın uzantısı olarak batı toplumlarının ahlakını ve müziğini, yaşam biçimi olarak devşiren soytarılardan yerli çocukları koruyup, 'bu yeni sömürü düzenini deşifre ederek yaşam sahiplerine direnmeden ölmeyin' çağrısı yapan bir derviş. Kirletilmiş ölümlerden hayat sahiplerinin söz atlasına soylu cümleler, temiz şarkılar, derin şiirler damıtan bir entelektüel. O, medeniyetini, ülküsünü, ülkesini önemseyen bir kentli. Hayata darbelerin, zamana darbelerin, sanata darbelerin karşısında duran bir sivil. Gücünü insan öğüten değirmenlere çevirmiş iktidar odaklarının karşısında, şiirlerinin periferisinde kalarak kekik kokulu ölüm şarkıları besteleyebilmeyi göze almış bir şair. Selçuk KÜPÇÜK Medeniyetimizin çocuklarına öze dönüş çağrıları yapan modern bir kent ozanı. Ama hepimizden daha fazla Anadolulu.

(*) Selçuk Küpçük “Hem Artık Yaşamak” Şiirinden.


Nurdal Durmuş yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 17:53
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tulay Arslan
Tulay Arslan - 10 yıl Önce

Selcuk Kupcuk'u bukadar guzel ozetleyen baska bir yazi yazilmadi sanirim. Tesekkurler...

mehlika
mehlika - 10 yıl Önce

çok iyi olmuş bu yazı, çok... selçuk küpçük, eserlerini yastık altında sakladığım, dönüp dolaşıp dinlediğim, en çok da içimde saklı sanatçılardan. ahh kekik kokulu ölümler... nasıl anlatılır bilmem ki?

artık kuşlarımı uçurmalı mıyım?

nurdal durmuş'a teşekkürler...

Zeynep Yasemin Yanar
Zeynep Yasemin Yanar - 10 yıl Önce

Selçuk Küpçük çok başkadır benim için.. Beğenmediğim dinlemediğim hiçbir eseri yoktur. Çok popüler, herkes tarafından dinlenen biri olsaydı hiç dinlemezdim..
Şükür ki öyle değil ve dinlemeye devam ediyorum. Çok güzel bir üslupla yazmış ve bunu kanıtlamış oldunuz.
Tebrik ve teşekkür ederim

sadık
sadık - 10 yıl Önce

balık tutan bir adam.ıslık çalar.sapanla kuş avlar.
sizi görünce gülümser.elini omzunuza atar.ve nassın
tertip der.ardından sazlıklara doğru yürümeye başlar.
onun için yürümek vardır yalnız.tek hedefi yolun kendisidir.

Fikret Genç
Fikret Genç - 10 yıl Önce

“Ben, müziği herkes beni dinle-me-sin diye yapıyorum” dediği hâlde kimse onu tüketemiyor.

İşte özet bu.

Teşekkürler Nurdal Durmuş'a

LiLi Yar
LiLi Yar - 10 yıl Önce

"O, genele hitap etmekten kaygı duyabilecek kadar cömert! Az sayıda ama nitelikli dinleyiciyle zihinsel anlamda kurtarılmış bir alanın peşinde, kitlelerden uzakta durabilecek kadar bencil ve cimri, bütün sırt sıvazlamalara sırtını dönerek “Dinleyici beni seçmez, benim müziğim dinleyicisini seçer” diyebilecek kadar yalnız ve cesur davranıyor."

Seviyoruz Selçuk Küpçük abimizi..

kalemine sağlık Nurdal abim..

saygılarımla...

Emre Şimşek
Emre Şimşek - 10 yıl Önce

Selçuk Küpçük...

Müziği yeşil pop muydu, özgün müzik miydi ayrı bir tartışma mevzuu. Ama onu dinleyince hüzne ve akletmeye gark oluyoruz ya, zaten önemli olan da bu galiba.

Güzel bir yazı.

Akılda kalan çok mensur ifadeler var.

"Ben, müziği herkes beni dinlemesin diye yapıyorum” dediği hâlde kimse onu tüketemiyor; değil,"Ben, müziği herkes beni dinlemesin diye yapıyorum” dediği dediği için kimse onu tüketemiyor olmalıydı.

Teşekkürler.

yldr
yldr - 10 yıl Önce

evet . iyi ki var. O'nun gibi ne yaptığının farkında olan ve nitelikli kaç kişi var ki. umarım yeni çalışmalarını eksik etmez bizden..
bir de aklıma gelmişken. sadece müzik yapmıyor. dergilerde nitelikli yazılar ve şiirler yayınlıyor. hem de sıkı dergilerde. ben ilk şiirlerini Dergah'ta okumuştum. Önceki ayların birinde yine çok güzel bir şiirini Yedi İklim'de .
ayrıca bir de Yolcu dergisinde 1980 dönemini anlatan uzun yazılar yazıyor. işkenceleri, idamları yazıyor...


banner19

banner13