Sami Yusufları bulmak kolay değil!

Sami Yusuf, İran’dan yola çıkıp tüm Müslümanlara seslenen bir sanatçı. Tahran muhabirimiz Nazenin Sami Yusuf'u yazdı.

Sami Yusufları bulmak kolay değil!

 

Sami Yusuf tanıdığımız ünlü İranlı şarkıcı ve besteci’nin asıl adı Siyamek Radmeneş’tir. Sami 1980 yılında Tahran’da doğdu. Time Dergisi tarafından ‘’En büyük İslam Rock Yıldızı’’ ve Guardian Dergisi tarafından da ‘Kutsal Rock Yıldızı’ olarak tanınlanmıştır.

Sami 3 yaşındayken ailesiyle İngiltere’ye gidip 18 yaşında Londra’nın Müzik Kurumuna girdi.

Bu Müslüman şarkıcı, dünyaya İslam mesajını iletmek için müziği bir araç olarak kullanmak gerektiğine inanıyor. Bu yüzden şarkıları genelde İslam ve Müslüman olmak konusunu içerir. Sosyal ve insancıl içerikli şarkıları da mevcuttur.

Sami Yusuf İngilizce, İstanbul Türkçesi, Azerbaycan Türkçesi, Farsça, Hintçe ve Arapça dillerinde şarkı söylüyor. Yusuf, İslami İnternasyonalizm’e inanıyor. Bu yüzden hangi ülkeden geldiğini düşünmeyip İslam dünyasının yıldızı olmaya çalışıyor.Sami Yusuf

İlk albümü 2003 yılında ‘El-müallim’ adıyla çıktı. 2005 yılında da ikinci albümü ‘Ümmet-i men’(Benim Ümmetim) adıyla yayıldı.

Üçüncü ve son albümü ise 2010 yılında ‘Her ca ki hesti’ (Vardığın her yerde) çıktı. Sami, bu albümde felsefi konuları işlenmiştir. Ayrıca Müslümanların hüviyeti ve dünyalaşma etkileriyle ilgili şarkılar okumuştur. Bu albümde İngilizce ve Arapça dışında Farsça, Türkçe, Hintçe dillerini de kullanmıştır.

Sami’nin albümleri dışında tek şarkıları da vardır:

  • "Supplication"
  • "A Thousand Times"
  • "Palestine Forever"
  • "Anything For You"
  • "You Came to Me"
  • "Healing"
  • "Hear Your Call"
  • "I’m Your Hope" (Bu şarkı Arap ülkelerinde olan ayaklamaları için halkın desteği olarak söylenmiştir.)
  • "In Every Tear, He Is There"
  • "The Source”

Sami Amerika, Mısır, Arabistan, Cezayir ve İngiltere gibi ülkelerde konserler vermiştir. Konserlerinin asıl mazmunları dünyadaki İslam ve barıştır. Bütün bu konserler halk tarafından muhteşem bir şekilde karşılanmıştır. Bu da Sami Yusuf’un dünyada ve özellikle İslam dünyasında ne kadar popüler olduğunu gösterir.

Gerçekten de bu günlerde dünyada Sami ve Samilere büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Belki onun gibi halkın sesi ile İslam’ın istediği barışı, insancıllık ve sevmeyi değişik dillerle bağıran aynı zamanda da popüler olan başka bir şarkıcı bulamayız.

 

Nazenin Nikikbal yazdı

Yayın Tarihi: 24 Ocak 2012 Salı 13:20 Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2012, 11:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kübra ablak
kübra ablak - 10 yıl Önce

kendi web sitesinde ingiliz sarkıcı söz yazarı besteci diye yazıyor iranlı olduğunu nereden öğrendiniz öyle ise neden kendi sitesinde yazmıyor? çok da önemli değil. sami yusuf kendisiniislam dünyasına ve her kesime kabul ettirmiş çok başarılı bir sanatçı allah yolunu açık etsin inş....

banner26