Sahne arkasındaki kahraman!

Kalbimize sirayet eden müziklerin bilinmeyen yüzü, soğuk tuşlara dokunarak içimizi yakan besteler çıkartan, sessiz ama emin adımlarla ilerleyen bir isim Hakan Aykut.

Sahne arkasındaki kahraman!

Bir güneş doğuyor
 
Müziğin arka planıyla çok fazla ilgilenmeyenlerin ismini duymaması mümkündür. Zira o, hep bir adım geride, mütevazı, efendi kimliğiyle sadece hakiki dinleyicilerin zihninde yer etmiştir. Yorumdan çok ezgilerin bestesinin ve müzik yönetmenliğinin emektarıdır. Göz bebeğimiz "Bir Güneş Doğuyor" albümlerinin bir ve ikincisinde, hem düzenlemesinde hem de solist olarak yer aldığını hatırlıyoruz. Hatta onun sesinden ilk defa "Secde Yerinde" ezgisini dinlediğimizi ve yıllar geçmesine rağmen unutamadığımız ezgiler arasında yer aldığını söylemeden geçmeyelim. "Secde Yerinde" ve "Şehadet Uykusu" bizim bildiğimiz ilk bestelerinden.

Hakan Aykut, birçok sanatçının albümüne de seslerkapak.jpggerek bestelerini vererek gerek de düzenlemelerine katkıda bulunarak terennüm ettiğimiz ezgilerin ortaya çıkmasında zikredilmesi ve hakkı teslim edilmesi lazım gelen bir müzik adamı. 
 
Grup Tan ve Dervişane

 
Şükür ki müziğin insan hayatına kattığı anlamın farkında olan, bu işlere gönlünü vermiş kıymetli sanatçılarımız hala mevcut. Hakan Aykut da onlardan biri. İsmi zikredilince zihnimize, klavye başında hararetle tuşlara aynı zamanda da yüreğimize dokunan, sürekli yeni parçalar üretmek için çaba sarfeden biri geliyor. Ömer Karaoğlu ve Taner Yüncüoğlu ile birlikte çıkardıkları "Grup Tan" Sesler albümü ve "Dervişane" albümleri bu örneklerden sadece bizim takip edebildiklerimiz. Dervişane'de "Bu aklu fikr ile" eserini seslendirdiğini hatırlayanlar olacaktır. Yoldaşlığımız neredeyse 90'lı  yıllardan itibaren devam etmekte, bizim nazarımızda kıymeti harbiyesi büyük ve bir o kadar önem arz etmekte. Yeni çalışmalarını heyecanla ve şevkle bekliyoruz. 
 
F.Kebire Gündüz Karaaslan ezgi dinlemeye devam ediyor

 Hakan Aykut'un seslendirdiği Secde Yerinde ezgisi:

 

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
A Sabit
A Sabit - 13 yıl Önce

İşte bu kardeşim!..

Tebrikler! Tebrikler! Tebrikler!

Bu yazıyı ben yazmalıydım dediğim birkaç konudan biri...

Konserlerdeki vakur duruşu, ciddiyeti, kalitesiyle Hakan Ağabey camiamızın gizli san'at kahramanlarından...

Her program sonrası, Allah razı olsun deyip, sarılasım gelir Hakan Ağabey'e, tam niyet ederim o sessiz sedasız gitmiştir...


Sanatçıların arkasındaki diğer müzisyenler bir yere, Hakan Ağabey ayrı bir yere...

Dünyabizim'e ve kardeşime teşekkürler...

zeynep
zeynep - 13 yıl Önce

Hakan Aykut'un Dünyabizimde anlatılmasında geç bile kalındı, çünü o tam da Dünyabizim gibi bir sitenin tanıtacağı örnek insan. Böyle bir yeteneğim olsaydı çoktan yazmış göndermişitm:)
Bundan tam 15 sene önce konyada bir otelde müzik dinletisinde tanımıştım..Mütevazi sanatçı deyince aklıma ilk gelen insandır Hakan Aykut, Allah ömrünü hayırlı ve bereketli eylesin...