Sadettin Nuzhet Ergun'un ömrü

İnsan 47 yıla neler sığdırır, Sadettin Nuzhet Ergün neler sığdırmış?

Sadettin Nuzhet Ergun'un ömrü

Sadettin  Nuzhet ERGUN desem hakkında ne dersiniz acaba? Hemen aklımıza onun hakkında neler gelir? Öncelikle bir öğretmen mi? Yoksa bir edebiyat tarihçisi mi? Ya da yazar bir kütüphaneci mi? Yoksa hiç biri mi? Galiba ilgilisi dışında merhumu bilenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez desem, mübalağa sigasına fazla mı sığınmış olurum. Biz dedik. Varsın aksini söyleyen bizden hesap sorsun.

Öncellikle, bizim kültürümüzü özellikle şiir ve musiki tarihimizi yeni nesillere aktaran ve tanıtan önemli şahsiyetlerden biridir Sadettin Nuzhet Ergun.

 

812147 yıla neler sığar?

Yolumuza devam edelim ve sorular da yolumuzun kandilleri olsun. Acaba kaç sene yaşadı  ve bu ömre ne kadar eser sığdırdı? Geçenlerde derste çok yorulduklarından dem vuran 17-18’li gençlere Ömer Seyfettin 35’inde şeker hastalığından sırlandı ama bakın görün ki sizin kısa gördünüz bir ömre ne kadar önemli eserler bıraktı. Şaşırdılar. İşte size bize az gelen ama koca bir ömre koca koca işler sığdıran bir isimdir Nuzhet Ergun.

Doğumu 1899 Bursa, ölümü 1946 İstanbul Validebağı Prevantoryumu. Başağrısı: Verem. İmkansızlık ve hastalıklara geçen bir ömre sığdırılan 25 sadece yazılı eser.

Ergun’un ilk görevi İstanbul Hallaç Baba Dergâhı Şeyhliği. Anne tarafının “Sa’di” tarikatına mensup oluşu ve söz konusu tekkenin şeyhi Ahmed Ferid Efendi'nin vefatından sonra onun yerine geçmiş.

1925’te malum olay gerçekleşince o da sırlarını özel olarak paylaşanların arasına katıldı: Ankara, Konya ve İstanbul’un çeşitli liselerinde öğretmenlik, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğretim görevliliği ve son olarak Bayezid Devlet Kütüphanesi müdürlüğü.

 

1925-1940 arası yayımlanan 25 eseri:

1. Bektaşi Şairleri

2. Mevlana

3. İstanbul Meşahirine Ait Mezar Kitabeleri

4. Aşık Ömer

5. Halk Edebiyatı Antolojisi

6. Muhtasar Türk Edebiyatı Numuneleri

7. Şeyh Galib

8. Aşık

81239. Beşiktaşlı Gedai

10.Hengami

11.Katibi

12.Kuloğlu

13.Namık Kemal

14.Necati

15.Rami Paşa

16.Subûhî

17.Şeyhülislam Bahaî

18. Cenab Şahabettin

19. Fehim

20. Sâmih Rifat

21. Silleli Sururi

22. Baki

23. Edebiyat ve Edebiyat Tarihi

24. Aka Gündüz

25. Ali Nihad

Bu kadar eser içinde en önemli eseri kaderin tamamlanmasına imkân tanımadığı  eserlerden olan “Türk Şairleri” adlı eseridir. Cumhuriyetdöneminin önemli tezkiresi sayılan bu eser,  temel kaynaklar, yazma eserler, divanlar, tabakât ve biyografi kitapları taranarak meydana getirilmiş.

 

8122Musikide kaynak!

Nuzhet Ergun’un alanında aşılamayan eserlerinin ikincisi de iki ciltlik “Türk Musikisi Antolojisi”. Bu kallavi eser bugün Türk musikisi üzerine çalışanlar veya kalem oynatanların temek kaynaklarından biri. Turk Musikisi, camilerin veya dergahların semalarında vucud bulur dervişan, muhibban veya cemaat-i müslimin (çok severim bu terkibi) cuşa gelir ve gönüllerini hoş ederlerdi. El-an bu durum yine ehline malum mekanlarda devam ediyor.

Yazılı kaynakların yanında pek çok zakiran ve mevlithan, bestekâr onun rahle-i tedrisinden geçti. Hepsini de bugün sırlanan zat-ı muhteremin hâlini, tarzını devam ettiren nice sayısız sessiz isim yaşıyor. Belki haberdarız belki haberdar değiliz. Onlar Sadettin Nuzret gibi bir ustanın elinden yetişenden el almış olmanın tatlılığını ruhlarında yaşıyor.

Son sözler yine Sadettin Nuzhet’in:

Ey yolcu! Geçtiğin bu yollar bilsen,

Ne kadar çetindir, ne kadar uzun,

Bu yalçın yerlerde durmaz kaçarken,

Gözünle gördüğün gönlüne vursun.

 

Arda Şeker hatırlattı

Yayın Tarihi: 12 Ekim 2009 Pazartesi 16:32 Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2009, 19:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26