Rock müzikte Fars ruhu

Hem proggressive metal müzikte hem ressamlıkta hem de grafik tasarımda yeteneğini kanıtlamış bir sanatçı..

Rock müzikte Fars ruhu

Farzad Golpayegani'yi tanıyın, dinleyin, sevin

 

Farzad Golpayegani İran'ın en iyi rock müzisyenlerinden biri.

Kendisi aynı zamanda iyi bir ressam ve grafik tasarımcı. Neyse hemen geçelim roportajımıza:

Abi anlatsana kimdir şu Farzad Golpayegani dedikleri?

1979 Tahran doğumluyum. Müzik, Grafik ve resim dallarında çalışmalarım var. Halihazırda Proggressive Metal ve Fusion tarzında üç albümüm var. Albümlerimde elektrik gitar, akustik ve bas gitarı kendim çalıyorum. Davul, org gibi diğer enstrümanları ise programda yazıyorum. Bir grubum var ve konserlerimizde hep "Farzad Golpayegani's Band" (Farzad Golpayegani'nin Gurubu) olarak sahne alıyoruz.

Şarkılarının adları Sayılardan ibaret, resimlerinde de fars alfabesinden öğeler var. Bu Alfabe ve rakam olayının derin felsefesini aktarır mısın bize?

Felsefi değil! Ben yaptığım her şarkıyı, şarkı listeme ekliyorum. Bu sayılar da listedeki sıralarına göre şarkıya veriliyor. Bunu yaparak dinleyicinin isim'in tesiri altında kalmadan sadece müziğe yoğunlaşmasını sağlamaya çalışıyorum. Benim şarkılarımda vokal da yok. Kısacası bu sayıların özel bir manası yok. Ama resimlerde kullandığım alfabelerin, iranda Typografi sanatının öncülerinden olan Rahmetli Babam Behzad Golpayegani (Ressam, 1938-1985)  ile alakası var. Bu harfler sembolik bir şekilde kullanılıyorlar ve kelime olarak değil.

En belirgin olanı da "H" harfidir ki "Hiç" ve "Hep" kelimelerinin sembolüdür. Tabii ben harfleri babamdan farklı bir şekilde kullanıyorum ve benim resimlerim Surreal ve Expressionist olarak kategorize edilebilir.

Sence yetenek mi daha önemli yoksa çalışkanlık mı?

Bence ikisine de beraber sahip olunmalı. Çünkü yetenek çalıştıkça kendini gösterir.

Her yoldan geçenin bu soruyu sorduğunu biliyorum ama, İran'da Metal müzik yapmak nasıl birşey?

Çok zor. Konser vermek ve album çıkarmak gibi her türlü ciddi çalışma tamamen yasak ve bu tür müzik yapanlara karşı çok suçlayıcı bir tutum var.

Burada faaliyetleri sürdürmek için bu müziği gerçekden sevmeniz lazım. Tek serbest olan bu müziğin enstrumanlarının alım ve satımı, ama kendisi yasak!

Sanatında kimlerin tesiri oldu ve oluyor?

Ailemde olan sanatsal arka planın en büyük tesiri oldu. Babamın erken ölümüne rağmen ailemde sürdürlüen sanatsal ortam ve ayrıca küçüklüğümden beri abim tarafından müzüksel olarak beslenmem. Tabii ki Devrimden sonraki ilk yılları ve sonra da savaş günlerini tecrübe etmenin de sanatsal bakışımda büyük etkisi var. Ayrıca her türlü ve her tarzda güzel müzikden de büyük keyif alıyorum ve geleneksel müzik, yöresel müzikler, klasik müzik, jazz, rcok ve metal müziklerin de büyük rolu var.

2007 yazında BarışaRock festivalinde gurubunla çaldın. Tüm olay nasıl gerçekleşti?

Biz Orta Doğu bilimci ve müzisyen Mark Levine tarafından bu festivalin yapımcılarıyla tanıştık ve onlar tarafından festivalde çalmak için çağrıldık. Mark'ı da bizimle sahnede çalması için davet ettik ve böylece İngiliz olan davulcumuzla beraber bir "İran", "Amerika" ve "İngiliz" gurubu oluşdu! Ve bu da festivalin barış çağrısıyla güzel bir doğrultuda idi. Karşılaştığımız sorunlara rağmen en iyi sahne tecrübelerimden biriydi ve çok güzel hatıralarla ayrıldım.

Sayı mı harf mi?

Değişir! Her ikiside iyi de olabilir kötü de! Ama harflerin kullanımı daha fazla.

Türkiyenin metal dünyasından haberin var? Kimleri tanıyorsun? Ne düşünüyorsun?

Çok yok. Tabii ünlüleri tanıyorum ama ben daha çok içinde türk müziğinin öğelerini taşıyan müziklerden hoşlanıyorum, sadece türk müzisyenler tarafından yapılmış olması yeterli değil.

Roportajlarda son söz diye birşey vardır ya; patlatsana bir tane.

Türkiye'yi kültürel açıdan ve manevi atmosferinden dolayı çok seviyorum. Türk müziği de benim için en güzel müzik türlerinden biri ve umarım yeni bir konser fırsatı doğar da tekrar oraya gelir ve dinleyicilerle buluşurum.

Ben sandım ki siteni falan diyeceksin. Neyse ya ben söylerim. Çok mütevazisin valla. Arkadaşlar ve düşmanlar; Farzad'ın şarkılarını www.farzadonline.com sitesinden dinleyebilirsiniz, tavsiye ederiz. Gerisi size kalmış.

Salome   [email protected]        www.myspace.com/salomerap

Farzad'ın sitemizde bulunan galerisine göz atmak için tıklayın

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2010, 21:35
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26