Rapçiler ve Grup Yürüyüş söyledi!

Duisburg'da aylar öncesinden planlanan konser İsrail'in saldırısından hemen sonraya denk geldiği için büyük ilgi gördü. Konserde Grup Yürüyüş vardı, Grup Yorum ise katılamadı.

Rapçiler ve Grup Yürüyüş söyledi!

Lübnan’daki Filistinli mülteci çocuklarla dayanışmak üzere gerçekleştirilmek üzere, sosyalist kimlikleriyle tanınan Initiativ e.V. ve SUMUD adlı kuruluşların düzenlediği, Müslümanlarla Dayanışma Platformu tarafından da desteklenen Filistin konseri aylar öncesinden planlanmıştı. Ancak Türkiye’den Grup Yürüyüş’ün de katıldığı geceye, Gazze’ye insanî yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine dönük siyonist saldırı damgasını vurdu.

Kapitalizme karşı başka bir dünya mümkün

WEFA
(+)

Almanya’nın Duisburg şehrinde gerçekleştirilen konserde sahneye çıkan konuşmacılar ve sanatçılar şehitleri anarak, Amerikan emperyalizmine ve siyonist çeteye karşı direnişin önemini vurguladılar. Programda sahne alan isimler, “Küresel İntifada” bilincinin yaygınlaşması için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirterek, zulme karşı omuz omuza vermenin ve kapitalizme karşı başka bir dünyanın mümkün olduğu gerçeğinin dillendirilmesinin insanlık onuru adına zaruri olduğunu söylediler. Muhammed Ebu Rauf’un yaptığı açılış konuşmasından sonra sahneye çıkan Mufid Nemeh, ud eşliğinde Arapça şarkılar söyledi. İHH'nın Avrupa partneri WEFA temsilcisinin yardım çalışmalarıyla ilgili bilgi verdiği programda, Gazze'de yaşanan katliamlarla ilgili çeşitli sinevizyon gösterimleri gerçekleştirildi.

Gazze direnişiyle dayanışma imanî bir sorumluluk

Gece Grup Yürüyüş konseri ile devam etti. Mavi Marmara şehitlerini anıp, gazilerin selamını aktararak konsere başlayan Grup Yürüyüş’ün konseri büyük ilgiyle karşılandı. Tekbirler ve sloganlar eşliğinde Türkçe, Kürtçe, Arapça marşlar söyleyen Grup Yürüyüş, Amerikan emperyalizmine ve İsrail siyonizmine karşı mücadele edenleri selamladı. Gazze direnişiyle dayanışmanın imanî bir sorumluluk olduğunun altını çizen grubun parçaları, dinleyicilerde büyük coşku yarattı.

Rap müzik yapan Bandbreite, Ramallah Underground ve Ammar 114 gibi sanatçılar da Grup Yürüyüş konserinin ardından sahneye çıkarak, İsrail ve emperyalizm karşıtı mesaj yüklü şarkılarını seslendirdiler.

Gece, SUMUD temsilcisi Mustafa İlhan’ın “Hamas’a Selam Direnişe Devam!” diyerek bitirdiği konuşmasıyla birlikte sona erdi. Organizasyona Türkiye’den çağrılan bir diğer müzik grubu olan Grup Yorum ise aynı tarihlerde başka programları olduğu için konsere katılamadı.

15840

 

Habil Sağlam bildirdi

Yayın Tarihi: 08 Haziran 2010 Salı 12:10 Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2010, 19:00
banner25
YORUM EKLE

banner26