banner17

Radio Tarifa güzel bir gruptu!

Güzel sesleri, iyi müzikleri, verdikleri eserlerde farklı enstrümanları kullanmalarınadaki başarıları, İstanbul ve Filistin-Ramallah'ta konser vermeleri..

Radio Tarifa güzel bir gruptu!

İstanbul’la, Ramallah’ı konser vererek birbirine bağlayan grup: Radio Tarifa

 

Radio Tarifa, Ramallah
(+)

Bu adamları seviyorum. Güzel sesleri, iyi müzikleri, verdikleri eserlerde farklı enstrümantalları kullanmalarınadaki başarıları, İstanbul ve Filistin-Ramallah’ta konser vermeleri onları sevmem için yeter de artar bile.

Sonra gruplarına verdikleri isim İspanya’nın en güney bölgesindeki bir şehrin adı. Yani Afrika’ya bakan bir şehir. Sadece coğrafi olarak bakmaz onlar kara kıtaya. Endülüs’ün ihtişamını sese dönüştürebilmiş bir grup olarak bakar… Arap-Endülüs dolayısıyla Ortodoğu ve Kuzey Afrika ve Ortaçağ müzikleri karışmıştır onların nağmelerinde.

Grup hakkında biraz teknik bilgi…

1993 yılında Rumba Argelina adlı albümü çıkarırlar, 1996 yılında Temporal adlı albümü çıkarırlar. 2000 yılında Cruzando El Rio adlı albümü piyasaya sürerler.  2002 yılında Kanada’da verdikleri konser kayıtların oluşan Fiebre adlı 2003 çıkışlı bir albümleri daha vardır ki bu albümde oldukça popüler bir albümdür.

Radio Tarifa, Temporalİlk albümlerinde Flâmenko ve Endülüs halk şarkılarından etkiler görülür. İkinci albümlerinde daha eski ve değişik yörelerden İspanyol halk şarkılarından, üçüncü albümde ise Klasik Ortaçağ Avrupa’sı müziğinden esinlenerek eserler ortaya çıkarmıştır grup. Ve 2006 yılında dağılmıştır. Dağılırken verdikleri mesaj ise arkadaşlık bağlarını muhafaza edeceklerine dair bir söyleme dönüşmüştür. Yani tekrar Radio Tarifa olarak eserler verebiliriz mesajııdır bu.

Anlamadan dinlemek daha güzel…

Sin Palabras, Manana, Rumba Argelina, Lamma Bada, Nina  gibi muhteşem parçalarından ne anladığımızı çıkaramasak dahi bizleri alıp götüren bir havası vardır  bu parçaların. Bu parçalar bittiğinde başladığımız yerin dışında bir yerde bulursunuz  kendinizi.  Bu da demek oluyor ki iyi iş çıkarmış bu adamlar arkadaş…

 


Radio TarifaHep zirvede bırakmak…

2006 yılında son bir konser vererek dağılan grubun şu an ne iş yaptığı bilinmiyor. Grubun bazı fertlerinin albüm çalışmaları olduğundan haberdarız ancak grup olarak bir çalışmaları söz konusu değil hala.  Belki de etkileyici olabilmenin bir yanı da özgün bir noktaya geldiğinize inanıp devam etmektense dağılmak.

 

 

Besim Bal & Bünyamin Karabaş dinledi, sevdi

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2010, 19:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
fkgk
fkgk - 9 yıl Önce

gönül yarasına atıfla şüphesiz yürekten gelen eserleri dinlemek için tercümeye lüzum yok.gönülden gelen gönüle hitab ediyor.bu ve bunun gibi muhteşem eserleri ilk defa onun programında dinledim.bizlere herzaman kaliteli söz ve kaliteli müzik dinleten adama selam olsun.mehmet davut göksu seni özledik dön artık!!!

eylül
eylül - 9 yıl Önce

bende ilk gece yürüyüşünde dinlemiştim..paşalı da dönsün artık....

*sin palabras kelimeler olamdan demek imiş sanırım...

banner19

banner13

banner20