Peter Murphy: Gotik'den Sufizim'e

Peter Murphy 'Gothic Rock' diye bilinen müzik tarzının babası sayılan 'Bauhaus'..

Peter Murphy: Gotik'den Sufizim'e

Peter Murphy: Gotik'ten Sufizim'e

 

Peter Murphy “Gothic Rock” diye bilinen müzik tarzının babası sayılan “Bauhaus” adlı müzik grubunun vokalisti olarak tanınmaya başladı yetmişlerde. 83 yılında grubun dağılmasıyla solo kariyerine başlayan Murphy, hem müzikte, hem inancında yeni aşamalara ulaştı. Türkiye'ye yerleşen Murphy, İslam'ı seçti.

İngiltere'de yedi çocuklu bir ailenin en küçük ferdi olan Peter, Katolik olarak büyüdü:

“Ben güçlü inançları olan bir Katolik olarak yetiştim ve her zaman Allah'a inandım. Müslüman bir çevreye taşınınca aynı mesajı orda da gördüm. O yüzden din değiştirmek denemez buna, bilincim çoğaldı; aynı mesajı daha açık, net ve ayrıntılı olarak aldım sadece. Aslında dini değiştirmek diye bir şey yok, teslim olmanın bir yanını keşfediyorsunuz, yani İslam'ın manasını. “

Murphey solo kariyerinde çok değişik tarzlarda çalıştı, ama şarkılarında derin ve komplike vokal teknikleri her zaman mevcuttu. Şarkı sözlerinde ise metafiziksel ve manevi konuları tercih eden Peter Murphy'nin eserlerinde her zaman rüya'ya benzeyen bir ortam yaratan ritimler, imgeler ve hissiyat mevcuttur.

Peter Murphy İslam inancını seçip Türkiye'ye taşındığında ise, artık orta doğulu etkileri yeni albümlerinde duyulmaya başladı . En çok da Sufizim'in mistik etkilerinden ilham aldı. Eşi de Türkiyeli olan sanatçı, 1992'den beri Ankara'da yaşıyor.

Peter Murphy, en son İslam adına yapılan silahlı ve bombalı saldırılarla ilgili rahatsız ve şöyle diyor: “İslam herhangi bir kültüre ait değildir bence. Ben İslam'a Sufizim kanalı ile yaklaştım; bu nedenle herhangi bir Ortadoğulunun sahip olabileceği kültür ve geleneğe bağlı kısıtlamalar yok bende.

Ben her iki tarafı da tarafsız görebilecek ve yorumlayabilecek bir pozisyondayım.

Bu olaylar dünya için bir trajedi, ve İslam, doğu-batı gibi kavramları aşıyor. Her toplumun kendine ait kutuplaşmış grupları olması ve bu şekilde radikalleşerek kendi kültürlerine bile yabancılaşmaları çok kötü. Din kullanılıyor, dinden çok nefretin anlatımı bu, öfke, güç, para ile ilgili ve yüzyıllardır süren bir şey. Tüm dinlerin temel mesajında barış, teslim olma ve hoşgörü vardır..."

Sitesinden kendisi ve müziği ile ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz:

Sitesi:  http://www.petermurphy.info/intro.html

 

Salome, bildirdi.

 

Editör'ün notu:
İslamın Dünyaya hükmetmesini iyiliğin dünyada güçlü bir şekilde hakim
olması olarak algılıyor, bu mücadeleyi verenlere hürmet ediyoruz!

Bu mücadeleyi verenlerin dünyevilik tutkulu olarak yaftalandığını
bilmiyor değiliz! Aramızda dünyevileşenler de yok değil!
Murphy'nin dinin kullanıldığı ile ilgili görüşüne pek katılmamakla
beraber cümle kurarken sömürülmüş coğrafyamızı da hesaba katsa idi
nasıl konuşurdu, bunu merak ediyoruz. Bir başka haberimizde bunu da
öğrenmiş oluruz belki?!

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 23:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özlem
Özlem - 10 yıl Önce

Murphy e katılıyorum, islam herşeye alet adilmiş durumda,günümüzde akıllı ve bilinçli insan ancak bunun ayrımına varabilmektedir, ayrıca islam evrenseldir hiç bir topluluğa ait değildir, arap topraklarında doğmuş olabilir ,o topraklar kutlu da olabilir fakat tüm insanlığa gelmiştir..sadece batı değil doğuda sömürücü bir misyon üstlenmiştir, kaba bir tabir olmassa yer yüzünde kimin eli kimin cebinde belli değil.. Allah akıl sağlığı versin ki dinimizi düzgün ve layıkıyla yaşayalım ve yaşatalım.

banner19

banner26