Outlandish Neyzen Veli Dede'ye yer verdi!

Dünyaca ünlü rap grubu Outlandish, bir şarkısında Hicaz Hümayun Peşrevi’ni kullandı..

Outlandish Neyzen Veli Dede'ye yer verdi!

 

Ünlü rapçilerin Türk müziğine ilgisi devam ediyor. Selda Bağcan’ın “İnce İnce” adlı şarkısını kullanan ünlü Amerikalı rapçi Mos Def’ten sonra, dünyaca ünlü Danimarkalı rap grubu Outlandish de Türk müziğine merak saldı.

Onlarca ödül sahibi, ABD’den Hindistan’a, İngiltere’den Fas’a, Mısır’dan Fildişi Sahilleri’ne kadar dünyanın dört bir yanında konser verebilen nadir gruplardan olan Outlandish, geçtiğimiz ay çıkardıkları son albümleri “Warrior//Worrier”da yer alan “Gangsta Like Crazy” adlı şarkılarında Neyzen Veli Dede’nin Hicaz Humayun Peşrevi’ni kullandı. Neyzen Veli Dede, İstanbul Yenikapı Mevlevihanesi’nde neyzenlik de yapan Neyzen Veli Dede 1768 yılında vefat edene kadar sayısız esere imza atmıştı. Bunların en meşhuru ise bahsi geçen Hicaz Hümayun Peşrevi idi.

Hicaz Hümayun Peşrevi
(+)

Türk müziği tınıları taşıyan şarkı çok ilgi görüyor

Albümün en çok ilgi gören şarkılarından olan ve albüm çıkar çıkmaz BBC’nin ‘playlist’ine giren şarkı, sert sözleriyle dikkat çekiyor. Grubun üyelerinden Fas asıllı Isam Bachiri ve Pakistan asıllı Waqas Ali Qadri Müslümanken, Honduras asıllı Lenny Martinez koyu bir Katolik. İngilizce, Urduca ve İspanyolca olmak üzere üç dilden sözler barındıran şarkının bir kısmının çevirisi şöyle:

Araplar radikal teröristlerdir,
Göçmenler baş belası,
Ve geri gönderilmeliler.
Siyahiler hep suç işler.
Örtünen kadınlar baskı altındadır.
Beyaz adamlar ırkçıdır.

Eğer bu ifadelerden herhangi birine inanıyorsan, bir aptalsın!
Tekrarlıyorum, aptalsın!


Akif Karaismailoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2012, 11:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Recep
Recep - 7 yıl Önce

Hep güzel mesajları ile öne çıkan bir grup, müziğimizi kullanmaları gurur verici. Allah yollarını açık etsin

lilmoro
lilmoro - 7 yıl Önce

Bu gördüğümüz ilk jest değildi ama hala şu konser yaptıkları ülkeler arasında yer edinemedik!Mutluluğumuza engel değil tabi, ya bunlar da olmasaydı!! :)

outlandmoro
outlandmoro - 7 yıl Önce

outlandish ve lowkey gibi bizden şarkıcılara gruplara yer vermeniz çok güzel,gerçekleri söyleyen şarkıcıların azınlıkta olduğu ve öne çıkamadığı bir dönemde..

Reyyan
Reyyan - 7 yıl Önce

Albümün en güçlü şarkılarından biri, hatta şarkısı diyebilirim. Nakaratındaki ezgilerin sıcaklığı da burdan geliyormuş demek ki, özellikle bu konuya yer verdiğiniz için ayrıca teşekkürler. Kaleminize sağlık, Outlandish'e yer veren her yazı, her site okunmaya-gezinmeye değerdir.

banner19

banner13