Onu herkes bilmez, Neşet Baba bilir!

Bestami Korkmaz kültürel birikimi, ufku ile farklı bir müzisyen.

Onu herkes bilmez, Neşet Baba bilir!

Müzikle ilgili her gün yeni bir şeyler söyleyip yazacak kadar sanatçı ve eser mevcutken, sanatçı ve eserinin niteliğiyle beraber ortaya konan eserin “ne” olduğu, “nasıl” olduğu, “neleri” konu aldığı da ilk dikkat etmemiz gereken konular olmuştur.

Adım her yerde çocukBestami Korkmaz

BVU açılardan Bestami Korkmaz’a dikkatinizi çekmek istiyorum. Yaptığı albüm çalışmalarının yanı sıra bağlama icrası ve beste çalışmalarıyla da tanıdığımız Bestami Korkmaz. “Derdin Dermandır”, “Sözden Öte”, “Ay Düştü” isminde üç albüm yapmış.

Onlarca albümün ortaya çıkmasına bağlaması ve söz-beste çalışmalarıyla katkıda bulunmuş. Mikail, Eşref Ziya, Ömer Karaoğlu, Erdoğan Akın gibi daha birçok sanatçıya sazı ve sözüyle eşlik etmiş. Vaktiyle Ömer Karaoğlu’nun “İzler” isimli TV programında da ara ara gördüğümüz ve bağlamanın telleri üzerinde her kımıldayışı ayrı bir nağme olup dökülen o usta elleri Neşet Ertaş’tan övgü almış bir adam Bestami Korkmaz.

Olay şöyle: Bir TV programında Orhan Hakalmaz'ın arkasındaki sazlardan biridir Bestami Korkmaz. Seyirciler telefonla canlı bağlantı yapabilmektedir. Birden Neşat Ertaş bağlanır. Meğer Neşet Ertaş'ın kendisi aramış programı. Orhan Hakalmaz çok sevinir, Neşet Baba beni aradı havasındadır. Ne istersen söyleyelim modunda. Neşet Bana ise şöyle der; hele sen dur da şu arkandaki karaoğlanın bağlama çalışına bittim ben, o bir şey çalsın diyor. Hay hay diyorlar, çalıyor.

Halk müziği formuna yakın olan tarzındadır ki “Tüter Medine türküsü” der bir eserinde. “Adım her yerde çocuk” derken Bosna’yı, Bosna çocuklarının kan kırmızı uçurtmalarını gezdirir gözbebeklerimizde. “Yu-Ma-Tu” cular iyi bilirler Derdin Dermandır kasetini. Bestami ustamız kendi söz ve bestelerinin yanında Karacaoğlan, Abdürrahim Karakoç, Mustafa İslamoğlu, Mehmet Aycı, Uğur Işılak gibi şair ve müzisyenlerin eserlerini de seslendirir albümlerinde.

Yavuz Ertürk yazdı

YORUM EKLE
YORUMLAR
selçuk küpçük
selçuk küpçük - 12 yıl Önce

bestami korkmaz bu camiadaki en önemli adamlardandır. önemini çok sonra anlayacaklar. eli yüzü düzgün çalışmalara bakalım derseniz mutlak karşınıza o'nun yaptıkları çıkacaktır.vesselam...selçuk küpçük

h.şeras
h.şeras - 12 yıl Önce

eli yüzü düzgün adamlar,eli yüzü düzgün nesiller zuhur ettiğinde anılacaklardır..inşallah o da yakındır...

- 12 yıl Önce

Kıymetli müzisyen Bestami Korkmaz'dan söz ederken niçin Neşet Ertaş referans verildi anlayabilmiş değilim... Bestami ağabeyi dinlemek için referansa gerek yok arkadaşlar, birinin onayından geçmesi şart değil...