O umuda özenip söylenecek ezgiler vardır

Tüm umutlu ezgilerimizden anlıyoruz ki, gece veya gündüz fark etmeden bitmez bizim savaşımız… Müslümanlar için güzel günler oldukça ve pek yakın; iş, kalkıp dirilmekte ve direnmektedir.. Fatih Pala yazdı..

O umuda özenip söylenecek ezgiler vardır

 

 

İman nimetine ermiş olanların, kaybetmeleri ve terk etmeleri mümkün olmayan vasıflarından birisidir umut/ümit etmek. Yüce Rabbimiz aziz ve kerim olan kitabı Kur’an’da, kullarını her daim umut ve korku/havf ve reca halinde olmaya yöneltir. Mutedil olmaya, sınırları aşarak haddi zorlamamaya yani.

Mümin yüreklere sahip olan sanatçılarımızın var olageldiğini cümle âlem bilir. İşte bu kıymetli sanatçılarımızın, yıllardan beridir sözlerinden sazlarına yol aldırdıkları ezgilerinde, bu umut sancağını bariz bir şekilde göndere çektiklerini fark ediyoruz. Allahu Teâlâ’dan yalnızca kâfirlerin ümit keseceğinin bilgisini verir bizlere Kitabımız yine. Şu halde, bu mümince tavrın, ezgilerimizde de yer bulması gerekirdi. İman ettikten sonra salih amellere sarılmalarının ve birbirlerine hak ile sabrı tavsiye etmelerinin şuurundaki ehl-i sanat, 80’lerden bu tarafa iş başındadırlar karınca kararınca.

Umuda yolculuktur bütün adımlar…

Grup Kıvılcım, “Ayrılık Türküsü” albümlerinde öyle bir umut iklimine girmişlerdi ki; umudun silahlarda, savaşlarda, akan kanlarda ve şehidlerde olduğunu haykırmışlardı “Umut” adını verdileri ezgilerinde. Aydınlığın gelmesi için karanlığı def etmeye yemin edenlerdir onlar. Ve bunun için de mallarını feda etme, kanlarını toprağa dökme sevdasındadırlar.

Yarınlara umut ektiklerini ve yılmadan yürüdüklerini, sonra da dikenli tüm yollarda sabırları büründüklerini haber veriyordu Grup Kardelen, “Kardelen Türküleri ’96” albümlerinin “Sitemim Dağlara” ezgilerinde. Ne kadar da sitem dolu sözlere sahip gözükseler de, yarınlarda sevdalarının yeşerip filiz vermesi adına ve andına ve aşkına, umudun burçlarında yer edinmiş ışıldayan gözleri. Onların umutlarında sessiz çığlıkların gür sese dönüşmesi, yağmurların sel getirmesi, rüzgârların estikçe esmesi var.

Kalksam ve Dirilsem” ezgi albümünde, İbrahim Tanrıkulu’nun o naif sesinden “Ağlar” ezgisinde dinliyoruz gariplerin, öksüzlerin ve yetimlerin ağıdını. Enginlerde büyütülen en büyük umuttur bu güzellerin gülümseyecekleri güne ermek, gülümseyeceklerini görmek.

Güzel günler yakın

Bir gün elbet, cellâtların seslerinden utanıp da sevgi ırmaklarına daldığına ve zamanın gül çağına selam durduğuna, beslediği yüce bir umuda yaslanarak ve haklı olarak şahitlik etmeyi yeğliyor “Sel” albümüne adını veren “Sel” ezgisinde Tamer Duman. Dünyanın ve devranın bir değirmen misali döndüğünü ve nihayetinde kazancın sarsılmayanlara ait olacağının umudu ağır basıyor burada.

Grup Mavera, gönlümüzün doğu bağrından “Umuda Ağıt” yakmış olsa da “Azad Türküler”inde; biliriz ki, o ayağından kan damlayanların, susuzluktan ölecek güllerin akıbetini bitmeyen umutlar belirleyecektir. Mezarlara sığmayacaktır gömülmek istenen anılardaki o hep taze duran umutlar. Onları, azmiyle sabır sabır toprağa işleyen bozulmamış kalp sahipleri menziline kavuşturacak.

Sonra, umudu albümlerine isim yapan sanatçılarımız var bizim. Aykut KuşkayaUmut Sancısı” diyerek sazına/ud’una sarılmışken yarınların güzel olması için bir vakitler; ağlayarak dağları delmek, haykırarak fırtınalar koparmak isterken; çaresizliğin bitmesini, gözyaşların dinmesini beklerken dirençli bir yekinmeyle ayağa kalkıyordu umuda el uzatarak.

Grup Genç ise, “Yarının Adı Umut” adını layık görmüşlerdi albümlerinin birinin adına. Dünlerde kalmanın çare olmadığını, yarının umut ve sevinç namını taşıdığını, uykularını kıyametlerin böldüğü dertlilere sesleniyorlardı. Geçitler dar, seferler zor olsa da; elde ve dilde ve hep gönülde umut gibi ulvi bir imkân vardır müminler için.

Grup Yürüyüş de, varsa yoksa umut dedikleri, direniş dedikleri, meydanlarda el-İntifada diye yumruklarını yükselttikleri -aynı zamanda ilk albümleri olan- “Umuda Yürüyüş”ü sevenlerine kavuşturmuşlardı ciddi ve sevdalı bir yürüyüş seansında.

Hâsılı, tüm umutlu ezgilerimizden anlıyoruz ki, gece veya gündüz fark etmeden bitmez bizim savaşımız… Müslümanlar için güzel günler oldukça ve pek yakın; iş, kalkıp dirilmekte ve direnmektedir a can!

 

Fatih Pala yazdı

Yayın Tarihi: 11 Mart 2014 Salı 10:35 Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 16:26
YORUM EKLE

banner19

banner36