O gün bir ilki gerçekleştirdik!

Yazarlar Birliği'nde bereketli bir gün yaşadık. 20 yıl aradan sonra Kamran'ı dinledik.

O gün bir ilki gerçekleştirdik!

Kamran Reşnevadi'nin Efendimiz (s.a.v.) için bestelediği dinletideydim dün. İyi ki de oradaydım. Yazarlar Birliği'ne giderken yolda Merve Büşra Bozcu ile karşılaşmak güzeldi.

Bize enstrümanlarının eşsiz tınılarıyla güzel anlar yaşatan Kamran Reşnevadi, Mübin Dünen, Özden Terzi ve Murat Koç sahnede yer almaktaydılar saatler 17.30'a yaklaşırken. Bir program vaktinden on dakika kadar erken başlıyordu, bu da güzeldi.

Ney ve santuru ile Mübin Dünen, gitarıyla Farsça ve Türkçe besteleri seslendiren Kamran Reşnevadi, zarp ve arvanesi ile Özden Terzi, gitar ile de onlara eşlik eden Murat Koç'u dinledik o gün.

Üç farklı dil üç ayrı albüm

Kamran Reşnevadi İranlı bir sanatçı. Kayseri'den evlenmiş. Üç albümü varmış Kamran Beyin. Birisi Farsça, biri Türkçe biri de Kürtçe. Türkçe olanı biliyoruz: Ateş-i Suzan. Mübin Dünen Bey’in ise Bahar adlı bir albümü varmış.

Kamran Bey sahneye iki farsça kitap ile çıktı: Sadi i Şirazi''nin Külliyatı, Hz. Mevlana'nın Mesnevi-i Manevi'si. Kamran Reşnevadi'nin solistliğini yaptığı programda ilk seslendirdiği eser Ali Ulvi Kurucu'nun “Bir ben değil alem sana hayrandır efendim” şiiriydi.

Daha sonra Sadi'den Efendimiz ile ilgili bestelediği eserleri dinledik. Dinleti bittikten sonra istek üzerine Mübin Beyin santuru ve Burak Beyin gitarı ile bir fasıl dinledik. Mest üzerine mest olduk!

Kamran

Kültürü tanıtmak istiyorlar

Kamran Reşnevadi ile dinleti sonrası yapmış olduğumuz kısa sohbetimizde Yazarlar Birliği'nde bir dinleti vermelerinin ve bu şiirleri seslendirmelerinin sebebinin, aslında bir kültürü, bize tanıdık olan o sesi buradaki gençlere tam manasıyla anlatmak istemeleri olduğunu öğreniyoruz. Kendisinin Fars edebiyatına, şiirine büyük bir meftuniyeti olduğunu fark etmemek mümkün değil.

Medeniyetimizin ortak şiir dili Farsça ile yazılmış değerli ürünleri yine bir başka ortak bir dil olan müzikle birleştirmişlerdi bu ilk defa gördüğümüz sanatçılarımız, zamanlara meydan okuyan büyük şairlerimizin eşsiz yorumlarını da tatmaya davet ediyorlardı bizi.

Gözlerinizi kapadığınızda Hayyam'ın, Hz. Mevlana'nın zamanına götüren bu ses, inanıyorum ki yitip gitmeyecek.

Bizlere nasib olan bu dinletinin sizlerinde dinlemesini dilerim. Gelecek aylarda Kamran'dan tamamen Hafız'a özel, Sadi'ye özel, Hayyam'a özel, Hz. Mevlana'ya özel ayrı ayrı programlar dinleyebilecekmişiz.

Şimdiden haberiniz olsun.

Mübin'in santuru ile bir icrasını izleyebilirsiniz:

 

 

Esra Erdoğan dinledi, haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2011, 22:14
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
m.salih akbey
m.salih akbey - 9 yıl Önce

neden daha önceden haberimiz olmuyor ki...en azından bu haber ile haberlendik..teşekkürler efendim

neşe yahya
neşe yahya - 9 yıl Önce

Dün akşam tesadüfen Kamran beyle tanıştım,elinde santur çantası,güzel elektriğiyle metrobüste gördüm onu.
Artık santur okadar ilgi alanlarımın ana merkezi oldu ki,heryerde santurlar santur çalanlar görüyorum,diye düşünürken dayanamayıp Kamran Bey e sordum ''elinizdeki santur mu?'' diye, Evet cevabını aldığımda ''Neşe hemen santur öğreniyorsun,bu bir işaret olmalı,artık erteleme lütfen'' dedim kendime.Kamran Bey le çok sıcak sohbetimiz oldu,okadar güzel bir elektiriği var

neşe yahya
neşe yahya - 9 yıl Önce

... Okadar sıcak okadar candan biri ki,ben hayran kaldım kendisine,sanatına,bilgisine,içindeki huzura...
Keşke gençlerimiz de ilgi duysa diyordu,eminim onun sesini duyacak geçnler olacaktır. Ben öyle bir adamın varlığından haberdar değildim,iyi ki o metrobüse binmişim,hayatımdaki en güzel tesadüf oldu diyebilirim.
Dilerim o güzel insanı,o güzel sanatını izleme dinleme şansı yakalarım...
Can insan,güzel insan...

banner19

banner13

banner26