O ağaçtan ilham alan müzisyen Enver İbrahim

Piyasa denen canavara aldırmadan, gönlünde gezdirdiği güzellikleri notaya aktarmaktan başka kaygı taşımayan bir kaç tane saygın sanatçıdan biri Enver İbrahim..

O ağaçtan ilham alan müzisyen Enver İbrahim

 

Sesler bizi kendinde konuk eder. Bize yer gösterir ve altımıza minder atar. Sesler ama düzenli sesler, yani musikî. Bedenden sonra ikinci bir kabtır ruha. Onu eline alır ve şekil verir ona. Kendine benzetir ya da benzetmek istediğine.

Musikînin bizi eline aldığında vereceği yeni şekle razılığımızla alakalıdır bu yüzden dinlediklerimiz. Bu riski göze almak istemezsek hale muvafık birşeyler dinlemek isteriz.

Enver İbrahim (Anouar Brahem), insanın bu iki haline de uygun eserleriyle tanıdığım Tunuslu ûdî. Tunus'un Medina bölgesinde doğduğu yer olan Halfaouine şehrine de nadide bir beste yapan Enver İbrahim, gravürcü, hattat ve aynı zamanda bir musikî âşığı olan babasının teşvikiyle henüz 10 yaşındayken udu kucağına alır. Sonrasında kucağında uduyla ağır ağır bir dünya turuna çıkar gibi Akdeniz çevresi, İran ve Hindistan müziğine ve nihayetinde caz müziğine uğrar. Bütün bunları bir kapta ezerek, tüm bu müzikler arasında mevcut olan yakın bağları keşfederek kendi tavrını ve sanatını oluşturur.

Piyasa denen canavara aldırmadan güzellikleri notaya aktarıyorEnver İbrahim

Udu şarkıcılara eşlik eden bir saz olmaktan çıkartıp, eğlence müziğinin hakim olduğu çevreden kopartarak, kendi bestelerini yazar ve birçok yerde solo konserler vermeye başlar. Daha sonra birçok farklı dünyaca ünlü müzisyenle albümler yapar. Ben Enver İbrahim'in bu farklı müzisyenlerle olan birlikteliklerinden en çok Barbaros Erköse ile olanını sevdim.

Udun ve klarnetin birbirlerine bakıp bakıp sızlanmaları vardı bu eserlerde. Udu ince ince inlerken Enver İbrahim'in, Erköse'nin klarneti feryad-figan avazeler koparıyordu.

Yaslandığı geleneğin farkında olarak ilhamını nereden aldığı sorusunu "bir yandan göğe yükselir ve daha fazla yer kaplarken, diğer yandan gelişmeye ve köklerini toprağın derinliklerine gömmeye çalışan bir ağaçtan" diyerek cevaplar Enver İbrahim.

Müziğin ve dolayısıyla sanatın alınıp-satılan bir metaya evrilmesinden sonra hortlayan piyasa denen canavara aldırmadan, gönlünde gezdirdiği güzellikleri notaya aktarmaktan başka kaygı taşımayan bir kaç tane saygın sanatçımız kaldı dünya üzerinde. Sanatçı kelimesinin bütün anlamlarını dolduran bir kaç isimden biri de Enver İbrahim.

İnsanın yorulan taraflarını sakince bir köşeye çağırıyor Enver İbrahim'in eserleri. Tam göbeğine düştüğümüz koşuşturmacaların sılasına, kendimizi dinlemeye, ruhumuzla tekrar söyleşmeye davet ediyor.

 

Ahmed Sadreddin yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 14:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
enes
enes - 6 yıl Önce

Jan Garbarek ile yaptığı düetler de dinlenilesi.

banner19

banner13