Ne dinleyeceğimizi ay belirleyecek!

Ay Konserleri, kameri ayların insan ve tabiat üzerindeki tesirlerini tasavvufi bir dille anlatıyor.

Ne dinleyeceğimizi ay belirleyecek!

Mana denizinde kulaç atmak

Dünyabizim'in mümtaz takipçileri, şimdi sizlerle paylaşacağım projenin özelliği; ilk defa burada yayınlanıyor olması. Ayrıca alanında daha önce imza atılmamış esaslı ve zahmetli bir çalışma. "Ay konserleri"; her ayın muhteviyatına uygun, ayın belli başlı özelliklerini kapsayan, kameri ayların insan ve tabiat üzerindeki tesirlerini tasavvufi bir dille izhar eden manidar konserler. Hazırlayan ve sunanlar; Ender Doğan ve Mehmet Davut Göksu. Alanında başarılı ve yetenekli iki kıymetli şahsiyetin sunacağı bu programların muhteşem olacağı aşikar. Programın içeriği ise şöyle; içinde bulunulan ayın hususiyetleri ile ilgili bir konuşma ve yine ayın anlam ve derinliklerinden oluşan sufi bir seçki.

Ay Konserleri, “zamanda mana yürüyüşü” alt başlığında ve kapsadığı mevzulardan bahsetmek gerekirse, içeriğinin orijinalliğini bozmamak adına olduğu gibi aktarıyorum.

Ender Doğan, Ay KonserleriHayat-zaman-anlam üçlüsüne yeni yorum

"Ay takvimi, dünyayı ve insan tabiatını yakından ilgilendiren temellere sahiptir. Bunun başlıca sebebi; ay gezegenlerinin dünyaya yakın olması ve dünyayı etkiliyor olmasıdır. Bu etki insanların maddi-manevi yapıları üzerinde etkilidir. Med-cezir olayları, dolunaydaki sağlık etkinlikleri bunun bir göstergesidir. Bu aylarda; dinimizce tavsiye edilen ibadetler, hayata katkısı yeniden gözden geçirilerek canlandırılması gereken alışkanlıkların ve gerçekleştirilmesi gereken anmalar belirlidir. Bunları canlandırmak ve hatırlatmak "güzel amel" olmasının yanı sıra yaşam kalitesi ve sağlığı açısından da önem arz eder. Ay konserleri; insanın maddi-manevi varlığı üzerinde etkili olan musikimizin eserlerinden seçkiler oluşturularak gerçekleştirilir. Sufi Ritimler kapsamında gerçekleştirilecek "ay konserlerinde" hayat-zaman-anlam üçlüsü yeni bir yorum kazanır."

Kültür-sanata önem verenler için fırsat

Bu projenin bir güzelliği de sadece İstanbul'la sınırlı kalmaması. Talep gelmesi durumunda, Türkiye'nin her yerinde, tasavvuf muhabbetini gönlünde taşıyan nadide insanlarla buluşabilecek. Talebin, bir vakıf veya dernek yahut sanatla ilgili herhangi bir kuruluştan gelmesi fark etmiyor. Kültür-sanata ehemmiyet veren belediyelerin, kendilerini göstermeleri için müthiş bir fırsat olduğu aşikar. Çünkü malum denenmiş olanı yapmak her kişinin harcıdır ama böylesine nezih ve alanında ilk kez  icra edilecek organizasyona ev sahipliği yapmak her belediyeye nasip olmaz.

Ender Doğan, Ay Konserleri

Fikir kimden çıktı?

Alanında uzman iki değerli isimle karşı karşıyayız. Ender Doğan ismini artık duymayan yoktur herhalde. Yorumladığı muazzam eserlerle kendini çoktan ispatlamış, dinlemeye doyum olmayan ilahileri icrası ve muhteşem ney üflemesiyle hepimizin aşina olduğu kıymetli bir tasavvuf sanatçısı. Mehmet Davut Göksu ise tanıyanlar onu, yaptığı radyo programlarından hatırlayacaklardır. Sohbetine ve sesine bir alıştınız mı bir daha bırakmanız mümkün olmaz. Fakat tasavvuf alanındaki çalışmaları pek fazla bilinmiyor maalesef. Bu alanda henüz keşfedilmemiş bir cevher olduğunu düşünüyorum. İnşaallah bu projeyle, tasavvuf araştırmacısı kimliğiyle, hak ettiği ilgiye mazhar olur. Kendisinin, sadece meraklısının elinde bulunacak şekilde kıymet-i harbiyesi bulunan bazı eserlere Osmalıcadan Türkçeye çeviri yaptığını biliyoruz. Ayrıca muhtelif dergilerde yayınlanmış "işin namusu" ve "tesettürün maneviyatı" isimli çok farklı bakış açıları ortaya koyan makaleleriyle de. Tasavvufla alakalı seminerler vermiş bir isim olarak epeyce tecrübe sahibi. Şuan üzerinde çalıştığı yine tasavvuf merkezli kitap çalışması da mevcut. İnşaallah biran önce bitirir de bizler de okuma bahtiyarlığına erişiriz. Daha  ne olsun, heyecanla ve sabırsızlıkla projenin hayata geçmesini bekliyoruz. Ya da beklemeye gerek yok hemen harekete geçip, en yakın belediyeye talepte bulunuyoruz.


 

F.Kebire Gündüz Karaaslan Ay Konserlerini izlemeyi sabırsızlıkla bekliyor 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2011, 21:35
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13