Nasheed müzik ve Yusuf İslam'ın katkısı

Dünyanın farklı bölgelerinde Müslüman müzisyenler icralarını devam ettiriyorlar ve kimileri yerelde kalırken, kimileri ise dünya genelinde tanınan bir kimliğe bürünüyorlar. Yusuf İslam, Hamza Namira ve Hamza Robertson bu isimlerden sadece üçü.. Yavuz Ertürk yazdı.

Nasheed müzik ve Yusuf İslam'ın katkısı

Dünyanın farklı bölgelerinde Müslüman müzisyenler icralarını devam ettiriyorlar ve kimileri yerelde kalırken, kimileri ise dünya genelinde tanınan bir kimliğe bürünüyorlar. Bu müzisyenlerin çoğu ise, İngiltere’den sesleniyor dünyaya.

Özellikle son yıllarda “nasheed” müziğinin parlayan isimleri sayesinde, sadece Müslümanlar değil her dinden ve her milletten insanın bu müzikleri dinlediğini görüyor ve “nasheed” türünün dünya ölçeğinde bir yere sahip oluşuna tanık oluyoruz.

Yusuf İslam bir öncüydü

Biraz geriye doğru gidecek olursak, Yusuf İslam’ın bu müzik türünün gelişip yaygınlaşmasında büyük bir emeğinin olduğunu kolaylıkla görebiliriz. Dünyaca ünlü bir müzisyenin Müslüman olması ve bilinen tarzından çok farklı bir türde ürünler vermesi dikkatini çekmişti hem önceki, hem de Müslüman olarak dâhil olduğu sonraki çevresinin.

Öyle ki o, “Tala al-Badru Alayna”yı okuduğunda, dünyaca tanınan bir müzik starının Müslümanca icrasını hediye etmiş ve bir çığırın açılmasına da vesile olmuştu. Dünyaca ünlü müzisyenler ve gruplarla çalışmalar yapmış, yaptığı müzikle İslam’ın daha iyi anlaşılması gayretine girmişti. Grup Raihan, Dawud Wharnsby Ali, Zain Bikha, Dino Merlin gibi sanatçılarla çalışıp ortak albümler yapmıştı. Ve o günden bugüne, Müslüman müzisyenlerin yetişmesinde büyük katkılarda bulunmuştu. Bugün, Yusuf İslam’ın geniş kitlelere ulaşmasında büyük emeğinin olduğu “nasheed” tarzı müzik yapan sanatçılar arasında, dünyada en çok tıklananlar, albümleri en çok satan isimler var.

Müzik dışı faaliyetleriyle de İslam’a hizmet ediyor

Yaptığı müzikle “nasheed” tarzının gelişmesine ve geniş kitlelere ulaşmasına büyük katkı sağlayan Yusuf İslam, sadece müzik faaliyetiyle yetinmemiş, müzik dışında da Müslümanların hayrına olacak projelere girişmiş biridir. Bu projelerden biri de Cambridge şehrine yapmayı düşündükleri cami projesi... Bu bağlamda çeşitli ziyaretlerde bulunmuş ve yakın zamanda ülkemize de gelerek devlet erkânıyla buluşup, bu konuda destek istemişti.

Yusuf İslam’ın bir nevi öncülüğünü yaptığı “nasheed” tarzı müziğin bugün onlarca, yüzlerce temsilcisi var. Hem de dünyanın her bölgesinden. Ve bu temsilcilerden iki tanesi de biraz sonra burada olacaklar: Hamza Namira ve Tom (Hamza) Robertson.

İnananlara verdiği desteği ve gayretiyle tarafını belirlemiş bir müzisyen

Biri doğuştan, diğer sonradan olsa da ikisi de Hamza. Bir doğudan, diğeri batıdan. Mısır’dan çıkmış Hamza Namira. Müslüman bir ailede yetişmiş ve İslam’ın kalbi bir coğrafyada büyümüş. 2009 yılında “Dream With Me” (Ahlam Maaya), 2011 yılında ise “İnsan” adlı albümlerini çıkarmış, her iki albümünün de ismi olan eserlere çektiği klipler, on milyona yakın tıklanmış bir müzisyen Hamza Namira. Mısır cuntasının Mursi’yi indirip, müminlerin kanını ve gözyaşını döktüğü, halkı hallaç pamuğu gibi savurduğu zamanlarda, inananlara verdiği desteği ve gayretiyle tarafını belirlemiş bir sanatçıdır. Özgün sesi ve müziğiyle içe doğru sesleniyor Hamza Namira. Sesi güçlü, gitarının akustik sesi ise gayet net.

Sadece yüzünü değil, müziğinin yönünü de kıbleye çevirmiş bir müzisyen

İngiltere’den yükselip coğrafyamıza esen bir ses Hamza Robertson. Tom olan adını, İslam’la müşerref olduğu 2001 yılında Hamza olarak değiştirmiş. Sadece yüzünü değil, icra ettiği müziğin yönünü de kıbleye çevirerek, mensubu olarak şereflendiği İslam’ın coşkunluğuna bırakmış kendisini. Müslüman arkadaş çevresinde tasavvufi bir hayatı benimseyen Hamza Robertson, sosyal yardımlaşma dernekleri ve hayır kurumlarıyla da ortak çalışmalarda bulunmuş, ihtiyaç sahiplerine ve zor durumdaki insanlar için yürütülen çalışmalarda sahne performansıyla katkıda bulunmuş. İnsanı ön plana çıkaran sanatçı, kardeşçe yaşamanın ve bir arada bulunmanın ehemmiyetini içeren eserlere imza atıyor. Hamza Robertson’ı bizlerle buluşturan Yusuf İslam. Sahne aldığı bir programda Yusuf İslam tarafından keşfedilmiş Hamza Robertson.

Yeni çalışmaları yeni yılda

2009 yılında çıkan “Something About Life” albümünde “O Allah, My Hero, The Mountain, Your Beauty” adlı eserleriyle dikkat çekmiş, Sami Yusuf’la beraber seslendirdiği “You Beauty” adlı eseri en çok tıklananlar listesine girdi. İyi düzeyde piano ve gitar kullanan müzisyen, eserlerinde de bu sazları icra ediyor. Yeni albüm çalışmalarına devam eden Hamza Robertson, geçtiğimiz aylarda “İgnorant Minds” adlı yeni bir video klip yayınladı ve kısa sürede yüz binlerce tıklandı. Yeni albümü ise Sami Yusuf’un kurucusu ve yönetmeni olduğu Andante Studios’tan çıkıyor. 1 Ocak 2014 tarihinde de Sami Yusuf’la seslendirdiği yeni eserini dinleyicileriyle paylaşacak.

Yavuz Ertürk yazdı

YORUM EKLE