Müziğin doğusu batısı yok!

Bu müzik topluluğu kelimeler yerine notalarla konuşuyor. Bakalım bu grubun takipçileri ne diyor icra edilen müzik hakkında..

Müziğin doğusu batısı yok!

Hindistan ve Pakistan’da yaygın olan sufi müziğinin en bilinen türü Kavvali müziğidir. Genelde sufi şairlerin şiir ve eserlerinden esinlenerek ortaya koyulan ve ney, kanun, nevbe, kudüm aletleri kullanılan müzik tarzı… Bu müziği yapan gruplardan biri de Arjantin’de kurulan “Sufi Müzik Topluluğu”…Sufi Music Ensemble

Türk ve Orta Asya tasavvuf müziğini temel alan grup, uzun süren çalışmaların ardından 2008 yılının başlarında “Himma” albümüyle ortaya çıktılar… “Sufi Music Ensemble” adıyla bilinen grup, müzikleriyle büyük ilgi topluyor. Özellikle gençlerin beğendiği müzikler, dinlerken bazılarını sevince, bazılarını ise hüzne sürüklüyor. Her şarkısında kendinizden bir parça bulacağınız ve her şarkısından ayrı bir tat alacağınız bu grubu ve şarkılarını dinleyicilerine sorduk. Genelde ‘Himma’ adlı parçalarının beğenildiği yorumlardan da anlaşılacaktır.

Müziğin batısı doğusu yok

Hacer Akpınar: Yeni adını duyduğum güzel gruplardan biri. Yeni duymama rağmen çok hoşlanarak dinlediğim bir grup. Özellikle ney taksiminden insan çok zevk alıyor, insanı ney dinletisiyle çok hoş yerlere götürüyor.

Selman Özpınar: Müziği dinlerken direkt aklıma Mekke, Medine yöresi, çöl, sahabe efendilerimiz geldi. Müzik, “Çağrı” filminin müziğine yakın. Görsel çağın çocuğu olduğumuzdan, kemanın telinden çıkan sesle “Çağrı” filmindeki müzik arasında bir bağlantı yapıyoruz. O ses benim için çöl demek. Enstrümantal müziklerde ben 3 sınıflandırma görüyorum: Heyecan veren, huzur veren, dertlendiren.. Bu müzikler dertlendiren cinsten.

Ayşe Büşra Aydemir: Bir kaç parçasını dinlediğim kadarıyla grup daha çok doğu ‘sound’unu tercih ediyor galiba. Son zamanlarda ben de enstrümental müzik dinlemeyi tercih ediyorum ama daha farklı seslerin ve kültürlerin bir araya geldiği müzikleri tercih ediyorum. Kulağa hoş gelen her türlü çalgı aleti kullanılmalı bence. Batı, doğu fark etmez.

Sufi Music EnsembleGrup üyeleri dertli sanırım

Rümeysa Bozkurt: Gruptakiler dertli adamlar sanırım. İnsanı içine döndüren bir müzik tarzları var. Hareketli denebilecek müzikte bile bir hüzün var sanki. Muhtemelen bu his neyin sesinden kaynaklanıyor.

Mustafa Çetinkaya: Sakinlik,  huzur veren hüzünlü bir müzik. Arada giren keman tüylerimi diken diken etti. Güzel bir ‘soundtrack’ olur. Sanırım hafiften gözlerim doldu, etkilendim müzikten.

Dergilik.com sahibi ve Genç dergi yazarı: Batı ile doğu müziğinin birleşimi gibi bir şey. Farklı enstrümanlar çok ahenkli. Film müziği olmaya yatkın ya da bir efsane... Müzik çok güzel. Bu ince, hoş müziği yapan ince insanlarla tanışmak isterdim.

Teskin edici bir müzik

Nur Tavlan: Gerçekten çok güzel müzik yapıyorlar. Sufi müziğin insana huzur veren bir yanı vardır ‘Ensemble’da da bunu tam anlamıyla hissediyorsunuz. Müzik sizi alıp bambaşka âlemlere götürüyor. Adeta sakinleştirici bir etkisi var. Herkesin dinlemesini tavsiye ederim.

Selma Ertuğrul: Doğrusunu söylemek gerekirse ilk dinlediğimde çok hoşuma gitmiyordu ama bir kaç kere dinleyince neyin sesini ruhumda hissetmeye ve farklı bir tat almaya başladım. Ruhumu dinlendirmek için dinleyeceğim müzikler.

Vahide Kurt: İnsanı teskin eden çok hoş bir melodisi var; çok güzel, ‘alıp başka diyarlara götürüyor’ derler ya, o cinsten hakikaten, çok beğendim.

Topluluk, albümde kendi beste ve yorumlarının yanı sıra esas olarak Türk ve Orta Asya’nın bize has ezgilerini (ağıtlar, ilahiler vb) değerlendirip bize sundular…

Gruptaki sanatçılar

Abdul Mateen Asaro: ney, flüt.
Matías Ortolá: ud, cümbüş, akustik gitar.
Marcelo Ismail Rodriguez aka Veet Vichara: santur, bağlâma, esraj, dilruba.
Carlos Yoder aka Txurlo: Hint ve Arap tablaları, çeşitli davullar, parmak zili, harmonyum (küçük org).
Lucas Bianco: perdeli bass, çift ikiz bass, çeşitli davullar.

Albümdeki misafir sanatçılar

Gagik Gasparyan: düdük, zurna, klarnet.
Daniel Binker Duek: kanun.
Burhanuddin Herrmann: vokaller.
Rasikananda Das: hint tablası.
Luciano Bertoluzzi: Arap tablası, çeşitli davullar, tapan.
Edgardo Vallarino: davullar.
Gabriel Aguiar: bass.
Luan Rodriguez: akustik gitar.

 

Feyzanur Öztürk dinledikçe dinledi

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2010, 20:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
vervo
vervo - 11 yıl Önce

hacı muzigi dinleyince ağlayasım geldi.

banner19

banner13

banner26