Müslüman Everlast!

Beni namaz kılarken görüyor. İslam'ın beni ne kadar değiştirdiğini ve uslandırdığını görüyor. Bana ne kadar huzur getirdiğinin farkında.

Müslüman Everlast!

Everlast, Blues Söyler…

Hip Hop kültür"ü ve Rap müziği, özellikle Amerika"da İslam dininden çok etkilenmiştir ve Q tip, Everlast, Mos Def gibi bir çok ünlü Amerikalı rapçi, Müslüman olup bu dinin etkilerini şarkılarına da yansıtmışlardır. Özellikle Everlast, beyaz bir rapçi olmakla beraber İslam"a yönelmiş olduğundan bayağı ilginç bir örnektir. Kariyerine diğer rapçiler gibi gündelik konulara odaklanarak yaptığı şarkılarla başlayan Eric Shrody, namı diğer Everlast, ilginçtir ki Müslüman olduktan sonra müzikal olarak soul ve blues"a yönelmiş, konu olarak da daha felsefi ve derin tonlarda şarkılar yazmıştır. Aşağıda İslam yolculuğu ile ilgili kendisine sorulan sorular ve verdiği cevaplar var...

İslam"la ilk nasıl tanıştın?

Seksenlerin sonları gibiydi. Divine Styler (Los Angeles"lı ünlü rapçi) ile takılmaya başlamıştım, o Müslüman olmaya hazırlanıyordu, öylesine bir şeyler duyuyordum kendisinden ama ilk İslam"ı İslam olarak tanıdığım zaman, Divine"ın arkadaşının kelime-i şehadet getirirken görmemle oldu. Şöyle diyordu: Allah dışında başka Tanrı olmadığına ve Muhammed"in onun peygamberi olduğuna şahitlik ederim. Ve bu cümleler beni çok etkiledi: “Nedir bu? Ben beyaz"ım. Ben de yapabilir miyim?” gibi şeyler söylemiştim şaşkınlıkla. Cehalet işte. Çünkü Amerika"da İslam, “Zenci olayı” gibi bilinir, anlatabiliyor muyum? İşte o zaman biri dönüp dedi ki:” Dünyada ne kadar çok müslüman olduğunu biliyor musun sen?” Çok şaşırmıştım. Hiç bilmiyordum.

Amerika"da beyaz bir müslüman olmanın ekstra bir baskısını hissediyor musun üzerinde?

Pek değil. Bana göre İslam bana ait. Benim Allah"la özel ilişkimdir İslam ve kimsenin karışmaya ya da baskı uygulamaya hakkı yoktur. Ama hiç bir yerde namaz kıldığım cami kadar huzur hissetmiyorum. Nereye gidersem gideyim camide kendimi evimde hissediyorum. Mesela New York"taki cami çok büyük ve o kadar fazla insan var ki. Çinli, Koreli, İspanyol... Kimse size bakışlarıyla varlığınızı hissettirmiyor ve bu da iyi bir şey, çünkü kendi mahallemdeki camide tek beyaz erkek benim, birkaç beyaz bayan da var. New York"ta ilk Cuma namazına gideceğimde biraz endişeliydim hatta ama içeri girer girmez hepsi geçti, kendimi diğerlerinden hiç bir şekilde farklı hissetmedim.

Ailen müslüman olmanı nasıl karşıladı? Sen katolik olarak yetiştirilmiştin değil mi?

Annem benimle yaşıyor, çok açık görüşlü biri. Büyürken de Tanrı inancı ile değil, sadece onun varolduğu bilinci ile yetiştirildim. Annem katolik olmasına rağmen kilisenin iki yüzlülüğünü bana açıklayan ilk insan oldu, kendisi uzun süredir kiliseye gitmiyor. Bana gelince, hayatımda Tanrı"nın olmasından mutlu sadece. Beni namaz kılarken görüyor. İslam"ın beni ne kadar değiştirdiğini ve uslandırdığını görüyor. Bana ne kadar huzur getirdiğinin farkında. Geçen gün annemle dinle ilgili konuşuyorduk, yaşam ve ölüm konusuna geldik ve ona dedim ki: ”Anne, öldüğün zaman melekler sana bir soru soracaklardır, ve senden bunu cevaplamanı istiyorum. Tam olarak nasıl olacak bilmiyorum çünkü kendim de daha ölmedim ama şunu hatırlamanı istiyorum, sadece bir tane Tanrı var ve o hiç bir zaman bir insan olmadı.”

Annem: “Ne söylemeye çalıştığını biliyorum.” dedi. Ben dedim ki:” İsa Tanrı değildi anne.”

İşin ilginç yanı benim bildiğim bazı şeyleri o da farkında. Müslüman değil ama sadece bir tanrı olduğunu biliyor. Ve bu beni çok mutlu ediyor. Tanıdığım bir çok arkadaşımın aileleri müslüman olduklarını öğrenince onları reddetti.

İslam"la igili hala araştırmaya öğrenmeye devam ediyor musun yoksa elhamdulillah müslümanım deyip kenara mı çekildin?

Kuran"ı, İncil"i ve Tevrat"ı okuyunca, anlıyorsun ki aslında Kur"an diğer iki kitaptaki doğruların ve yanlışların altını çiziyor aslında. Ve o zaman kendi kendine diyorsun ki :”Bu insanlar dünyanın farklı yerlerinden gelmişler, nasıl oluyor da birbirlerinin hikayelerini doğruluyorlar?”

Şu anda Karen Armstrong"un “Muhammed: Peygamberin Hayatı” adlı kitabını okuyorum. Müslüman olmayan biri tarafından yazılmış. Ama Hazereti Muhammed"i nasıl dünyanın en kötü insanı gibi göstermeye çalıştıklarını ve İslam"ı kılıç zoruyla kurduğunu söylüyor bu kitapta. Ama öğreniyorsun ki aslında sadece mecbur kaldığı zaman savaşmış, ve sadece İslam"ı savunmak için. Kitap çok iyi bir kitap. Onun tam işinin ehli bir adam olduğunu öğreniyorsun kitaptan ve biz Müslümanlar için en iyi örnek olduğunu.

Tüm bunları geride bırakıp, Nation of İslam ve Farrakhan"dan korkmayı boşverip ve İslam"ı sürekli bir şeyleri havaya uçuran insanlarla alakalı bir din olarak bilme cehaletinden kurtarırsan kendini, işte o zaman İslam"ın tek gerçek yol olduğunu anlıyorsun. Bir Hristiyana İsa Peygamberi açıkladığım zaman benimle tartışamıyor bile. Yani İsa"nın bir insan olduğunu düşünmek o kadar mantıklı ve akla yakın ki, bu kadar basit bir gerçekle karşılaşınca bir şey diyemiyorlar.

Allah bizim için her şeyi zorlaştırmak istemiyor. Her şeyi en kolay şekilde istiyor aslında. Sadece istersen ve samimi olursan, Allah sana verecektir. Bazen önüne taşlar koyabilir, ama o bile senin iyiliğin için.

İlk ve ikinci kez kelime-i şehadet getirmeni anlatsana bize.

İlk sefer, Warith Deen Muhammad"in (Elijah Muhammed"in oğlu, Nation of İslam"ı normal İslam"a yönlendirmiştir.) bir konuşmasını dinledikten sonraydı, İsa olayını tamamen yıkmıştı benim için. Müslümanların, İsa"yı bir insan olarak göstermekle Hristiyanlara büyük bir iyilik yaptıklarından bahsediyordu. Neden Tanrı, yarı tanrı olan bir insan yaratıp bizi onunla kıyaslasın ki? Ve bu kafamda bir bomba etkisi yarattı ve kelime-i şehadet getirdim ama o zaman tam müslüman olduğumu söyleyemeyeceğim, çünkü bizim yetiştirilme mantalitemiz Hristiyanlığa özgü bir şeydi. Tamam İsa"nın varlığını kabul ediyorum hadi şimdi bırakın da gidip günahımı işleyeyim nasıl olsa artık kurtuldum, gibi bir şey.

Başlarda İslam"la da böyleydi ama Allah yavaş yavaş bana yol gösterdi. Manevi ve hissiyat olarak yetersizlik hissettiğim bir noktaya gelmiştim. Bankada param ve yüz bin dolarlık arabam vardı. Sağımda solumda kadınlar vardı, yani isteyebileceğini düşündüğün her şey... Ama mutsuzdum. Ve sonunda o ses konuştu benimle, “Mutsuzsun çünkü yanlış yoldasın ve bunu değiştirmek için parmağını bile oynatmıyorsun.” İlk başlarda gururumdan kimseye de danışmadım ama sonunda arkadaşım Divine ve Abdullah ile konuştum.

Bana nasıl hissettiğimi, ne olduğunu düşündüğümü falan sordular. Sonunda orada oturdum ve tekrar şehadet getirdim ama bu sefer doğru yolda ilerlemeye karar vererek. Namazlarımı eksiksiz kılarak, alkolu bırakarak, hayat tarzımı değiştirerek... Hâlâ da hayat tarzımı bu şekilde tutmaya devam ediyorum.

Konuşan: Salome

Yayın Tarihi: 26 Ocak 2009 Pazartesi 16:52 Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2009, 08:35
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mahut
mahut - 13 yıl Önce

bu haber kimin

biri
biri - 13 yıl Önce

güneş batıdan doğuyor artık...

Kerem abadi
Kerem abadi - 12 yıl Önce

http://www.dailymotion.com/video/x2atis_everlast-what-its-like_music

emre erez
emre erez - 11 yıl Önce

put your lights on şarkısının sözlerinde lailahe illallah yer alıyor

banner26