Muslimgauze: Manchester'da Bir Direnişçi

Onun tek kişilik projesi muslimgauze gözlerini dünyaya, Lübnan'a bombalar düşerken açıyor...

Muslimgauze: Manchester'da Bir Direnişçi

Muslimgauze: Manchester'da Bir Direnişçi

 

 

 

Sene 1982, İsrail Lübnan'ı işgal ediyor. Bir çok kişinin midesi bulanıyor bu işgalden. Midesi bu tarz iğrençlikleri kaldırmayanlar arasında 21 yaşında Manchester'lı bir genç de var, ismi Bryne Jones. 

 

Byrne Jones'un müzikal hayatı da tam bu noktada başlıyor işte. Tek kişilik projesi muslimgauze gözlerini dünyaya, Lübnan'a bombalar düşerken açıyor. Gözlerini dünyaya çığlıklar ve bomba gürültüleri arasında açan binlerce çocuk kadar da öfkeli yaşıyor hayatını. 

 

 

Byrne Jones, emperyalist devletlerin Orta Doğu'daki işgalci politikalarına duyduğu öfkeyle beslenen son derece provokatif  bir duruş geliştiriyor. Uzaktakine ağıt yakmaktan ziyade içinde bulunduğu toplumun şeytani tarafıyla yüzleşmeye çalışıyor. Çünkü İsrail Lübnan'ı veya Filistin'i işgal ederken susan ve dolayısıyla üç maymun'u oynayan İngiltere; Hindistan'dan, Afrika'dan, Orta Doğu'dan gelen milyonlarca göçmene ev sahipliği yapıyor ve Filistinde postallar altında ezilen insanlar Londra metrolarında habis bakışlarla taciz ediliyor.

 

 

Kendisi, batı toplumu içinde kök salmış avrupamerkezci bakışın yarattığı ön yargıları alt etmek için, müslüman olmadığı halde orta doğudaki direnişçi örgütlere desteğini haykırıyor albüm isimleriyle.

 

'Hebron Katliamı", "İslami Birleşik Devletler", "Oyunu Hizbullah'a Ver", "Çin'deki Müslümanlar",  "Saat: Sabah 8, Yer: Tel Aviv, İslami Cihad". "İsrail'de Araplara İnsan Hakkı Yok", "Farsî Müezzin", "Hamas ile Konuşmak", "Filistin'e Tecavüz"  albüm isimlerinden bazıları.

 

 

Albüm kapaklarında da benzer bir tavrı sürdürüyor. Örneğin Betrayal (İhanet) albümünün kapağında Yaser Arafat ile İzhak Rabin'in barış görüşmeleri sırasında el sıkışırken çekilen resmi var.  Betrayal yazısı ise Yaser Arafat'in elinin üzerinde.

 

Tabi sadece bu siyasi yönü değil onu değerli kılan. Kalıplardan taşan bir müzikal tavrı var muslimgauze'in. Elektronik , ambient , deneysel, minimalist diye kabaca özetleyebileceğimiz bir müzik yapıyor. Onun en büyük özelliği elektronik müzikle vurmalıları tanıştırması ki, bu özgün tarzı, sonradan pek çok müzisyeni etkiliyor. Doğulu ritmlerle ve doğulu enstrümanlarla zenginleştirdiği şarkılarında tematikliği gözetmeye çalışıyor. Ritmlerin tekrarına dayalı şarkıları, son derece  hipnotik. Yakaladığı özgün tınıyla da genel olarak dinleyeni içine alan bir atmosfer kurmasını biliyor.

 

1961 yılında doğan Byrne Jones 1999 yılında öbür dünyaya göçüyor. Ama arkasında hepsi de yayınlanmamış 200'e yakın albüm bırakıyor. Bu inanılmaz üretkenliği sayesinde ardında bıraktığı şarkılardan yapılmış yeni albümleri halen piyasaya sürülmekte.

 

Manchester sokaklarında İsrail tanklarını taşlayan bu abiyi saygıyla selamlıyoruz.

 

 

 

Hulusi Kaya

 

“dünya bizim kültür sanat Manchester'daki Filistin'den bildiriyor.”

Yayın Tarihi: 22 Kasım 2008 Cumartesi 17:20 Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2010, 00:11
YORUM EKLE

banner19

banner36