Muhsin Yazıcıoğlu'nun şiirlerini okudular

Birçok kişi Muhsin Yazıcıoğlu’nun şiir yazdığını ancak aramızdan ayrılınca öğrenmişti.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun şiirlerini okudular

Zindan iki hece

“Bu dert beni şair eder.” denen türden dertler vardır. İnsan kendini cenderede hisseder, aydınlığa çıkacak bir ışık arar. Kendine farklı çıkış noktaları bulmaya çalışır. Gençliğinin ilk yıllarında zindanla tanışan Muhsin Yazıcıoğlu da çıkışı şiirde bulanlardandır. Zindanla tanışmadan önce de şiirler yazdığınızı bildiğimiz Yazıcıoğlu’nun asıl kendini ifade ettiği şiirleri zindan karanlığında, ölümün bir adım ötede olduğunu bilerek yazdığı şiirleridir.Muhsin Yazıcıoğlu şiirleri

Hâlâ yoğun bir şekilde tartışılan, üzerindeki sır perdesinin aralanamadığı bir kazayla Muhsin Yazıcıoğlu’nu yitirdiğimiz andan itibaren- hatta helikopter bulunmadan bile- bütün kanallarda, radyolarda onun kendi sesinden “Üşüyorum” şiiriyle tanışmıştı herkes. Seneler öncesinden zindanın betonlarında üşüyen merhumun sonunun da karlar altında üşüyerek olması herkesin içini burkmuştu. Zindan hem iki hecedir hem de soğuk. Hem küf kokar hem ölüm. Zindan bazen kabrin provası olacak işkencelere şahit bir mengenedir.

Yıllar sonra Hasan Sağındık

Muhsin Yazıcıoğlu ismi anılınca hatırlanacak o kadar önemli değerler var ki... Neredeyse sevmeyeni olmayan bu Anadolu yürekli insanı artık şiirleriyle de hatırlayacağız. Muhsin Yazıcıoğlu şiirleri birçok tanınmış isim tarafından okunarak bir albümde bir araya getirilmiş. İbrahim Sadri, Bedirhan Gökçe, Yavuz Bülent Bakiler, Dursun Ali Erzincanlı, Mehmet Emin Ay, Semih Sergen, Uğur Işılak, Serdar Tuncer, İkbal Gürpınar, Nurullah Genç, Mustafa Hayri Küçükdeniz ve Hasan Sağındık albümde şiir okuyan isimler.

Ben aslında Hasan Sağındık’tan bir Muhsin Yazıcıoğlu albümü bekleyenlerdendim ama bu şiir albümü de bir nebze olsun hasreti dindirebilir görünüyor. Çünkü seçilen şiirlerde Medrese-i Yusufiye’nin havasını almak mümkün. Bu şiirler merhumun yaşamını özetler nitelikte. Albümün hazırlanmasında büyük emek sahibi İskender Ulus’u da kutlamak gerek. Çünkü bu eser Yazıcıoğlu’nun adına yakışır bir titizlikle hazırlanmış.

Bunlar da olsaydı

Bu albümde “keşke olsaydı” diyeceğim üç isim var. Abdurrahim Karakoç, Remzi Çayır ve Selçuk Küpçük de şiir seslendirenler arasında olsaydı Yazıcıoğlu adı anıldığında hatırlanacak isimler nerdeyse tamamlanmış olacaktı.

“Zindan ve Karanlık” şiirinde;  “Maznun mu, masum muyum / Hesabını Allah’a vereceğim” diyen Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun masumluğuna biz şahittik. Rabbim de şahittir elbet.

Mustafa Uçurum hüzünle dinledi, yazdı

 

Yayın Tarihi: 22 Kasım 2011 Salı 23:27 Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 12:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman DOST
Osman DOST - 10 yıl Önce

Seni dünya hayatında yakından görmek isterdim...

selim aksoy
selim aksoy - 10 yıl Önce

mustafa uçurum gibi ben de bu albümde niçin selçuk küpçük yok diye soruyorum..uzun yıllar bu hareket içerisinde kalarak konserlere çıkmış ve rahmetli başkan ile özel mesaisi olmuş bir sanatçı olarak niçin yer almadığını merak ediyorum.

ilteriskagan
ilteriskagan - 10 yıl Önce

Dimdik, dosdoğru duruşunla; ak, pâk ve tertemiz yüreğinle; basit siyasî numaralara bir an olsun aslâ prim vermeyişinle; her ân Türkiye'yi yaşayarak, Türkiye'yi soluyarak, Türkiye'yi türküleştirerek gördüğün o asil nizam-ı âlem rüyanla ve yılmaz, yıkılmaz o saf çocuğu masum Anadolu çocuğu yürüyüşüyle bize çok şey söyleyen Şehit Muhsin Yazıcıoğlu..Mekanın

banner26