Mohsen Namjoo'yu en ideal dinleme vakti

Mohsen Namjoo müziği bana kelebekleri hatırlatıyor. Naif, güzel, çok renkli; aynı zamanda da her an elden kaçacakmış gibi..

Mohsen Namjoo'yu en ideal dinleme vakti

Dinlenilen, tercih edilen müziklerin, zevke bağlı olduğu kadar ruh halini de yansıttığı düşüncesindeyim. Ruhunuzdan yansır dinlemek istediğiniz melodi. Bazen çok sesli ve gürültülü, bazen yavaş ve sakin, hatta bazen “damar” tabir edilen cinsten…

Ve kimi sesler var ki, onları dinlerken şöyle bir silkinirsiniz, sonra kalbiniz o sesin akışına sürüklenip gider. Hep merak etmişimdir; bu muhteşem sesler, yaptıkları müziğin kıvamını nasıl bu kadar güzel bir şekilde tutturabiliyorlar diye? Kıvam tutturabilmeyi başarmak olsaydı her yiğidin harcı, herkes olurdu herhalde sanatçı...

Müziğin kıvamını tutturabilenlerdendir Mohsen Namjoo

Mohsen Namjoo… Kendisi Tahranlı bir müzisyen. Herhangi bir sıfat eklemeksizin, Mohsen Namjoo’yu “müzisyen” olarak tanıtmak fazlasıyla eksik bıraksa da bir şeyleri, müziğindeki sadelik, naiflik, içtenlik itti beni, onu sade bir insan olarak tanıtmaya.

Mohsen Namjoo’nun müziğe ilgisi çocukluğunda baş göstermeye başlar. Ailesi önceleri müzik eğitimi noktasında destek vermiş olsa da, yaş ilerleyip Namjoo bu yolda profesyonel olarak ilerlemeye karar verdiği vakit, ailesi buna karşı çıkar. Ancak o bu isteğinden vazgeçmez. Önce klasik İran müziğiyle ilgilenir, akabinde klasik müzikle modern müziğin sentezini çok iyi bir şekilde ortaya koymayı başarır. Ve “dinlenesi”, dinlerken de “huzur bulunası” eserler koyar ortaya.

Aman ha! Dinlerken dikkat ediverin kendinize

Yolda yürürken dinlerseniz Namjoo’yu, önünüzdeki direğe çarpabilirsiniz; araba kullanırken dinlerseniz, kaza yapmanıza sebebiyet verebilir; yemek yaparken dinlerseniz, yemeğe tuz katmayı unutabilirsiniz. Onu dinlemenin en ideal vakti, gece kendinizle baş başa kaldığınız vakitlerdir. Bir de yolculuk esnası… İnsanı bir yandan kendinden alırken bir yandan da kendine getirir onun müziği. Kalın sesten inceye geçişi, bağırırken bir anda bir susuşu var ki, dinlerseniz anlayabilirsiniz ancak.

Keman sesli Namjoo

Mohsen Namjoo müziği bana kelebekleri hatırlatıyor. Naif, güzel, çok renkli; aynı zamanda da her an elden kaçacakmış gibi. İnsanın ruhuna işliyor tınısı; aynı anda hem hüzün hem de mutluluk hissi verebiliyor. Aslında kültür kokarken modern objeler de kaçmıyor gözden bu müzikte. Sesini adeta müzik aleti gibi kullanıyor Namjoo, hatta isim de verelim bu müzik aletine: Bir keman gibi… Bazen yanık, içten, ağlatıcı, bazen sert, coşturucu, özgür.

Benim en sevdiğim şarkıları ise “Nobahari” ve “Ey Sareban”. Üst üste dinlesem defalarca, yine gına gelmez. Hele bir de bir hoş klip yapmışlar ki “Nobahari” için… Kendimi gördüm diyebilirim. İşte benim o dinlemekten usanmadığım şarkı…

Uyumsuzluğun uyumu var mıdır diye şüpheye düşenler! Dinleyin, uyumsuzluğun da uyumu olduğunu göreceksiniz.

Zeynep Doğan

Yayın Tarihi: 13 Ekim 2012 Cumartesi 15:40 Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 12:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
sibel
sibel - 10 yıl Önce

zeynep doğan,acaba şarkıyla akan filmin adı nedir?

Emrea
Emrea - 10 yıl Önce

Mohsen Namjoo, kültüründeki özü iyi kavramış ve bunu ortadoğudaki bir nağme yoluna bağlamış birisi.Hiçbir şarkısı, müziği duygusuz veya konusuz değil. İnsana da etki eden duygularındaki cevapları. Kişisel olarak İranda yasaklanmış bir sanatçı.Nedeni, İranlılar derki; "Kur'ana laf atmış".Mohsen N.'yu inançları olarak değil müzikİ olarak bakmak daha adil olur bence.Dine saygısı kendisini ilgilendirir. Ta ki bu zamanlar duyguyla müzik yapan Çok az.Teşekkür ederiz paylaşım için.Shekveh'te yakıyor..

turgay
turgay - 10 yıl Önce

tahranlı bir müzisyen demek onun beslendiği kaynakları gözardı etmek aanlamına gelir. namjoo horasan bölgesinden türbet-i cam ilçesinden. yani kökleri horasan müziğine dayanıyor. bu arada şarkılarındaki güftelerin çoğu klasik şiirlerden seçilmiş.

Ahmet Alperen
Ahmet Alperen - 10 yıl Önce

Böyle yüreğe işleyen bir müzik...

sehaahsen
sehaahsen - 10 yıl Önce

Videodaki filmin adını sormuşsunuz; DARBAREYE ELLY / ABOUT ELLY / ELİ HAKKINDA 2009

banner19

banner36