Marşlara ayarlıdır sesimiz bizim!

Birlikte marş okumaları yapmak istiyoruz. Günümüz gencinin garip bir uyanıklıkla uzak durduğu marşları okuyacağız dunyabizimde! Tüm gençlerimiz öyle değil çok şükür...

Marşlara ayarlıdır sesimiz bizim!

Ezgilerim, marşlarım var benim! Beni güzelleştiren, inancımı tazeleyen, bereketlendiren, umutsuzluğa düştüğümde elimden tutup kaldıran ezgilerim var. Yapayalnızken dahi, eğer inanıyorsam bütün dünyaya bedel olduğumu haykıran ve beni kendime getiren marşlarım…

Şimdiki gençler arasında şanslı görüyorum kendimi zira daha çocukken annemin sevgisi gibi beni kuşatan, içimi coşturan, dünyayı anlamlı kılan marşlar dinledim ben. Çocukken marşların dünyasına girdim ben. Ömer Karaoğlu’yla ilk tanıştığımda onun bana söylediği gibi diyeceksiniz belki “Çocukken dinlerdin şimdi bıraktın demek?”. Tabi ki hayır! 5 yaşında fark ettim, ortaokul ve özellikle lisede keşfettim, şimdi hala keşfetmedeyim. Ezgi ve marşların dünyasına bir kez giren onun birkaç kez dinlemeyle keşfedilemeyeceğini, daha doğru bir deyişle tükenmeyeceğini bilir. Bu zoraki olmadığı gibi gelip geçici bir bağlılık da değildir... Marşlarım hep benimle!

“Çatlasa dünyanın sabır taşları"

bu marşı ilk duyduğunuz anı düşünün. İşte Afganistan isimli bir kaset. Çocuklar söylüyor. Marşı söyleyen çocukların arasında yanlış bilmiyorsam Cahit Zarifoğlu'nun kızı Betül ve Ayşe  de var. Bugün Cafcaf yazarı olan Betül Abla. Kasetin kapağında korodaki çocukların isimleri yazmıyor. Keşke yazsaymış.

Sizinle marş okumaları yapmak istiyorum. Sesimi duyar mısınız, bilemem. Bu marşı birlikte okumak istiyorum.

Çatlasa dünyanın sabır taşları

Dürülür defteri zulümün bir bir

Bunu sonradan İlk Cemre kasetinde de dinledik. Aykut Kuşkaya'dan. Daha sakin bir söyleyiş, daha yumuşak bir ses. İlk Cemre efsane gibi bir kasettir. Bir birikimin patlamasıdır İlk Cemre. Yılların birikimi vardır o kasette.

Elvan elvan çiçek açar sabahlar

Marşın burasında "sabahlar" sesine yerine "silahlar" denmektedir bir kayıtta.Aykut Kuşkaya Bu biraz sert bulunmuş olmalı ki çiçek açan silah değil, "sabah" olmuştur.

Bugün olmazsa yarın bir gün mutlaka”

Şiir Abdülbaki Kömür'e aitmiş. Beste de onun belki. Baktım, Erkan Mutlu'nunmuş. Bestenin Zülfü Livaneli'nin Kardeşin Duymaz'ını andırdığını iddia edenler var. Ama minik de olsa bir fark var ve ikisi de farklı kulvarlarda yolunu sürdürmüş bu iki beste.

Abdülbaki KömürŞartlar ne kadar çetin olursa olsun biz iman etmişizdir çiçek açacak sabahların gelişine… Zalimin zulmünün yanına kar kalmayacağına… Öyle bir iman etmişizdir ki kendimiz bile sökemeyiz bu inancı aklımızdan, kalbimizden.

Cihad üstüne türkü!

“Bir ömür beklemek kahır yüküdür

Dağlar kente yürür mekan kımıldar

Gönülden gönüle bir sevda akar

Bugün olmazsa yarın bir gün mutlaka”

Ruhlarımızı kemiren bu cansız sistem bir gün boyun eğecek dağların taşların canlılığına ve lerzeye gelip hayat bulacak. Kalpten kalbe bir yol vardır biliriz. Bir gün o yolu tıkayanlar sevdamızın önünde duramayıp savrulacak ve yeniden düşeceğiz yollara, birbirimizi bulmaya..

“Türküler söylenir cihad üstüne

Düşünsene gülüm, cihad marşları söylenir demiyor, cihad türküleri söylenir diyor. Cihad üzerine türküler söylenmesinden bahsediyor sene 88 muhtemelen. Marşlarımıza yabancı, kötü, niteliksiz muamelesi çeken çok bilmişlere taa 1988 yılından bir cevaptır bu marş. Biz türkünün içine dek gireceğiz. Türkü ile mesafeli değiliz. Ama öyle ki türküyü de dönüştüreceğiz, türkünün içinde acı varsa, hüzün varsa, ayrılık varsa, aşk varsa cihad da olacak diyor! bu bilinçten, bu zenginlikten, bu yerlilikten güzeli olabilir mi? Birilerinin sandığı gibi yerli ve yerel olanı yok sayması değil bu İslamcıların. İslamcılar o yanlışı pek yapmadı aslında. İşte ispatlarından biri de bu dizedir, cihad üstüne türkülerin söylenmesini dile getiren bu dize...

Sabah yakındır derim gece üstüne

Dünya kıyama durur ezan sesine

Bugün olmazsa yarın bir gün mutlaka”

Marşın en güzel yeri!

Öyle bir güven var ki bizde öyle bir korkusuzluk, karanlığın esas olmadığını bilip ona gündüzü haykırır, onu gündüze çağırırız. Sabah hep yakınımızdadır.. Ve bir gün herkes her şey irkilir bir ezan sesiyle, uyuyanlar uyanır, kıyam eder ölüler ve tüm dünya! Marşın burası en güzel yeridir. Dünya kıyama durur ezan sesine! Ah bunu binlerce kere söylüyorum. Binlerce sesle dolarak. Sabahı duy dostum, ezanı duy! Duy!

“Şarkı benim, cihad benim, umut ben

Sabır benim, zafer benim, müjde ben

Türkü ile barışıklık hakkında söylediklerimizi doğrulayan bir dize daha işte: şarkı da bizden uzak değil. "Evrendeki her şey ile barışığım ben!" diyor adeta bu dizeler. Ve yine bal gibi bir mısra:

"Yüreğim bir bomba ateş bekleyen

Bugün olmazsa yarın bir gün mutlaka”

Marşlarımızı söylemeye, yürümeye, umut etmeye devam edeceğiz. Başka kimselere bırakmadan bu yükü, en önce biz sırtlanarak devam edeceğiz. Yüreklerimiz açılana dek, dışarıdan nasıl görünürsek görünelim kaynayan kalbimiz bir gün taşana dek, her an yeniden yaratılarak, her an yeniden tazelenerek…

 

Fatma Ünal, Aykut Kuşkaya'nın marşlarına duyduğu özlemle yazdı.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2011, 17:09
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Hiranur Tüfekci
Hatice Hiranur Tüfekci - 9 yıl Önce

yazı harika.. ben çok severim Aykut Kuşkaya'yı, onun o latif sesi beni çok dinlendirir. Her ezgi onun uslübunca daha bir güzel dinleniliyor :)

SEMİH
SEMİH - 9 yıl Önce

ALLAH RAZI OLSUN UZUN ZAMAN OLDU BU PARÇAYI DUYMAYALI

cahit toprak
cahit toprak - 9 yıl Önce

Çok samimi başlayan, fakat sonrasında üzerine iyi müzikalite eklen(e)meden dünyevileşmenin cenderesinde sıkışan, fakat eski çalışmaların hala bir RUH olduğuna inananlardanım. İLK CEMRE, ANDOLSUN, ÇAĞILTI vb. albümler ne kadar da sıkı çalışmalardı...

Eslem Demirci
Eslem Demirci - 9 yıl Önce

Bugün olmazsa yarın bir gün mutlaka”

Marşlarımızı söylemeye, yürümeye, umut etmeye devam edeceğiz...

Eyvallâh.. Eyvallâh..

Emrllh Çkr
Emrllh Çkr - 9 yıl Önce

marşlarla yaşar, marşlarla ölür ve marşlarla diriliriz... marş neslinin sonlarına yetişmiş bir etba-ı marş nesli olarak marşlarla yaşamaya devam! diri kalabiliyorsak biraz bu marşlarladır...

elinize, dilinize, gönlünüze sağlık...

Hüseyin
Hüseyin - 9 yıl Önce

Allah'ım ben yeni büyüdüm, marşları kim bitirdi?

A Sabit
A Sabit - 9 yıl Önce

selam hidayete tabi olanlara...

Ümmetin (bir kısım) gençleri Ocak ayının son haftası Fas'ta idi...
Türkiye'yi temsilen orada olan arkadaşlar ne kadar marş varsa bildikleri, söylediler...

Bahreynli, Faslı, Iraklı, İngiltereli... kardeşler hepsi hayran oldular. Bir daha bir daha istediler. Tercümelerini istediler, telefonlarına kaydettiler...

Neler mi söylediler?

En büykü slaganım bu
Daimen Allah'u Ekber
...

Lailaheillallah (Ömer Karaaoğlu), Ey Şehid (Grup Genç)...

Çok güze

iman ve tavır
iman ve tavır - 9 yıl Önce

biz marşlarımızı ve metodumuzu terk etmedik etmeyeceğizde inş.
birileri bize eski di dese de itikdanız biz yine yolumuzu sürdüreceğiz inş.
samimi insanlar samimi ezgileri dinlerler, yine afganistan kan ağlıyor, filistin yine aynı, çeçenistan kan revan, yenileri de eklendi, ırak, somali, ne değiştide bıraktınız bizi ve metodunuzu ne oldu size! terk edip rabbani metodu, demokratik şaçmalıklara yöneldiniz. ne kadar sabır sızmışsınız.

Allahım benim kalbimi ve ayaklarımı dinin üzerinde sabit kıl


banner19

banner26