Marş dinleyen kaldı mı?

Gençlere ilahi mi marş mı diye sorduk, kimisi anlamadı, kimisi coşku ile cevap verdi..

Marş dinleyen kaldı mı?

Mehmet Yıldız, 23 yaşında Elektrik-elektonik bölümü öğrencisi

Ömer Karaoğlu ve Hakan Aykutİlahi dinlemiyorum. Ezgi ve marş dinliyorum.  Dinlediğim marş ve ezgilerin de sahip olduğum düşünceleri desteklemesi veya düşüncelerime ters düşmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü dinlediğim tüm marş ve ezgiler düşüncelerimi, heyecanımı, mücadele isteğimi her zaman diri tutmama yardımcı olan bir araçtır.

Müzik insanın ruhuna hitap eder ve insanı etkisi altına alır. Bu herkes için böyledir. Bir insanın dinlediği müziklere bakarak onunla ilgili bir bilgiye ulaşabilirsiniz. İdeolojik olarak da böyledir. Her ideoloji kendi müziğini oluşturmuştur. dinlediğim müzikler ise Grup Genç, Grup Yürüyüş, Ömer Karaoğlu, Kervan, Abdülbaki Kömür gibi... Bunların arasından özellikle dinlediğim bir parçayı soruyorsanız, bana göre hepsi bir bütünü oluşturan parçacıklar gibidir. Pek ayrım yaptığım söylenemez fakat illaki bir eser soruyorsanız; Grup Genç'in “Kara Zulüm” ve “Rasule Takdim”; Ömer Karaoğlu'ndan “Duy Rasulu” isimli eserleri söyleyebilirim

Şeyma AlmaziŞeyma Almazi, 22 yaşında Türk dili ve edebiyatı öğrencisi

Tasavvuf ilahileri dinliyorum. Def ve ney dinlerim. Modern ilahilerden hiç haz duymam. Çünkü tasavvufta olduğu gibi tasavvufî ilahileri zikrin bir parçası olarak görüyorum. Dinlerken de derin ruhani duygular uyandırıyor bende. En sevdiğim eser “Sevdim Seni Mağbuduma” adlı eser.

Muhammet Selim Gündoğdu, 14 yaşında imam hatip lisesi 1. Sınıf öğrencisi

Ezgi ve ilahi... İki tür de ilgimi çekiyor, dinliyorum. Yani Erkan Mutlu da Ömer Karaoğlu da eserlerini dinlediğim kimseler arasında. İlahiler müziğin bir parçası,  ezgiler de diğer bir parçası benim gözümde. Ama en sevdiğim ezgi Grup Yeniçağ’dan “Ya Hay!”

Musa ErinMusa Erin, 16 yaşında lise 3. Sınıf öğrencisi

Adına modern ilahiler mi deriz bilmiyorum ama ben son yıllarda çıkmış olan sanatçıların seslendirmiş olduğu parçaları daha çok beğenerek dinliyorum. Bunun nedeni, bu parçaların geçmişteki ezgilere nazaran içinde biraz daha hayata dair bir şeyler barındırması. Mesela ilahi aşkın yanında dünyevi aşkı da içine alan ve birçok farklı ve birbirini tamamlayıcı enstürmanların kullanılması olabilir. Bu ilahiler ya da ezgilerde sadece bir tema üzerinde değil, bir albümde çok farklı konulara temas ediyor olması beni bu tür müzikleri dinlemeye sevk ediyor. Yaşımın bir getirisi midir bilmem ama çok da ağır parçalar beni çok cezp etmiyor. Kim bilir belki bir gün gençliği peşinden sürükleyen bestelerin altında benim adım olur.

Ayşegül Kaya, 21 yaşında ilahiyat 3. sınıf öğrencisi

Ayşegül KayaGenelde her şey dinlerim. Ezgi, ilahi… O anki ruh halime bağlıdır. Ama en çok yabancı dilde ilahiler dinlemeyi seviyorum. Çoğu zaman kelimelerin hiçbirini anlamam. Ama farklı ırktan insanlarla ve benden kilometrelerce uzaktakilerle aynı değerlere sahip olmak, aynı Peygamberin ümmeti olmak beni heyecanlandırır. En çok sevdiğim eseri soruyorsunuz.  Sami Yusuf, “Mother”. Özel bir yeri vardır bende.

Mehmet Gülüm, 24 yaşında iş yeri sahibi

Kendimi bildim bileli annemin sürekli evde zikirli ilahiler dinliyor olmasından mıdır bilmiyorum ama ben en çok zikirli ilahiler dinlemekten haz alıyorum. Allah aşkı, peygamber sevgisi, Mekke ve Medine aşkı bana bu ilahileri dinlettiriyor olabilir. Hele ki zikir sesi beni cezp ediyor.

İlahilerin sözleri de gerçek ilahi aşkı anlattığı için bu ilahilerde kendimi buluyorum. Gün boyu işyerinde olmam beni müziksiz yaşayamaz hale getirdi diyebilirim. Satın aldığım albümlerin çoğunu işyerinde biriktiriyorum. Bazı müşterilerim önce ürünlere, sonra müziğe ve daha sonra da albüm koleksiyonuma yöneliyor. İçinden hediye verdiğim de oluyor tabi. Ayrıca şunu da söyleyeyim zikirli ilahi dalında yeni sanatçıların bu kervana katılıyor olması da bizler için mutluluk verici…

 

Süreyya Kanat  soruşturdu

Osmanlı minyatürü

Yayın Tarihi: 02 Kasım 2010 Salı 12:12 Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2010, 23:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ece görkem imam hatip lisesi lise 15 yaşındayım
ece görkem imam hatip lisesi lise 15 yaşındayım - 11 yıl Önce

imam hatip e gittiğimden bilmiyorum ama zikirli ilahileri daha çok dinliyorum.bu ilahiler beni Allaha daha yakın hissettiriyor.beni çok rahatlatıyor.

serpil selvi
serpil selvi - 11 yıl Önce

ilahi dinliyorum çünkü onda saklı bütün gerçekler.ilahi dinliyorum çünkü yaratan onda saklı yaratılan onda.herşey ondasaklı...kimsenin düşüncesine hiçbir şey diyemem zevkler ve renkler tartışılmaz...

serhat altinevlek
serhat altinevlek - 11 yıl Önce

ve soralım acaba "ilahi", "ezgi", "marş" ne demek veyahut "zikirli ilahi", "musîki", "tasavvuf musîkisi" ne demek? yitirilen veyahut yitirilmeye yüz tutumuş kaç üstadı tanıyabiliyor(uz)? Ya da Cami Musîkisi'nden hiç haberimiz var mı?..Bence bunları sormak gerekti ve bu sorular üzerinden de tanımlamaları verilmeliydi.Ama buna da şükür..

Sünnii-i Vahabii
Sünnii-i Vahabii - 11 yıl Önce

Ula gavurlar müzik haram 4 hata 5-6 imama göre...
Çakma osmanlı sünnileri bunun farkında değil...

ebu said
ebu said - 11 yıl Önce

bize Rahmetli Adnan Demirtürk ağabeyimiz "duvarı tutan harç, gençliğ itutan marştır" derdi. Allah rahmet etsin.

cahit toprak
cahit toprak - 11 yıl Önce

hem de ilk çıktıkları zamanda kasetlerle yayınlanan albümleri hala dinlerim. hem kasetin o metalik ve o farjkı kokusu hem de bir nevi "vefa" diyelim.

banner26