Maher Zain söylüyor: Beni Affet

Maher Zain’in ilk albümü 2009 yılında çıkmış. Nisan 2012 itibarıyla ikinci albümü çıkmış bulunuyor.

Maher Zain söylüyor: Beni Affet

Sene başından itibaren kızım hararetle İngilizce çalışıyor, kelime ezberliyor. Arada kâğıdı elime verip “anne kontrol eder misin? Olmuş mu?” diye soruyor. “Aa, düzensiz fiilleri mi ezberliyorsun” diyerek saymaya başlıyorum ezberimdekileri. Kızımın gözleri açıldıkça açılıyor ve “anne sen bunları nereden biliyorsun” diyor sanki imkânsız bir şeyler zuhur etmiş gibi. Allah Allah, biz okula gitmedik mi. Bildiğimizi ilan mı vereceğiz, mütevazıyız diye şu olanlara bir bakın hele. Çocuğunuz bile okul yolu gördü mü sizi kara cahil zannediyor. Kendisinin bilmediğini annesinin bilir olmasını hazmedemedi hanımefendi.

Tabi bunda benim de birazcık payım olabilir. Soruları olduğunda fazla tafsilatlı açıklamalar yapmaktan hoşlanmadığımdan genelde babalarına yönlendirdiğim için her şeye cevabı olan, bilgili adam kontenjanı babaya ait. Anne sefilleri oynuyor. Neyse, kızım ilk şoku atlatınca “anlamlarını da biliyor musun?” diye sordu. “Yok, canım unutmuşumdur ama bir sor bakalım” dedim. Şaşırma sırası bendeydi bu kez, çoğunu hatırladığıma inanamadım.

Vay canına, bu duyguyu geçmiş zamanda en bariz hangi olay vesilesiyle tatmıştım? Hatırladım evet. Bu tıpkı ehliyet sınavında en çok korktuğum motor dersinden en yüksek notla geçtiğim ders olduğunu gördüğümde kendime şaşırmamdaki hissiyatla aynı. Öyle ya, kadın kısmı ne anlar motordan. Yahu bizim motor dersine giren hocamız zaten bir hanımefendiydi ne haber. İşin latifesi bir yana, aslında bu sadece İngilizce dersimize giren hocamızın kalitesinden kaynaklanıyordu. Dersin öğretmenini severseniz anlattıklarını da can kulağıyla dinlersiniz ve öğrenirsiniz. İşe bak, o da hatun bir kişiydi. Tesadüf işte.

İngilizceyi ilerletmenin keyifli yolu

Bu sene belki de en çok dinlediğimiz müzik albümleri arasında ilk sıralarda Maher Zain yer alıyor. Zira İngilizce öğrenme telaşındaki çocukların dinledikleri İngilizce şarkılar bu süreçte en büyük yardımcıları. Şimdiki çocuklar nasipli canım, arayana alternatif çok. Biz çocukken Michael Jackson ve Madonna’yı az mı dinlemiştik. Üstelik lisan için filan da değil, piyasada sana en çok ne sunuluyorsa, daha güzelinden de haberdar değilsen, önüne konulanı dinlersin. Hatta 23 Nisan kutlamalarında bu şarkılardan birisiyle gösteri yapan çocukları izlerken farkında olmadan terennüm ettiğimi, yanımda, beni sadece dışarıdan görüp bildiği kadarıyla tanıyan bir mahalle komşumun şaşkınca bakışlarıyla “Kebire sen nerden biliyorsun bunları?” diye sorduğunda fark etmiş ve çok utanmıştım. Galiba hiç bir şey dışarıdan göründüğü gibi değil sözü böylesi durumlar için de geçerli. İçimize işlemiş demek ki, babaannem olsa “gâvur oğlu gâvur” derdi kesin. Ağzına sağlık, ruhuna Fatiha babaannem benim.

Ara ki bulasın! Aradım, buldum

Dünyabizim’de Outlandish grubuyla alakalı haberi okuyup, müziklerini dinleyince onları da çok beğendik ve dinler olduk Maher Zain ile birlikte. Ama ben takıntılıyım ya, illa da albümlerini elime alıp görmem lazım. Biraz araştırma yapınca Maher Zain’in yeni bir albüm çıkardığını da öğrendim: “Forgive Me” (Beni Affet). “Bari iki albümünü birden alırım” düşüncesiyle arıyorum, nerden alabilirim diye telefon ediyorum. İkinci albümünü de istediğimi söylediğimde “hayır, henüz çıkmadı, haberimiz yok” bilgisini alınca benim atmaya her an meyilli şalterlerim atıveriyor. Size de, yaptığınız işe de… Hasbinallah ya. Her halde çıktığını bilmesem sizden istemem değil mi?

Aramaya devam ediyorum internetten ve benim gibi Maher Zain ve Outlandish albümlerini almak isteyip de alamayan mağdurların görüşlerini yazdıkları bir siteden Berakat Yayıncılık adını okuyunca oraya telefon ediyorum. Outlandish’in albümlerinin satışının olmadığını ve Maher Zain’in yeni albümünün Türkiye’ye henüz gelmediğini öğreniyorum. İlk albümünü gönderebileceklerini söylediklerinde sevinçten yerimde duramıyorum ve hemen sipariş veriyorum. Allah’ım şükürler olsun, yaptığı iş hakkında malumat sahibi birilerini buldum. Hâlâ umut var demek ki.

Maher Zain’in müziklerini hem çocuklar, hem de büyükler severek ve bıkmadan dinleyebilir

Farklı alternatifler arayanlar için iyi müzikler mevcut. Sırf İngilizce albüm dinlemiş olmak için saçma sapan ve sözleri anlamsız, müziği ruhu yoran şarkılar dinleyen çocukları görünce üzülüyorum hakikaten. Ebeveynlerin biraz uyanık olması ve iyi örnekleri çocuklarına takdim etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama maalesef büyük bir kısım işin bu yönünü hiç önemsemiyor ve hassasiyet göstermiyor. Hiç değilse biz, bu yolda arayış içinde olanlar için bir seçenek sunmuş olalım. Maher Zain’in müzikleri hem çocukların, hem de büyüklerin severek ve bıkmadan dinleyebilecekleri, üstelik bazılarının Arapça veya Türkçe versiyonu bile olan şahane şarkılar. Kendisi de aynı zamanda senelerdir müzik piyasasının içerisinde bulunduğundan olsa gerek parçaların sözünde, müziğinde ve düzenlenmesinde katkısı oldukça fazla. Hâlâ haberdar olmayıp, dinlemeyenlere acilen duyurulur.

F.Kebire Gündüz Karaaslan dinledi, beğendi ve yazdı

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 13:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akif Kara
Akif Kara - 7 yıl Önce

Ellerinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Albüm satışlarıyla ilgili yazdığınız kısım ilgimi çekti ve bilgilendirmek istedim. Outlandish'in albümleri de artık Türkiye'de satışta, arama motorlarında "Türkiyede Outlandish Albümleri Satışı" şeklinde arama yaparak satın alabileceğiniz ilgili yerlere ulaşabilirsiniz.

Hüsnü Şen
Hüsnü Şen - 7 yıl Önce

Outlandish albümlerinin Türkiye'de bulunabileceğini öğrenmek güzel oldu. Hem haber hem de bu müjde için teşekkürler. Allah azminizi daim eylesin Kebire Hanım.

banner19

banner13