Le Trio Joubran: Nasıralı udiler ses veriyor!

Dört nesildir ud çalmak ve ud yapımı ile uğraşan bir ailenin çocukları olarak doğan Nasıralı üç kardeş Samir, Wissam ve Adnan Joubran..

Le Trio Joubran: Nasıralı udiler ses veriyor!

Filistinli ud nağmeleri dünyaya yayılıyor...

Dört nesildir ud çalmak ve ud yapımı ile uğraşan bir ailenin çocukları olarak doğan Nasıralı üç kardeş Samir, Wissam ve Adnan Joubran, Le Trio Joubran (“Joubran Üçlüsü”) adlı gruplarıyla, Filistin ud geleneğini yaşatmak ve yeni zirvelere çıkarmak için çabalıyorlar...

Uda gönül vermiş Nasıralı üç kardeş

Müzik kariyerine ilk başlayan kardeşlerin en büyüğü Samir olmuş. Sonraki kardeşleri gibi İsa’nın kenti Nasıra’da doğmuş olan Samir, daha küçük yaşlarda babası sayesinde ud ile tanışmış. Müzik eğitimine Nasıra Müzik Enstitüsü’nde başladıktan sonra Kahire Muhammed Abdul Vahhab Konservatuvarı’nda devam etmiş. Müziğe olan yetisi onu kısa sayılabilecek bir sürede uluslararası çapta bilinen ve saygı duyulan bir müzisyen hâline getirmiş. Küçük kardeşler Wissam ve Adnan ise babalarının yanı sıra büyük abilerinin de yetisinden ve teşviğinden pek etkilenmişler; Nasıra konservatuvarında keman dersleri olan Wissam’a udu sevdiren, ud çalarken dinlediği abisi Samir.

Nitekim uda olan ilgisi iyice artınca babası ve abisi ona bu dalda yetisini geliştirebilmesi için yardımcı olmaya başlamışlar. Udun dışında tiyatroya da ilgisi ve yetisi olan Wissam, küçük yaşlarda Muzaffer el-Navab’ın hayatını anlatan bir tiyatro oyununda da rol alır. En küçük kardeş Adnan’ın da uda uzanan yolu farklı bir enstrümanla ve tarz ile başlar; perküsyon. Yine de henüz çocukluğunda gönlüne konan perküsyonun yerini yaşı ilerledikçe ud alır; ud çalmayı abilerinden öğrendikten sonra babasının ve abilerinin teşvikleri sonucu ud kariyerine resmen başlar.

Filistin’den Paris’e bir “üçlü”

Bir üçlü olarak, bir grup olarak sahneye çıkmaları, “Le Trio Joubran” olmaları 2004 yılında gerçekleşiyor. Aslında Joubran kardeşler çok küçük yaşlardan beri birlikte çalmaya, ortaklaşa gösterilere katılmaya alışıklar; örneğin henüz çocuk yaşlarda Wissam abisi Samir’e birçok sanatsal gösterisinde eşlik etmiş. Kardeşlerin içerisinden müzik kariyeri ile ilk önce öne çıkan Samir, oldukça beğeni ile karşılanan “Taqaseem” (1996) ve “Sou’fahm” (2001) adlı ilk iki albümü sonrası çıkaracağı üçüncü albümünde dinamiklerine ve birlikte başarılarına güvendiği kardeşi Wissam’ı da davet eder. İki kardeşin düetlerinin bulunduğu Samir’in üçüncü albümü “Tamaas” 2003’te piyasaya çıkar ve oldukça olumlu tepkilerle karşılaşır. Gerek albümün başarısı, gerekse kardeşleri ile olan ahengi Samir’in aklına bir “üçlü” fikrinin tohumu eker. Bu şekilde 2004 Ağustos ayında, Paris’te “Le Trio Joubran” ortaya çıkar.

Dünya çapında ses getiren bir müzik

Grup kurulur kurulmaz albüm hazırlıklarına başlar, ilk albümleri olan “Randana” 2005 yılında piyasaya çıkar. “Ranna” (“tınlama”) ve “Dandana” (“mırıltı”) sözcüklerinin bileşiminden oluşan ismiyle Randana biraz da ud alanında oldukça özgün bir çalışma olduğu için grubun ilgi görmesine sebep olmuş. Grup ikinci albümleri olan “Majâz”ı ise 2007 de çıkarırlar; bu albüm aynı zamanda Nassim Amaouche imzalı Fransız filmi “Adieu Gary” (“Elveda Gary”) adlı filmin soundtrack’i olarak da kullanılmış ve oldukça beğeni toplamış. Nitekim grup 6. Dubai Uluslararası Film Festivali’nde “Adieu Gary”deki çalışmaları sayesinde “En İyi Besteci Ödülü”ne de lâyık görülmüş.

Ud gibi klasik bir enstrümanı çağdaş zevk ve ritimlerle buluşturan Le Trio Joubran salt sanatçı kimliklerini ön plana koyup Filistinli kimliklerini unutan veya Filistinli kimliklerini ön plana koyarak sanatçı kimliklerini yoksayan bir grup değil. Filistin grubun yaptığı müziğe teknik bir şekilde etki ettiği gibi, sanatçı kimliklerine ve müzik alanındaki çabalarına da genel olarak etki ediyor. Bunun en güzel özetini, grubun kurucusu sayılabilecek en büyük abi Samir veriyor:

Filistin için sanat, sanat için Filistin

“Savaştığımız iki cephe var. İlki kariyerimiz ve diğeri de Filistin’de barış, işgâlin sona ermesi”.

Grubun efnanevi parçası Masar'ı dinlemek için tıklayın.

Kübra Özgüven Filistin topraklarına özgürlük diliyor

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 23:36
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih K
Fatih K - 11 yıl Önce

Bu yazinin iki meselesi var. Birincisi Isa degil Hz. Isa, en azindan müslümanlar icin. Ikincisi ise Trio Joubran bir kisim okur icin yeni bir müzik toplulugu, bu yüzden 2005 yapimi "Improvisation" isimli belgesel iskalanmamaliydi.

Gülnihal Bimahal
Gülnihal Bimahal - 11 yıl Önce

Helal olsun bu Filistinlilere. Bizde neden böyle Udiler yok?! Ne güzel enstrümental çalıyorlar ve Ud ne güzel tınlıyor hem derin hem yumuşak. Keman'ın ağlantısı gib ideğil.. hissiyatın renklerini veriyor.

Bizde neden yok böyle çalışmalar? İllede Çoşkun Sabah gibi Udu sesle mi çirkinleştireceğiz?!

kasırga
kasırga - 9 yıl Önce

geç tanıştım tadına doyamadım sızlatan eşsiz bir şey var parçalarında...masar en harikası. bu link sanırımdaha iyi
: http://www.dailymotion.com/video/x373oe_le-trio-joubran-masar_news

kasırga
kasırga - 9 yıl Önce

geç tanıştım tadına doyamadım sızlatan eşsiz bir şey var parçalarında...masar en harikası. bu link sanırımdaha iyi
: http://www.dailymotion.com/video/x373oe_le-trio-joubran-masar_news

banner19

banner13

banner26