Kırılır da bir gün bütün dişliler...

Mustafa Nezihi, bir ezginin hala içinde yaşayan yankılarını anlatıyor. Abdülbaki Kömür'ün seslendirdiği bir Necip Fazıl şiiri.

Kırılır da bir gün bütün dişliler...

O zaman daha çok mu inanıyorduk bütün dişlilerin kırılacağına? Lise yıllarıydı. Üsküdar İmam-Hatip Lisesi’ne yakın bir yerde bir evimiz olmuştu. Abilerden kısmen bağımsız bir ev. Bizbizeydik. O yıl, en çok ezgi, marş dinlediğimiz yıl oldu. 

Abdülbaki KömürAşkla dinliyoruz...

Aşkla dinliyoruz. Bıkmadan dinliyoruz. Kasetler eskiyinceye kadar dinliyoruz. Ezginin içinde kayboluncaya kadar dinliyoruz. Dinlerken kalkıp diriliyoruz. Rabbine gülümseyen şehidi görüyoruz. Ayet ayet sure sure Mekke’den Medine’ye yürüyoruz. İnanıyoruz imanla atılan sapan taşlarının düşmanı korkutacağına, durduracağına. 

Kim durdurabilir bizi?

Monna Rosa şiirinin fotokopileri elimizde… Güzel bir mahcubiyetle okuyoruz. Sakarya Türküsü’nü gürül gürül okuyoruz. Hepimizin Çile’si bu. Büyük ve mukaddes. Paylaşıyoruz onu. Evimiz şenleniyor. ‘Bu çınlayan bizim şarkımız’ diyoruz. Biz kardeşleriz. Kükremiş sel gibiyiz. Kim durdurabilir bizi? İman dolu göğsümüz…

Abdülbaki KömürAbdülbaki KömürAbdülbaki Kömür

Menemene ekmek bandırarak...

Kahramanlarımız dipdiri. Hemen yanıbaşımızda. Hayır yüreğimizin ta içinde atıyor onların yürekleri de. Az biliyoruz ama düze çıkacağımıza inancımız tam. Umutsuzluk ancak kırık sevda hikayelerimizde yaşıyor.

Yer soframızdaki sıcacık menemene uzanıyor ellerimiz. Ekmeklerimizi bandırıyoruz o nefis taama. Büyük bardaklardan bol şekerli çaylarımızı höpürdeterek içiyoruz. Doyuyoruz. Elhamdülillah diyerek sohbete başlıyoruz. Cemaatle namaz kılıyoruz. Birbirimizi ne çok seviyoruz. Geleceği özlüyoruz. Büyüyüp kahramanlarımız gibi olmak istiyoruz. 

Büyüdük. Nasılız şimdi? Bizimle beraber kim dinliyor şarkımızı? Buyrun beraber dinleyelim bir kere daha. Bir gün akşam olur biz de gideriz/ Kalır duadaklarda şarkımız bizim… diyebilmek için.

Abdülbaki Kömür'den "Şarkımız Bizim"i dinlemek için tıklayınız.

 

Mustafa Pesen hatırlattı

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2011, 22:09
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrllh Çkr
Emrllh Çkr - 10 yıl Önce

sizin gibi olmasa da sizin gibi olmaya çalışan insanlar var hâlâ..

yaşasın hala ezgilerle, marşlarla yüreği coşanlara!

Sami Güçlü
Sami Güçlü - 10 yıl Önce

Mustafa Nezihi beye teşekkür ederim. O güzel günleri bize hatırlattığı için. "Şarkımız bizim"i grup yeniçağ da söylüyor o da çok güzel. Keşke siteye eklense.. GYY'ye duyrulur.

Ahmet Faruk
Ahmet Faruk - 10 yıl Önce

Bu konuda yaşananlar müslümanın parayla imtihanının acıklı bir yüzüdür Telif hakkı, kul hakkı gibi sokağa düşmüş, sanal pazarda yitip gitmiştir. Yüreğindeki koru notalara döken hisli bestekarlar yok artık.. Çoğusu bizim mahalleden, kapitalizm diyarına göç edip gittiler.. Para etmediği için böyle güzel eserler artık yazılmıyor.. Biz de, tadı hâla damağımızda o tatlı nağmeleri bilmeyenlere hatıra olarak anlatmakla avunuyoruz.. Hayatında hiç baklava görmemişe baklavayı ne kadar anlatabilirsin ki?!

banner19

banner13

banner26