Kıbrıs'ta ilahi de varmış: Zevk Ensemble

İlahilerle ilgili ne zaman bir araştırma yapsam karşıma hep çıktı Zevk Ensemble. Önceleri kayıtsız kaldım. Sonra bu işten zevk almaya başladım.

Kıbrıs'ta ilahi de varmış: Zevk Ensemble

 

Nerede doğdular, nasıl tanıştılar, asıl meslekleri nedir inanın bilmiyorum. Ne zaman video sitelerinde ilahiler veya zikirler üzerine bir araştırma yapacak olsam, internette birkaç tıklama sonra Zevk Ensemble ismi karşıma dikildi durdu.Zevk Ensemble

İlahi keyf alan bir çift Van Hattum Ailesi

Önceleri kayıtsız kaldım, oralı olmadım. Sonra bir keresinde “Yar Yüreğim Yar” başlıklı ilahiyi “Yahu bunun adı ‘Yan Yüreğim Yan’ değil miydi, ne zaman ‘Yar Yüreğim Yar’ oldu” diyerek açtım. Dinlemeye başladım. Bir amca ile bir teyze Türkçe ilahi okumaya çalışıyorlar. Çalışıyorlar çünkü Türk olmadıkları telaffuzlarından aşikâr. Ama özellikle isminin Bünyamin (Benyamin Van Hattum) olduğunu öğrendiğim amca bildiğin zorlaya zorlaya ama yürekten söylemeye çalışıyordu ilahiyi.

Yûnus Emre’ye ait “Yan Yüreğim Yan” şiirini ‘Yar Yüreğim Yar’ yaparken bilinçli bir yanlışlık mı yaptılar yoksa farklı bir tecelli mi oldu bilemiyorum derken Prof. Tatçı'nın hazırladığı Yunus Emre Divanına bakınca aslının Yar yüreğim yar olduğunu gördüm. Sadece Bünyamin Amca ile Rabia (Rabia Van Hattum) Teyzeyi bağlama çalarken görebildiğimiz videodan Kıbrıs Lefke’de olduklarını anlıyoruz. Giyim kuşamlarından ve söyledikleri ilahiden direk sufiyâne bir hal anlaşılıyor. Ve bulundukları mahalin Kıbrıs olması hasebiyle akla hemen Şeyh Nazım-ı Kıbrisî Hazretleri geliyor.

Zevk EnsembleBir değil bir sürü videoları var

Sürekli karşımıza çıkıyor olduklarını söylemiştik. Bu elbette tek bir video ile olacak iş değil. “Sevdim Seni Sevdim”, “Şeyhimin İlleri”, “Yar Yüreğim Yar” en çok görebileceğimiz videoları. Videolarda her hangi bir senaryo mevcut değil, ilahi söylerken çekilmiş videolar. Ama çeken kişi profesyonel biri: Celaleddin Trautman (Jalaluddin Trautman). Video bilgilerinden kendisinin bir sinematograf olduğunu anlıyoruz. “Şeyhimin İlleri” videosunda Kıbrıs Lefke’de yakın çevreyi de çektiği için ilahi ile Nazım-ı Kıbrısî’ye de atıf yaptıklarını düşündüm. İşin hakkını Allah bilir tabi.

Şu ana kadar dört albüm çalışmaları olmuş. Bunlar “Split My Heart” (Yar kalbimi), “Roses, Nothing But Roses” (Güllerden sadece güller), “This Heart Burns Like A Brazier” (Mangal gibi yanan kalp), “A Yurt Full of Tales” (Masal çadırı).

Bu albümlerde çoğunluğu Türkiye menşeli ilahilerle birlikte Bünyamin Van Hattum’un dilinden Mesnevi ve Kelile ve Dimne tarzında masallar da mevcut.

Zevk Ensemble – Şeyhimin İlleri

 

Sami Yaylalı zevk alarak duyurdu

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2012, 12:00
YORUM EKLE

banner19

banner13