Keşke öncü isimler örnek alınsa!

90'larda onu dinlemek bir ayrıcalıktı. Şimdi ise dinlemeye devam etmek bir ayrıcalık!

Keşke öncü isimler örnek alınsa!

Müziğin insan hayatında muazzam bir yeri var. Seslerin ihtişamlı ahengini hoyratça hayattan dışlayanlara inat her tür müziğin mutlak dinlenebilir en az bir örneği vardır diye düşünüyorum.

Müzikte öyle bir ruh vardır ki bir sese ilk nerede kulak verdiyseniz yahut kimlerle birlikte terennüm etmişseniz, her dinlediğinizde alıp sizi adeta bir zaman tünelinden geçirir ve o yıllara götürüverir. O günkü heyecan saplanır kalbinize, belki aynı dostlar yoktur artık yakınınızda, mekan bambaşkadır lakin tasavvurunuzda onlar hep yanı başınızdadır müzik vesilesiyle.

27924Andolsun’la çıktık biz yola

Öğrencilik yılları 90’lı yıllara tekabül eden kendini Müslüman kimliği ile tanımlayan bizler için en kıymetli nesnelerimiz kasetlerimiz ve kitaplarımızdı. Belki de harçlıklarımızla ilk aldığımız kasetti “Andolsun”. Ardından “Çağıltı” bıkmamacasına ezber ettik ve çağıldadık cümleten.

Taner Yüncüoğlu müstesna bir sestir bizim için, o bizdendir, bizimdir. Sadece geçmişimizde yer ettiğinden dolayı değil onun sesinin bizi diriltmesi; kendimize getirir, davamızı hatırlatır, küçücük cüssemizle şecaat saçan hakikatli eylemlerimize çağırır bizi tekrar ve tekrar. Saflığımıza ama kimseye boyun eğmeyen pervasızca yürüdüğümüz o günlere götürür. Aslında o şarkılar bizi geleceğe, zamanlara sığmaz andlara çağırıyordu bizi. Biz o geleceklere yoğunlaşamadık. O geleceğe yaklaştıkça hacim kaybettik, özden kayıplar yaşadık. 

Hüznün, merhametin, şefkatin doruğuna ulaştırır su gibi berrak ve pürüzsüz sesiyle sevilmeye en layık olan Efendimiz’i anlatır kimi zaman, kimi zamansa Endülüs’ü, Kudüs’ü, Aldırma der Başörtüsü’nden, çocukluğumuzdan, gecelerden dem vurur dokunaklı haykırışıyla. Ve Bu Sevda’nın Zor Sevda olduğunu nakşeder gönüllere. Umut Gazeli’yle çileye soyunur ve öylesine hışımla geçeriz ki Kızıldeniz’i  bir daha bir daha geçesimiz gelir.

Şiir müzikle birleşince

Bestelerinin çoğunda yakından tanıdığımız şairlerimizin imzasını görmek mümkün. Yüncüoğlu sanki özellikle itina gösteriyor besteleyeceği sözleri seçerken. Ahmet Mercan, Akif İnan, Osman Sarı, A.Karakoç, Erdem Bayazıt, M.İdris Zengin ve A.Nihat Asya. grup tanTaner Yüncüoğlu’nun bestelerinin kalbimize kazınmasında  ve her dinleyişte aynı iştiyakla, aynı duygu yoğunluğuyla dinlememizde ki hikmet galiba burada saklı. Şiirdeki gücün besteyle ahengi ve ruh ikizine kavuşmuş eşler gibi sözün müziğiyle tam manasıyla kucaklaşması. O aldı mı sazını eline “Sularda Ağlar” “Yağmur” la coşar. “Memleketim” der aşka gelirsin “Yan Yüreğim” der kavrulursun. Duyarlı ve kardeşlerinin derdiyle dertlenen bir sanatçı olduğuna en güzel ispat ezgilerinin isimleri olsa gerektir. Hepsi birbirinden manidar, iman kokar, aşk sunar.

Onlar bizim sesimiz!

Sürekli yeni besteler ve projeler icra etmeyi sürdürerek dinleyiciyle müziği arasına uzak mesafeler koymadığı ve bizlere hissettirdiği muhabbetin artarak çoğalmasına gayret gösterdiği için onu çok seviyoruz. Ömer Karaoğlu ve Hakan Aykut’la birlikte seslendirdikleri “Grup Tan” sesler albümünün devamını mutlaka bekliyoruz pek tabii “Bizde Kalan İzler” albümünün devamını beklediğimiz gibi. Bu adamların sesini duymaya ihtiyacımız var, onlar bizim umudumuzun sesi vesselam. Keşke genç müzik adamlarımız bu kadar hesap kitap itibar düşkünü olmasa da, onlar da Taner Yüncüoğlu ve arkadaşlarının açtığı, o hiç yürünmemiş izzet dolu, onurlu yoldan gelseler; harika şiirleri besteleseler... Müzikte yepyeni yollar açsalar...

 

F. Kebire Gündüz Karaaslan bizde kalan sesleri dinlemeye devam ediyor

Yayın Tarihi: 07 Ağustos 2011 Pazar 04:00 Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2011, 04:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşegül sena
ayşegül sena - 11 yıl Önce

gel yine geçelim kızıldenizden.. bu eserdeki hazzı, coşkuyu, o tadı başka nerde bulabilirim ki? evet, taner yüncüoğlu, ömer karaoğlu.. bu isimleri dinlemek ayrıcalık artık.

banner19

banner36