Keny Arkana çok farklı, çok!

"Oy kullanma hakkının bir şeyleri değiştirmesi mümkün olsaydı çoktan yasaklanmış olurdu"

Keny Arkana çok farklı, çok!

Keny Arkana 

Konserlerinde başına taktığı berede yazdığı ve şarkılarının sonunda söylediği gibi diğer bir adı Rabia Del Pueblo olan Arjantin asıllı, Marsilya doğumlu, henüz sadece 27 yaşında olup Fransa'da nefes almaya devam eden, hakkında Müslüman olduğu söylentileri de dolaşan bir kızdan bahsedeceğim sizlere! 

 

12 yaşında yazmış olduğu yazıları söyleyerek ilk defa 1996 yılında rap yapmaya başlamış Keny.

Marsilya'nın underground piyasasında ünü artan Keny, daha sonra 2003 yılında Etat-Major (kurmay heyeti) adında bir single çıkarmış. Son albümü ise 2008de çıkan ve “itaatsizlik” anlamına gelen Désobéissance. 

 

"Oy kullanma hakkının bir şeyleri değiştirmesi mümkün olsaydı çoktan yasaklanmış olurdu"

(Roll'deki röportajından bir cümle) 

 

Roll Dergisi'nin 2007 yılındaki bir sayısında Keny'nin verdiği röportajı okumak ve sonrasında bu kıza aşık olmak, bu kıza saygı duymak, bu kıza "sen bu dünyadan değilsin" demek, bu kıza sarılıp ağlamak, rüyalarında bu kızla beraber rap yapmak mümkün. 

 

Bu Şarkıyı Dinleyip Müslüman Olmamak Elde mi!? 

Fransızca'da kin/garez/nefret anlamlarına gelen “La Haine” adlı filmde de geçen La Rage Du Peuple (Halkın İsyanı) adlı şarkısıyla şanına şan katmış, kendisine saygımı yüz binlerce kat arttırmış olan Keny, bu şarkıyı 2005 sonunda Paris'te Mağribli Kuzey Afrika kökenli iki gencin polis tarafından öldürülmesi üzerine çıkan ayaklanmanın ardından söylemiş.  

 

Şarkının nakaratından:  

“isyanımız var, her zaman dimdik ayakta 
  sonuna kadar savaşmak için isyan, ve hayatın bizi götürdüğü yere kadar.. 
  isyanımız var, hiçbir şey bizi durduramaz... 
  boyun eğmeyen, uslu, marjinal, hümanist yada başkaldıran...”
 

“inancımızı korumak ve ilerlemek için isyan 
  bir chirac, sharon, tony blair ve bush'a isyan 
  isyan, çünkü kan ağlayan yüreklerin acısı asla duyulmuyor. 
  isyan, çünkü beterin beteri yok 
  isyan, çünkü batı sömürgeci gömleğini çıkarmadı. 
  isyan, çünkü acı her zaman bize koyuyor”
 

 

Onunla ilgili bilgiler genelde Fransızca.. bu yüzden size geniş çaplı bilgiler veremeyeceğim için üzgünüm. Yine de bir kez de olsa “La Rage Du Peuple” şarkısını dinlemenize vesile olsam, içinizdeki öfkeyi diriltmenize vesile olsam bu bana yetecektir.

 

 

La Rage Du Peuple 

Hakan Albayrak'ın bir şiirini yazıya aldıktan sonra, size Marsiya'da doğmuş gençlerin oluşturduğu ve kurucularından birinin de “Keny Arkana” olduğu La Rage Du Peuple kuruluşundan bahseceğim. 

 

her şey bir rüzgara bakıyor ağabey, 
bakma esrar çekip mayıştıklarına, 
bir gün var ya bu Mağripli çocuklar, 
bir gün yakacaklar Paris'i”
 

 

Manifestomuz, kimliğimizin kökenini bulmak ve yönümüzü elverişli hale getirmek üzere farklı farklı insanlar tarafından yazıldı. Kim olduğumuz, neyin kavgasını verdiğimiz, ve nereye gittiğimiz hakkında kolektif bir bakış açısı oluşturmaya çalışıyoruz. Bu gerçekten büyük bir mesele çünkü sadece yerel gruplara değil herkese sesleniyoruz ve itiyoruz ki diğer insanlar da manifestomuzu yakalayabilsin ve "evet, bu bizim manifestomuz!" diyebilsin. La rage du peuple'ı tanımlamıyoruz; "öfkeniz ve vicdanınız varsa pekala siz de La rage du peuple'ın bir parçasısınız."

 

Başka bir dünya için ve politik açıdan yeni bir yön tayini için mücadele veriyoruz. Berlin Duvarı'nın sonu geldiğinde bazıları 'tarihin sonu' demişti. Global bir hareket ile yeni bir yol bulmak için savaşıyoruz çünkü tarihin sonu değil ve biz burada kapitalizmle savaşıyoruz!” diyerek manifestolarını açıklayan kuruluş üyeleri, “La rage du peuple evrenseldir” diyerek Fransa'yla sınırlı olmadıklarını belirtiyorlar.

 

Duvarların Dili… 

Şarkılarını Fransızca söylüyor Keny Arkana. Fransızca devrim ve isyan cümleleri/şarkıları beni neden bu kadar etkiliyor hala anlamış değilim. Kütüphanemde Güneş Karabuda'nın Mayıs 68'de Pariste çekmiş olduğu fotoğrafların yayınlandığı "Duvarların Dili" adlı kitapta Behçet Safa'nın Paris duvarlarına püskürttüğü şu satırlar da zamanında beni cezbetmişti: 

 

PLUS JE FAIS L'AMOUR

PLUS JE FAIS LA RÉVOLUTION

PLUS JE FAIS LA RÉVOLUTION

PLUS JE FAIS L'AMOUR 

 

(Tercemesi: Aşk yaptıkça devrim yapasım geliyor, devrim yaptıkça aşk yapasım geliyor.

Bayat cümleler duymaktan bıkmış olanların Keny ile tanıştıklarında, enselerine yapışmış kenetik (!) önyargılardan kurtulacakları, hiç bir sakızın ferahlatamayacağı derecede ferahlayacakları ve aynı zamanda hiç bir dünyevi sıkıntının çektiremeyeceği mide ağrılarını çekeceklerine eminim. 

 

İşte Şarkıları! 

Şarkılarını dinlemek isteyenlere kendi sitesinden bir link: //www.keny-arkana.com/radio/index.html 

Ayrıca aşağıda La Rage Du Peuple şarkısını Türkçe sözleriyle beraber dinleyerek çarpıcı/heyecan verici/hüzünle delici klibini izlemeniz de mümkün: 

 

 

 

İşte böyle... bir ümit, bir isyan. Bu kız bir gerçektir, inan! 

 

 

Merve Büşra Bozcu yazdı

Yayın Tarihi: 11 Nisan 2009 Cumartesi 14:39 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 09:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sahin denli
sahin denli - 12 yıl Önce

Di mi ama, musluman dedigin illa sagci degerlere sahip olmali. Solcu musluman mi olur hic. Hep muti olur musluman. Hiç isyan edemez. Zira isyan etmeden musluman olmanın dayanılmaz kolaycılığına sıgındı asırlarca. Halbuki azicik kurcalasa musluman olmanın gercekte sadece bir isyan ile başladığını anlayacaktı gariban. Baş kaldırma olmadıkça musluman olmayacağını? Ama bize hep "sağduyu" yu yakistiranlar üstümüzde tepiniyorlar. Bizim bu muti tavrımız başızı hep ağrıtacak.

İlyas Şanver
İlyas Şanver - 12 yıl Önce

Hiç yakışmıyor! Müslüman kimliği altında bu tür saçma sapan, değerleri yok etmeye yönelik faaliyetler icra edilmesi.. Dünyabizim yönetimi bu vebal sizi kurutur. Müslüman solculuk mu yapıyorsunuz aklınızca? Sizi takip eden saf, temiz müslüman insanlar var. Yakışmıyor.

mustafa emin
mustafa emin - 12 yıl Önce

keny arkana ablamız şarkıları, dünya görüşü, iddiası ve ilkeleriyle islama çok yakın bir kardeşimiz olsa da müslüman değildir. esas adı olduğunu iddia ettiğin "rabia del pueblo", "la rage du peuple" cümlesinin ispanyolcasıdır yani "halkların öfkesi". gönül ister tabii, why not? Allah hidayet nasib etsin, belki etmiştir ama onu bir kendisine sormak gerek sanırım :) hidayet hikayelerine bu kadar bağlanmamalı

nurettin bay
nurettin bay - 12 yıl Önce

GUZEL KIZ...

Rasim Balkanlı
Rasim Balkanlı - 12 yıl Önce

Çok güldüm bu ifadeye: Müslüman solculuk! Ya hu şarkıda bu çağın "nemrut ve firavunlarına" isyan var. Yani insanım diyen herkesin yapması gerekeni yapmış Keny Arkana. Bu yüzden kutluyorum Merve Büşra Bozcu'yu ve de Dünyabizim'i... Kutluyorum kutluyorum kutluyorum...

mia
mia - 12 yıl Önce

yukarıdaki yorum:

tipik bir; ortalama, vasat, her zaman "ordered", ezik Türk erkeği yorumu, herşeye hiç yakışmıyor diyerek ötelemeye devam, size de bu yakışıyor...

Fatih Mutlu
Fatih Mutlu - 12 yıl Önce

İslam'ın birçok değerine "solcular" sahip çıktıysa bu suç Keny Arkana ya da "solcular"da mı? Yoksa bugüne kadar dunyabizim'in "etkinlik" haberleriyle mutmain olan muhterem okurlarımızın, senin, benim, hepimizin atalarında mı?

öss sorusu
öss sorusu - 12 yıl Önce

şarkı süper, keny yi de sevdim ancak yorumlara bakınca büyük bir eziklik duygusu gördüm.solculuğu islami değerlere sahip çıktığını okuyarak dumura uğradım.islamiyetin kendi özgün bir paradigmaya sahip çıktığını bilmeliyiz.aradığımız yol sol-islam kolpalığı değil bizim has yolumuz olmalıdır.yoksa taraf ve radikal okuyan başörtülüler ve islamcılar artacaktır.


banner26