Karunesh Kimdir? Ne Yer, Ne İçer?

Newage / Ambient Tarzı müzik yapan sanatçı bazı ülkelerde en çok dinlenen müzisyen ünvanına sahip...

Karunesh Kimdir? Ne Yer, Ne İçer?

Karunesh kimdir? Ne yer, ne içer?

 

Karunesh, 1956 yılında "Bruno Reuter" ismiyle Almanya, Köln'de doğmuş bir newage/ ambient müzik icracısıdır.

Müziklerinde genel itibariyle sitar gibi hint enstrümanlarını da içeren asya-hint etkili serbest-yenilikçi bir tarzın etkileri sözkonusudur.

Küçük yaşlarda müziğe tutkun olmasına ve ilkgençliğinde müzik gruplarında çalmasına karşın kendisine kariyer olarak grafik tasarımcılığını seçmiştir. Ne var ki, diplomasını aldıktan sonra ciddi bir motorsiklet kazası geçirmiştir. Bu ölüme yaklaşma hadisesi onu hayatını yeniden düşünmeye ve tabiatta ruhani bir yolculuğa çıkmaya sevk etmiştir.

1979 yılında Hindistan'a seyahat etmiş ve ..."

Yukarıdaki parağrafı İnternette birçok alanda bulabilirsiniz. Ancak seyahatten sonra ne yedi ne içti tam olarak bilinmemekle birlikte Hindular Bizim tarafa geçti, Müslümanlar, Elhamdülillah müslüman oldu... diyerek; hatta "dünya fani, ölüm ani!" dediği halde sapkın mezhepler dahi Karuneshi sahiplenmektedirler.

Misal; Münih'te, Reichenbachstr 32'de bulunan RGB Merkezi'nde daha geçen ay gerçekleşen bir yoga programının planında şöyle bir cümle geçiyordu ".. saat 14:30'da Karunesh'in icrası eşiliğinde Sufi müzikle kalp temizleme..."

Valla ben de sahipleniyorum ama müziğini sahipleniyorum. Muhtemelen bir enstrüman tıngırdatmaya yeteneğim olsaydı gider bulurdum Karuneshi. Dizinin dibinde durur, hatta dümbeleğini siler, konserlerinde belki de menejeri olurdum.

 

Neyse, işin özü şu efendim: Müziğine kulağını verirseniz Kitaro'nun papucunu Ahiler gibi dama atarsınız. Ve belki de müzik setinizi, yahut pc'nizi ya da ipod'unuzu bıktırabilirsiniz tekrar tekrar dinlemekte beis görmeyeceğiniz Karunesh'le. Benden söylemesi. Karunesh mistik bir yola girmiştir. Yaptığı kazadan ders çıkarmış ve yıllardır dersini başkalarından öğrenenlere de "ahenk ve ritim" üzerine esaslı bir ders verirken ilahî müzik denilen birşey varsa -ki var!- bunun Kilise müziğinden öte bir lisanı olduğunu duyurmuştur:
 
Youtube'da izlemek için tıklayın.  Bu link de radyodan dinlemek için. Bu bağlantı ise yıllara göre albümlerini incelemek için.

Karunesh ne yer; ne de içer!
İyi  müzik yapar!

 

Zeki Bulduk yazdı

 

 

Bazı Karunesh Albüm kapakları:

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 14:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet edip
ahmet edip - 12 yıl Önce

eşsiz bir parıltı, harikulâde bir tını... Zeki abi, sayende bir hazine keşfettim.
sağolasın, varolasın. bakî selam!...

salih
salih - 11 yıl Önce

1
aslında bir sanatçı ne kadar populer olduğu ortada yani hiçte deyil başarılıbir sanatçı olduğu yapıtlarından belli tam olarak neyi başardığıda belli deyil Örneyin bizim orhan gencebay ile karşılaştırıldığı zaman gencebayın dört te biri dahi olamaz ama yabancı olunca biraz hayranlığımızdan birazda tanımadığımızdan acaba diyoruz dalay lama yapmanın bir anlamı yok olsa bile onların dalay laması bizim yunus emrelerin yine dörtte biri olamaz artık şu hayranlığı bıraksak

salih
salih - 11 yıl Önce

2
hiç kimseyi kendinden bir milim üstün görme aynı şekilde jendinide hiç kimseden bir milim üstün görme işte ozaman sen sen olursun yani insan yani en büyük yani ruhu olan hafızası olan düşüne bilen düşündüyünü pratiye çevirebilen bir sürü deyerleri olan duyguları olan seven nefret eden aşık olan kintutan vs vs vs

banner19

banner26