Kani Karaca ile ağlanmaz mı?!

Bundan 5 yıl önce vefat eden Kani Karaca geleneğimizde önemli kanalın taşıyıcısı idi.

Kani Karaca ile ağlanmaz mı?!

Olmaz ilaç sine-i sad pareme 
Çare bulunmaz bilirim yareme 
Baksa tabiban-i cihan çareme 
Çare bulunmaz bilirim yareme 

Bu dizeleri yazma amacım şiirin müellifi olan Hacı Arif Bey’den bahsetmek değil. Maksadım mezkur dörtlüğü ilk kez dilinden dinlediğim bir üstaddan bahsetmek: Kani Karaca. İçli sesiyle öyle güzel söylüyordu ki hakkında yazmasam bir şeyler eksik olurdu diye düşündüm.  

 

Kani KaracaKıraatta Üstad

1930’da Adana’da doğan Kani Karaca iki aylıkken zahiri gözlerini bir kaza sonucu yitirir. İlkokuldayken hafızlığını tamamlar ve önemli bir İslamî ilim olan kıraat ilmini öğrenir. Adana’dan İstanbul’a 1950 yılında geldikten sonra Saadettin Kaynak ve Ali Üsküdarlı gibi üstadların öğrencisi olur. 1960’lı yıllarda radyoda okuduğu seçkin eserlerle şöhret kazandı. Süleyman Çelebi’nin Mevlid’i, Buhurizade Itri Efendi’nin Tekbir’i gibi önemli klasik eserler onun sesiyle ete kemiğe büründü. Bunların yanında pek çok naat, kaside ve gazel türünde eserleri de sesiyle canlandırdı.  
 
Türk Sanat müziği alanında iktisab ettiği birçok başarı elbette önemli. Ama benim bundan daha önemli gördüğüm iki yönünü zikretmek istiyorum üstadın. Bunlardan ilki, Buhurizade Itri Efendi ve Hamamizade İsmail Dede Efendi gibi zevatın açtığı ulvi yolun giderek profanlaşmasına ve sekülerleşmesine karşı Kani Karaca üstadın dini olanı dışarıda tutmadan tavırlarına yön vermeye çalışması.  

 

Kani KaracaEhl-i Rikkat

Olumlu bulduğum –ve en önemli olarak gördüğüm-  ikinci özelliği ise Kur’an-ı Kerim’i harikulade bir sesle okuması. Ondan Kur’an dinlemek ayrı bir tat doğrusu. Zahiri gözü kapalı, Batıni gözü açık bu büyük adam, duygulu sesiyle insanı ta en derinden etkiliyor. Kani Karaca üstadın sesinden bir kıraat dinleyince rikkate geliyor insan, gözleri yaşarıyor.  

Hafız Kani Karaca, 29 Mayıs 2004 günü gerçek hayata gözlerini açmıştı. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem “Ölülerinizi hayırla yad ediniz” buyuruyor. Biz de bu hadis-i şerif’e istinaden hafızımızı hayırla yad ediyoruz. O hatasıyla sevabıyla önemli işlere imza attı.

Eğer ki aranızda hıçkıra hıçkıra ağlamak iştiyakına kapılanlar olursa Kani Karaca üstaddan Kur’an-ı Kerim tilaveti dinlesin.

Fatiha Suresi, dinlemek için: http://www.dunyabizim.com/video.php?id=54


 

Melih Koşucu
 hissiyat ile doldu

melihkosucu89 at hotmail.com

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2009, 10:08
YORUM EKLE

banner19

banner13