Kanada'da Filistin için ses verdiler

Artists Against Apartheid, İsrail'in aparthayd rejimine karşın sesini müzikle duyuran bir grup..

Kanada'da Filistin için ses verdiler

 

10678Artists Against Apartheid, İsrail’in aparthayd rejimi son bulmadan, İsrail içinde yaşayanlardan Gazze ve Batı Şeria’da yaşanlara kadar, kendi topraklarında yabancı düşmüş Filistinlilerin çilesi bitmeden etkinliklerini bitirmeyi düşünmüyor.

Aparthayd ne demek?

2000’li yılların ilk çeyreğinde Kanada’da ses getiren “Artists Against Apartheid” (“Aparthayd Karşıtı Sanatçılar”), 1980’lerde Güney Afrika’daki aparthayd rejimine karşı sanatı kullanarak mücadele vermiş olan aktivist “Artists United Against Apartheid” (“Aparthayd’a Karşı Birleşmiş Sanatçılar”) grubunu andıran bir oluşum.

10679Amaçları yine bir aparthayd rejimine sanatı kullanarak karşı durmak, bir aparthayd rejimine sanatı kullanarak dikkat çekmek; fakat bu seferki rejim Afrika’nın ucundaki ülke olan Güney Afrika değil – aparthaydın yeni vatanı olan İsrail’deki rejim.

Aparthayd, 1948’den 1994’e kadar Güney Afrika’da Nasyonal Parti tarafından uygulanmış ayrımcı bir yasal düzendi. Aparthayd sistemi ile Güney Afrika’da siyahlar ve beyazlar neredeyse tamamen birbirinden ayrılmış. Çoğunluk olan siyahîlerin haklarının azınlık olan beyazlar tarafından gaspedilmesi yasallaştırılmıştı. Zamanla salt bu yasal düzene değil; genel olarak toplumsal ve siyasî olarak ortaya konan ayrımcı duruşa “aparthayd” adı takıldı.

İsrail bir aparthayd devletidir

İsrail’deki sistemin farklılıkları olsa da, özellikle son yıllarda İsrail topraklarında yasal olarak yaşayan Arap kökenli vatandaşlara karşı artan yasal ve yasadışı baskılar, ayrımcı uygulamalar ile de birlikte, İsrail’deki sistem ile Güney Afrika’daki aparthayd sistemi arasındaki benzerlikleri baz alarak, İsrail’in bir aparthayd devleti olduğu analojisi gerek siyasî gerekse aktivist çevrelerce kullanılmaya başlanmıştır.10680

Nitekim bu analojiyi son yıllarda Güney Afrikalı Nobel Barış Ödülü sahibi din adamı Desmond Tutu’dan, eski ABD Başkanı Jimmy Carter’a, aktivist Naomi Klein’dan BM Genel Kurulu Başkanı Miguel d’Escoto Brockmann’a sayısız isim kullandı; İsrail’in bir aparthayd devleti olduğunu İsrail Başsavcısı Michael Ben-Yair’in bile dillendirdiği biliniyor.

Kanada’da bir oluşum

Kanada’nın “kültür başkenti” olarak anılan Montreal şehrinde düzenli olarak çeşitli gösterilere imza atan Artists Against Apartheid oluşumu da sayısız diğer grup gibi Batılıların görece daha fazla aşina oldukları “aparthayd” terimi ve rejimini kullanarak Filistin davasına dikkat çekmek istiyorlar.

10681Batı’da Filistin’de yaşanan trajediye olan farkındalığı arttırmak niyetinde olan grup şu anda uluslararası çapta devam eden boykot hareketinden esinlenerek oluşmuş. Farklı kültür, millet, din, ve sanat türlerine mensup birçok sanatçıyı içermekte.

Şimdiye değin on bir konser vermiş olan topluluğa yüzü aşkın sanatçı katkıda bulundu; resital veren klasik müzik sanatçılarından, klasik Batı ve Doğu enstrümanlarından eklektik bir şölen yaratan Seven Arrows gibi orkestralara, DJ Moonstarr gibi yerel dj’lerden, LAL gibi çok-kültürlü ülke çapında ad yapmış müzik kolektiflerine, Kaie Kellough gibi çift-dilli şairlerden, Rafeef Ziadah gibi Filistinli nesir-şiir (“spoken word”) sanatçılarına kadar...

Artists Against Apartheid, İsrail’in aparthayd rejimi son bulmadan, İsrail içinde yaşayanlardan Gazze ve Batı Şeria’da yaşanlara kadar, kendi topraklarında yabancı düşmüş Filistinlilerin çilesi bitmeden etkinliklerini bitirmeyi düşünmüyor. Ocak ayında çeşitli radyo programlarına katılacak olan oluşum, Mart ayında da birçok sanatçının katılımıyla on ikinci gösterisini gerçekleştirmeyi planlıyor.

 

Kübra Özgüven Kanada’dan bildirdi.

Editör Notu: Ufak bir araştırma sonucu görünen o ki; fasılalı olmakla birlikte binlerce sanatçı Artist Against Apartheid oluşumunun içinde yer alıyor. Hepsinin ortak özelliği ise İsrail Hükümetini ve onların yaptıklarını destekleyenleri desteklememeleri. Onlardan ve çevrelerinden çekinmeyen, sadece popülerlik ve satış kaygısında olmayan sanatçılar bu oluşumun etkinliklerinde rol oynuyor. Hatta oluşum içinde yahudi bestekar ve söz yazarları da bulunmakta.

Yayın Tarihi: 17 Ocak 2010 Pazar 17:00 Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2010, 02:21
banner25
YORUM EKLE

banner26