İzzet Okumuş Grup Genç'i anlattı!

Fikir-der çok güzel bir etkinlik başlattı. Ardından Perşembe akşamı Yûnus diye göründük!

İzzet Okumuş Grup Genç'i anlattı!

Genç müzikten tanışık olduğumuz Kenan Dağlar'ın davetiyle katıldık programa. Fikirtepe’deki bu güzide derneğin yöneticileri 'bizim adamlarımızı yeni nesle nasıl tanıtabiliriz'in derdine düşmüşler. Ve bundan hareketle geçtiğimiz Çarşamba akşamı Grup Genç'in solisti İzzet Okumuş ile bir hasbihal düzenlediler. Güzel bir söyleşi oldu. Arada ezgiler okuduk birlikte.

İzzet Okumuş
(+)

Grup Genç nasıl ‘genç’ oldu?

Söyleşide İzzet Okumuş Grup Genç'in oluşumundan ve gidişatından bahsetti. 1990'lı yıllarda salonlarda düzenlenen programlarda başlamış serüvenleri. O zamanlar kemik kadronun dışında otuza yakın kişiden oluşan bir ekipleri varmış. Ve bir araya gelip ezgileriyle dertlerini anlatmaya başlamışlar.

Genç ismi de o zamanlarda peyderpey koyulmuş. “Mademki biz genciz o vakit grubumuzun ismi Genç olsun” demişler. Ve o gün bugündür ruhen ve zihnen hep 'genç' kalmışlar.

Şarkı söylemek varlığın özüne katılmaktır

1994'te ise ilk albümleriyle o güne kadarki müzik birikimlerini dinleyicilere sunmuş Grup Genç. En son albümleri ise 2002 yılında yayınlanmış. Ve müzik anlayışını temellendirdiği son derece sağlam düşünceleri, not aldığım kadarıyla, şunlar İzzet Okumuş ve Grup Genç’in:

Kenan Dağlar, İzzet Okumuş, Yusuf Goncagül
(+)

“Şarkı söylemek varlığın özüne katılmaktır.”

“Müzik yaparkenki coşkuyla Rabb’e doğru yol almaktır amacımız.”

“Vahye en yakın dil şiirdir. Şarkı da şiirsel bir formdur.”

“Her zaman bir protest bir tavır söz konusu değildir müziğimizde. Böyle bir durum işin tadını bozabilir. Biz sadece coşkularımızı paylaşıyoruz.”

Yeni albümleri yakında!

Ve yeni albümlerinin de müjdesini verdi İzzet Okumuş. Temmuz’un ortasına doğru çıkması planlanan albümde yeni eserler yer alıyor. İçlerinden bir tanesi tanıdık sadece. O da “Diriliş” adlı ezgi…

Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründümAli Saran

Bir başka güzel etkinliğe de Muammer Karaca Tiyatrosu’nda şahit olduk. Lama Prodüksiyon’un sahneye koyduğu “Yûnus” adlı oyunun prömiyeri yapıldı geçen Perşembe akşamı. Yûnus Emre’nin on üç ilahisinin hikâyeleriyle birlikte gösterimi teatral bir şekilde gerçekleşti. İlahilere eşlik edenler arasında Ali Saran perdesiz gitar ve yaylı tanburdaydı. İlahilere farklı bir yorum getiren vokalist ise Ziyahan Albeniz’di.

İzlenmeye değer bir oyun

Bu oyunla birlikte böylece ilahiler de ‘ete kemiğe bürünmüş’ oldu izleyicinin gözünde. Anlatıcının ilahi icrasından önce o şiirle ilgili anlattıkları ve bir kurgu içerisinde oyunun sonuna kadar bunun böyle gitmesi gerçekten oyunun izlenmeye değer olduğunu gösteriyor.

Ve “Yûnus” oyunundan çıkıp Üsküdar'a geçerken vapurda Asım Abi’yle karşılaştığımda bunları yazmamı söylüyor. Ben de hiç haddim olmayarak bu güzel programları yazmaya kalkıyorum böylece.

 

Yusuf Goncagül selam verdi, borçlu çıktı

Yayın Tarihi: 28 Haziran 2010 Pazartesi 16:46 Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2010, 20:16
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
grup gencimiz
grup gencimiz - 11 yıl Önce

en son albüm 2002 de çııkmış... yeni albüm 2010 da çıkacak... arada ki 8 sene nerede... en azından iki yılda bir çıkarsalar ne güzel olurmuş... çok önemli çoook. grup genç bunun farkında olmalı. farkında olmalıyız... grup gençten ezgi söylemez isek dilimizdeki eksen kayar. Allah korusun sezen aksu'ya takılır. güzel insanlar yolunuz hep açık olsun...

sabri ünal
sabri ünal - 11 yıl Önce

sevdalılara diye bir albüm de çıkmıştı bakın, yılını hatırlamıyorum :( lakin 2002 miydi, o kadar oldu mu ?

yusuf
yusuf - 11 yıl Önce

Aslında İzzet Abiyle o konu hakkında da konuşmuştuk lakin unutmuşum yazmayı...Kusura bakmayın..Onlar da bunun farkındalar ama maddi imkansızlıkların buna sebep olduğunu söyledi İzzet Abi..Camiamızda malesef bu tür çalışmalara yeterince destek olunmuyo..En basidinden Grup Gençin albümünü gidipte satın alanlar oldukça az malesef..

Ziyahan ALBENİZ
Ziyahan ALBENİZ - 11 yıl Önce

İlginiz için teşekkür ederiz.
Muhabbetle.

banner26