İyi bir neyzen ve solist!

Ender Doğan'ı bir müzisyen, ses sanatçısı ve neyzen olarak müzik camiasından tanıdıklarımıza sorduk..

İyi bir neyzen ve solist!

Ender DoğanEnder Doğan gerek neyzenliği, gerekse solistliği bakımından son dönem Türk Musikisinin önde gelen icracılarından bir tanesidir. Ne var ki hiçbir zaman hak ettiği nokta da olmadığını düşünmekteyim kendisinin. Gerek Türk musikisine karşı duyarsız olunması gerekse halkımızın sanatçısına yeteri önemi vermemesi bunun başlıca nedenleridir.

Onun ne denli önemli bir solist olduğunu seslendirdiği eserleri dinleyerek anlayabiliriz. Ve aynı zaman da yetkin bir neyzen olduğunu anlamak istersek de birkaç ney taksimini dinlemek yeterli olur.

Ender Doğan, Klasik Türk musikisi alanında değerli şahsiyetlerden istifade etmiştir:  Kani Karaca, Niyazi Sayın, Bekir Sıtkı Sezgin sadece bunlardan birkaçıdır.

Camiasında hem eserleri hem de şahsiyeti ile daima takdir toplayan Ender Doğan’ı bazı değerli müzisyenlere soralım dedik. Bakın neler söylediler:Hüseyin Özkılıç

Hüseyin Özkılıç (neyzen – müzikolog)

Benim tanıdığım iki yönlü Ender Doğan var, birincisi neyzenlik vasfı öne çıkan Ender Doğan... Uzun süre kendisiyle çalışmış biri olarak şunu söylemeliyim ki Doğan, neyden çıkarttığı kuvvetli ve pürüzsüz ses ile birçok neyzenden kendini ayırır. Taksimlerindeki makam anlayışı ve ney üzerindeki hâkimiyeti takdire şayandır.

Türk Musikisinin yanında diğer şark musikisi türleri hakkında da geniş bir bilgi sahibidir ve bunları icrasına başarıyla aktarır. Solist olarak ise sesi oldukça güzeldir ve bir tavra sahiptir. Ender Doğan gerek serbest formalarda gerekse diğer Türk Musikisi ve şark musikisi branşlarında kayda değer ses icraları gerçekleştirmiştir. Sözlü eser repertuarı da oldukça geniştir. Bütün bunların ötesinde bir insan olarak Ender Doğan, beyefendi kişiliği ile sadece benim nazarımda değil, bütün musiki camiasında itibarlı bir mevkiye sahiptir.

Başar DikiciBaşar Dikici (neyzen)

Ender Doğan benim hem musiki ilminde hocam, hem de tüm yaşantımda örnek aldığım değerli bir insan ve hakiki bir derviş…

 

Hakan Aykut (aranjör-besteci)  Hakan Aykut

Ender Doğan, takdir ve ilgiyle takip ettiğim neyzen, solist ve bestekârdır. Ney'inden, sesinden ve yorumundan etkilendiğim istisna sanatçılardandır.

Apayrı  bir duygusu vardır. Ayrıcalıklı bir özelliği de, hangi müziği icra etse en güzeliyle icra eder. Örneğin, çok güzel bir türkü  yorumcusudur. Arapça eserleri en güzel şekliyle yorumlar. Hatta öyle ki, bu yönüyle Mısırlıları bile kendine hayran bırakmıştır. Klasik Türk müziğini en güzel şekliyle yorumlar. Zaten tasavvuf müziği eserlerindeki yorumu bambaşkadır.

Çok önemli bir konu da, sanatçıların icra ettikleri kültüre hâkimiyetleridir. Ender Doğan, Türk Müziği ve Tasavvuf Müziğinin manasına ve derinliğine de hâkim olan ve bu konuda söz hakkında sahip olan sanatçılarımızdandır.

TTaner Yüncüoğluüm bunlara rağmen, sanat ve sanatçı kaosunun yaşandığı günümüzde, Ender Doğan gibi gerçek sanatçıların hak ettikleri yerde olmayışı  bizleri üzecek bir konudur.

Taner Yüncüoğlu (müzisyen) 

Ender Doğan camiamızda yetişmiş çok başarılı sanatçılarımızdan biridir. Hem müzik bilgileri ile hem de davranış ve yaşantısı  ile örnek bir şahsiyettir. Uzun zamandır tanışırız. Sıcakkanlı, kendini yetiştirmiş, değerli bir şahsiyettir.Mert Nar

Mert Nar (ritim sanatçısı)

Ender Doğan klasik ney ekolünün önemli bir temsilcisi olup aynı zamanda Türk tasavvuf musikisinde solist olarak da görev almaktadır.

Mümtaz şahsiyetini sazının inceliği ile birleştirmiştir. Arkadaşları  arasında da çok sevilen bir kişi olup hemen hemen tasavvuf musikisinin icra edildiği her ortamda aranmaktadır.Melih Berse

Melih Berse (neyzen)

Ender Doğan çok önemli bir müzisyen, sanatçı, neyzen ve müzikologdur. 

 

İbrahim Aygül sordu

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2010, 17:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmetfaruk
ahmetfaruk - 10 yıl Önce

başlıktaki ve metindeki 'solist' sözcüğünü 'hanende' ile değiştirirseniz yerinde olacaktır.Çünkü türk klasik musikisinde hanendeler ve sazendeler vardır hatta müzisyen yerine de musikişinas kullanırsanız Ender Doğan'a ve değerli icraatlarına gereken saygıyı vermiş.Köklerimize sahip çıkalım lütfen tıpkı Ender Doğan gibi değerli üstadlarımızın sahip çıktığı gibi.TEŞEKKÜRLER..

Kemal Aksoy
Kemal Aksoy - 10 yıl Önce

Ender Doğan'ın icra ve yorumlarına hayran olan birisi olarak, 6 Kasım 2010'da yani bugün saat 21'de başlayacak SamanyoluHaber TV'de'ki Salih Zengin'in sunduğu Masaüstü programına konuk olacağını öğrendim. Heyecanla bekliyorum

banner19

banner13

banner26