İsveç'te caz müzikle tebliğ yapıyor

Christopher (Ali) Thorén, İsveçli bir mühtedi. Onu bu haberin konusu yapan özelliği ise müzikle olan ilgisini manevi öğeler ile buluşturması. Zeyneb Hafsa Aström yazdı..

İsveç'te caz müzikle tebliğ yapıyor

Christopher (Ali) Thorén, İsveçli bir mühtedi. İslam’ın kendisi için herşeyden evvel maneviyat demek olduğunu dile getiren Thorén, Göteborg şehrinde yaşıyor ve öğretmenlik yapıyor. Onu bu haberin konusu yapan özelliği ise müzikle olan ilgisini manevi öğeler ile buluşturması...

Thorén, Nijeryalı müzisyen Fela Kuti ve onun öncüsü olduğu müzik tarzı Afrobeat (Afrika temposu) ilhamı ile 2007’de kurulan Music is the Weapon (Müzik Silahtır) isimli grubun kurucularından biri. Grupta tenor saksafonculuk yapan Thorén, manevi öğelerin öne çıkartıldığı projelere imza atıyor. Örneğin, İsveç’te yaygın olarak dinlenen radyo kanalı P1’de 2011 yılının Ramazan ayında beş günlük bir süre boyunca onun hazırladığı kısa müzik parçalarına yer verildi. İlgili sayfaya şu linkten erişilebilir:

Allah'ın büyüklüğünü hatırlayasın diye

Saksafon, özellikle caz müzik icrasında kullanılan bir enstrüman. Nitekim Thorén'in icrasına eşlik ettiği bir çok parçada caz tınısını hissetmek mümkün. Caz türünü İslam temalı dini öğelerle bir arada görmek ise çok yaygın değil. Thorén'in çabasını özgün kılan da bu unsur işte. Aşağıdaki videoda Thoren'in Unity Arkestra ile beraber Göteborg Müzik Yüksekokulu'nda 2012 yılında icra ettiği bir eseri dinlemeniz mümkün:

Şarkıyı seslendiren kişi, Pakistan asıllı İsveçli şarkıcı Ashar Khan. Şarkıyı da kendi dilinde seslendiriyor. Ekranın sağında saksafon çalan kişi ise Thorén. İsveççe alt yazılardan tercüme ettiğim kadarıyla şarkının sözleri şöyle:

Bir defa dedem bana şöyle söyledi:

Eğer gerçekten Allah'a yakın olmak istiyorsan şu üç şeyi yap:

Haram olanı ye, gece kalk ve talan et, son olarak da annenle uyu.

Allah'a yakın olmak istiyorsan inşallah olursun.

Dedim ki, açıklar mısın sevgili dedeciğim ne demek istediğini,

Bu şeyleri niye yapmam gerektiğini anlamakta zorlanıyorum,

Her ne kadar benim için en iyiyi istediğini bilsem de.

Dedi ki: Mutlu bir hayat için anahtardır bunlar.

İlki, öfkeni yut demektir.

Senin için de çevrendeki insanlar için de zararlı olan o şeyi yut.

İkincisi, gece kalk ve dua et demektir.

Çünkü Allah'ın hazineleri sonsuzdur ve O, isteyeni geri çevirmez.

Sonuncusu ise tabiata yani kaynağına yakın ol demektir.

Allah'ın büyüklüğünü hatırlayasın diye.

...

Zeyneb Hafsa Aström yazdı

YORUM EKLE