İstanbul'dan Nassima geçti!

Nassima Chabane İstanbul'a ilk kez geldi. Bu vesile ile Nassima'dan bahsedelim istedik.

İstanbul'dan Nassima geçti!

Aslında bu haber salı gününden önce yazılacaktı. Fakat konser salonunda yer sıkıntısı olabileceğini göz önünde bulundurmam gerekiyordu. Konser ile alakalı yanlış bir yönlendirme yaparsam eğer, sitemiz takipçilerinin kapıda kalma ihtimali vardı. Çünkü iki günlük rezervasyon çabalarımdan bir sonuç alamamıştım ve işimi kadere bırakarak Aya İrini'nin yolunu tutacaktım.

Protokolu kim icat etti?

Nassima Chabane - Layla

Malumunuz üzere -belki de malumunuz üzere değil- İstanbul'da II. Mistik Sanat Festivali yapıldı. 6 gün süren bu etkinlikler boyunca çeşitli konserler, film gösterimleri, kitap sergileri düzenlendi. Festivalde en çok ilgimi çeken ise Nassima Chabane (Nesime Şaban) konseriydi. Konser 25 Mayıs 2010 gecesi düzenlendi ve Nassima'dan 3 saat sonra sahne alacak Yasmin Levy konseri için yer ayırtan protokol sayesinde en az 200 kişi bu büyülü sesten mahrum kaldı. Neyse...

Nassima kimdir?

15541Nassima kimdir? Nassima Türkiye'ye ilk defa geldi. Zaten, Türkiye'de çok tanınan bir sanatçı da değil. Bu festivalde adını görmek bile beni çok şaşırttı ve sevindirdi. Nassima, Cezayir doğumlu bir sanatçı. Yayınlanmış 5 albümü bulunuyor. Albümlerinde, sözlerini İbn'ül Arabî, Ebu Medyen El Gavsi, Şeyh Ahmet el Alavi gibi mürşidlerin şiirlerinden oluşturduğu bestelere yer veriyor. Kendisine yöneltilen bir soruya verdiği cevaptan onun yetiştiği iklimi anlamamız mümkün. Nassima şöyle diyor: “Annem evde sürekli bir şeyler mırıldanırdı, biz bu ilahilerle büyüdük. Yaşım ilerlediği zaman bu sözlerin mürşidlerin şiirleri olduğunu anladım.”

Nassima söylüyor

Tahmin ettiğim gibi salona kolayca girdik. Nassima, konserde birbirinden güzel 8 parçasını 15542seslendirdi. Nassima söylüyordu ve Aya İrini'nin duvarları titriyordu. Nassima söylüyordu ve güvercinler konuyordu pervazlara. Konserden sonra kendisiyle 15-20 dakikalık bir görüşme imkânı da bulduk. Kendisini 2 yıldır Türkiye'ye beklediğimizi söyledik; çok şaşırdı. Türkiye'yi çok beğendiğini söyledi. Konya'yı görmek istediğini belirtti. Sidi Ahmet Kebir adında bir mürşidin soyundan geldiği bilgisini verdi. Nassima ile Cezayir'e selamlar gönderdik. Hayır dualarıyla ayrıldık.

Eğer Nassima bir kere daha İstanbul'a gelirse, kaçırmayın. O, Yasmin Levy kadar popüler olmadığından konseri Yasmin Levy’nin gölgesinde kaldı; fakat unutmayın, Yasmin Levy asla Nassima gibi “öğretiye dair” sözler söyleyemez.

 

 

 

Cesur Küçük dinledi

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 21:25
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeynep yunus
zeynep yunus - 10 yıl Önce

konsere ben de katıldı . MUHTEŞEM BİR SES .NE KADAR DA MÜTEVAZİ BİR KİŞİ.NASIL OLUR DA DAHA ÖNCE İSTANBULA DAVET EDİLMEDİ ANLAMIYORUM.ORGANİZASYONU YAPANLARA ÇOK TEŞEKÜR EDERKEN GÖRDÜĞÜM EKSİKLİĞİ DE YAZMADAN EDEMEYECEĞİM.NASSİMA'YA AİT BİR STAND YADA ALBÜM YOKKEN O GÜN KONSER VERECEK DİĞER SANATÇILARIN VARDI . NEDEN ?????

murat mürit
murat mürit - 10 yıl Önce

gerçek olamayacak kadar güzel bir sesti. yaktı geçti. günlerdir etkisindeyiz. organizatörlere teşekkür ederiz.

banner19

banner13

banner26