Her nefeste öze dönebilmek!

Bazı müzisyenleri dinlerken hayat birazcık durur ve kalbinizi açtığınız müziğin peşinden sürüklenir gidersiniz...

Her nefeste öze dönebilmek!

Tekbilek dünyadan özüne dönüyor! 

 

 

Bazı müzisyenleri dinlerken tek aracı gönlümüzdür. Mesleğiniz, dünya görüşünüz, ilgileriniz biraz geride durur ve kalbinizi açtığınız müziğin peşinden sürüklenir gidersiniz. 

Ömer Faruk TekbilekÖmer Faruk Tekbilek, bizi kalbimizden yakalayan müzikleriyle her zaman listebaşı olmayı hak eden bir sanatçımız. Ama onu bu aralar bizden daha çok batılılar dinliyor.

 

Bizim kendi müziğimizle olan sınırlı iletişimimiz neyinden çıkan şikayetlerden bizi uzak tutuyor. Yine de bütün bu belirsiz engellere rağmen ülkesine gelip konserler vermiyor değil. En azından çıkardığı albümleri elimizin altında bulundurabiliyoruz.

 

Müzik yaparken, dua ettiği andaki huzuru hissettiğini dile getiren Sufi müzik sanatçısı Ömer Faruk Tekbilek, müziğinin ilahi, romantik, folklorik ve yeni açılımlar olmak üzere dört bölümden oluştuğunu ifade ediyor. ''Müzikte başlangıç noktam, her nefeste özüme dönmek'' diyen Tekbilek, müzik yaşamına ağabeyini örnek alarak başladığını ifade ediyor. 

 

Ömer Faruk TekbilekMüzikal ufkunu geliştirmek amacıyla 1976 yılında Türkiye'den ayrılarak ABD'ye yerleştiğini kaydeden Tekbilek, ''Hedeflerimi gerçekleştirerek, çektiğim acıların meyvesini almaya başladım. Ama müzikte başlangıç noktam, her nefeste özüme dönmek'' değerlendirmesinde bulunuyor. 

 

Ünlü prodüktör Brian Keane ile 1988 yılında tanışan ve bu tarihten itibaren doğu ve batı ezgilerini ustaca harmanladığı 13 albüm çıkararak dünya çapında tanınan bir müzisyen haline gelen Tekbilek, kendi albümlerinin yanında birçok usta müzisyenle çalışmalar yaptı.

 

Tekbilek, ayrıca, bağlama, ney, darbuka, zurna, bendir ve def gibi enstrümanları virtüöz derecesinde kullanabiliyor.

 


 

 

Bünyamin Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2010, 18:45
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 10 yıl Önce

Sizlere büyük bir sır vereceğim! Bu adam mükemmel!!!

zeynep
zeynep - 10 yıl Önce

insanın hayatın karmaşından kurtulup kafasını dinlemeye açıkçası çok zamanı kalmıyor.ömer faruk bey ve diğer enstruman çalan arkadaşlar yaptıkları müzikle insanı rahatlatıyor.hepsini tebrik ediyorum.harikaydıar.

Yeter Demir Ekinci
Yeter Demir Ekinci - 10 yıl Önce

Ne kadar dinlesem de doyamadigim...Tek kelimeyle harika...

banner19

banner13

banner26