Hanzala Rap Yapıyor!

Dem bu demdir, deyip şarkısını söylüyor Arap çocuklar; delik deşik duvarlar önlerinde delik deşik kalplerinin şarkısını…

Hanzala Rap Yapıyor!

Hanzala Rap Yapıyor!

 

Dem bu demdir, deyip şarkısını söylüyor Arap çocuklar; delik deşik duvarlar önlerinde delik deşik kalplerinin şarkısını…

 

Şarkıya devam ediyoruz Hanzala!

 

Orada  bir ülke var, biliyorsun.  Dünya – alem "ülke" ya da "vatan" kavramını bilmezken sen "Biladi! Biladi!" diye söylüyordun şarkını sahranın tam kalbinde. Ve çölden peygamberler geliyordu sana ey Kenan'ın çocuğu.

 

Şimdi ağıt zamanı değil! Başbakanlara ve devlet başkanlarına da el açıp özgürlük isteyemezsin; sana özgürlüğü veren de alan da bastığın toprakları peygamber teriyle karan Rabb değil mi?

 

Şarkıya devam ediyoruz Hanzala! Hem de senin intifada'ya kesmiş avazınla Türk çocukları, Arap çocukları ve Meksikalı kızların sesiyle.

 

Biliyorum, bir haber metnine şiirsellik katmak, haber sitesine yapılmış bir hançer harekâtıdır. Lakin Ceza çıkıp da KanalD 'de "Kahrol İsrail!" diyebiliyorsa, savaş bitmemiş demektir modernlerin gecesinde.  Yerli Plaka'yı takıp aracımıza, bozkırda yol alırken Kudüs'e doğru, biliyoruz ki şimdi ağıt zamanı değil! Hem Filistinli çocuklar da Rap seviyor. "Biladi! Biladi!" diye ünledikleri marşlarının yerinde daha net bir ses var: elektronik müzik aletlerini iyice azaltılıp, insan sesinin ve sözünün ön plana çıkarıldığı Rap'i tercih ediyor savaş görmüş çocuklar. Ve haykırıyorlar:

 

"Hayır hayır hayatımız iyi, değil aksine sefalet içinde.
Dünyaya sesleniyor ve diyoruz ki bizi bu sefil hayatı yaşatanlara dur deyin.
Biz de isteriz 'seviyorum, o da beni seviyor, hayat çok güzel' sözleriyle şarkı söylemeyi. Ama yaşadıklarımız öyle değil"

 

Yaşadıklarından öğrendikleri bir şey var o çocukların: Hayali doğunun hayali ordusu gelmeyecek! Sevgililerine, "Seni seviyorum!" derken tedirgin olmayacakları bir dünya kurmak istiyorlar. Arap müziği, dünya muhalefet müziğiyle birleşti ve dünyanın en çok kan akmış ve akan toprağının üzerine "dam"ı kurdular.

 

http://www.video75.com/IGvgiBHFbOL/areeb-fi-bladi-stranger-in-my-own-country-dam/

 

Bu damın duvarlarına Türk çocukları da adlarını yazıyorlar, kahreden savaşa inat, "kariyerlerinin çizileceğini" düşünmeden:

 

http://videonuz.ensonhaber.com/haber-18480-disko-krali-ceza-dan-filistin-icin-sarki-filistin-e-ozgurluk-israil-kahrol.html

 

Umarım, Keny Arkana da çok geçmeden Filistinli çocuklara Rap desteğini yapar.  Ağıtlar yakmadan önce bu coşkuya ihtiyacı var dünyanın mazlum halklarının.

 

http://www.vidivodo.com/98097/keny-arkana-halkin-isyani

 

Dedim ya Hanzala; şarkı bitmedi!

 

Zeki Bulduk

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2009, 10:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 11 yıl Önce

Açıkçası bana biraz garip geliyor başkasının diliyle kendi hikayeni anlatmak. Birileri sormaz mı bu insanların kendi kimliği kendi müziği yok mu diye? Ne zaman vazgeçeceğiz zalimin zihniyetiyle zalime kafa tutmaktan? Sakın "çağımızın silahıyla silahlandık" demeyin. Emanet silah hiçbir zaman sahibini öldürmez.

Soul
Soul - 11 yıl Önce

Yine bir rap çalışması

Başkan - HANZALA albümü -

http://uploaded.to/file/v0esr7

*

Hanzala klip;

http://www.dailymotion.com/video/xbe4m0_baskan-hanzala_music

banner19

banner26