Gündoğar, o kasetlerin gizli kahramanıdır

Bir zamanlar elimizdeki ezgi, marş, özgün müzik kasetlerinin bir kısmının altyapısındaki, aranjesindeki ortak isim Gündoğar’dı.

Gündoğar, o kasetlerin gizli kahramanıdır

 

Müzikle sadece dinleyici olarak ilgilenenlerin bilmediği ama yaptıkları iş olarak en az sanatçı kadar önemli iki kişi vardır ki bunlar müziğin görünmeyen kahramanlarıdır. Aranjör ve yönetmen, müziğin en önemli iki ustasıdır. Onlar müziğe şekil verir, ritim katar, müziğin ruhunu onarır.Gündoğar

Kaset almaya başladığım yıllardan itibaren kasette ilk baktığım bölüm, kasetin kapağı olmuştur. Hangi sanatçı olursa olsun, kasetinin kapağını açar açmaz kapak kâğıdının içinde kaseti hazırlayanlar bölümüne ayrı bir dikkatle bakardım. Çünkü biliyordum ki, bu kasetin elimize ulaşmasında emeği geçenler orada yazan isimlerdi. Bu isimlerden biri vardı ki dikkatimi en çok çeken isimlerden biriydi. Ezgilerin, ilahi kasetlerinin, özgün müziklerin ardı ardına çıktığı dönemlerdeydi. Bu kasetlerde hem aranjör olarak hem de yönetmen en sık rastladığım isim Gündoğar’dı.

Gündoğar, bir ustadır

Yönetmenin görevini az çok biliyordum ama aranjörün görevini tam bildiğim söylenemezdi. Selçuk Küpçük ilk kaseti Tebessüm Provaları’nı çıkarmak üzereydi. Ben kaseti henüz çıkmadan kendisinden bütün eserleri dinleme şansını yakalamıştım. İlk kasetini Hasan Sağındık ile hazırlayan Selçuk Küpçük diğer albümlerinde Gündoğar ile çalışmıştı. Selçuk Küpçük’ten öğrenmiştim bir aranjörün bir eser üzerindeki rolünü. Bir eserde hangi enstrümanların kullanılacağına, nerde hangi ezginin başlayacağına aranjör karar veriyordu. Yani eseri düzenleyen kişiydi. İşte Gündoğar böyle bir ruh katıyordu albümlere.

Onun elinin değdiği her eser ayrı bir güzellik kazanmakta. Yıllar geçse de aradan, bıkmadan dinlediğimiz birçok eserde Gündoğar’ın imzasını bulmak mümkün.

İlk çıkış, ‘Adam Gibi’İbrahim Sadri, Adam Gibi

Gündoğar ismine sadece benim gibi kaseti hazırlayanları merak edenlerin ve sanatçıların aşina olduğu bir dönemden sonra onun sesi ve görüntüsüyle ilk tanışma İbrahim Sadri’nin Adam Gibi şiir albümüyle olmuştu. Aslında bu albüm hem İbrahim Sadri için hem de Gündoğar için bir çıkış olmuştu. İbrahim Sadri, daha önce yaptığı şiir albümlerinden farklı bir tarzda bir çalışmaya imza atarak artık geniş kitleler tarafından Adam Gibi albümüyle tanınmaya başlamıştı. Gündoğar da bu albümün her aşamasına hem besteleri hem de sesiyle katkı sağlayarak dinleyicinin karşısına somut olarak ilk kez çıkmıştı.

Değeri bilinmemiş albümler

Birçok sanatçının albümünde emek sahibi olan Gündoğar, kendi adına yaptığı albümlerde ne yazık ki aynı başarıyı yakalayamamıştır. 1999 ve 2009 yıllarında iki albüme imza atan Gündoğar’ın (1999’da Senin İçin, 2009’da Gündoğar 2009) albümleri beklenen ilgiyi ne yazık ki görememiş çok önemli çalışmalardır. Aslında Gündoğar’ın daha eskilere dayanan ve pek de bilinmeyen “Gündoğar Söylüyor” adlı bir albümü daha vardır ki o da kayıplara karışan çok değerli bir çalışmadır.

Gündoğar; müzik dünyasında Uğur Işılak, Hasan Sağındık, Selçuk Küpçük, Abdulbaki Kömür, İbrahim Sadri, Bedirhan Gökçe gibi birçok değerli sanatçının albümüne hayat vermiş önemli bir müzik adamıdır. Kendi yaptığı albümler ilgi görmemiş olsa da onun ustalığını anlamak için Hasan Sağındık’ın Zindan Şehirler albümünde yer alan ve sözü müziği Gündoğar’a ait “Barış Türküsü” ya da yine Hasan Sağındık’ın Siyah Ağıt albümünde sözü ve müziği yine Gündoğar’a ait olan “Dünya Döner” adlı eserleri dinlemek yeterli olacaktır.

Gündoğar, önemli bir müzik adamıdır ve kıymeti bilenecekler arasındadır.

 

Mustafa Uçurum, yazdı

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2012, 00:46
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kamil
kamil - 7 yıl Önce

gündoğar'ın bütün albümler var ben de.ayrıca aranje ettiği bazı başka albümler. sağındık, selçuk küpçük, uğur ışılak vs.keşke onu daha fazla dinlesek.. bence müzik dünyasının vazgeçilmez isimlerinden, aranjörlerinden. o kalite demek...

murat dağ
murat dağ - 7 yıl Önce

Gündoğar gerçekten bir müzik üstadı Nedense ülkemizde gerçek sanat ve sanatçılara destek verilmiyor. Görmezden geliniyor. Bu insanlar illaki ölmesimi gerekmekte değer bulması için. Sayın gündoğar sizleri artık görmek istiyoruzzzz

emin başköy
emin başköy - 7 yıl Önce

gündoğar abinin yeni albümünün çıktığını duymuş ya da okumuştum ama bir türlü bulamadım.. dünyabizim.com gündoğar abi ile bir söyleşi yapsa diye bir fikrim var... müzik dünyasına nice önemli yapıtlar armağan eden, çoğu sanatçının arkasındaki o görünmez eli herkes tanır böylece... editörümüz dikkate alır mı acaba?//

Recaizade
Recaizade - 7 yıl Önce

Mehmet Ali Gündoğar'ın çıkarmış olduğu Sevda Denizi albümünü dinlemenizi şiddetle tavisye ederim.

banner19

banner13