Grup Kıvılcım yüreğimizde alev almıştı!

90’ların önemli ve gizemli gruplarından Grup Kıvılcım hakkında bilgi toplamaya çalıştım uzun zaman. İnternette ilk defa yer alacak kimi bilgilere ulaştım.

Grup Kıvılcım yüreğimizde alev almıştı!

Grup Kıvılcım, Durmuş Yıldız

Hatırlarsanız Grup Kıvılcım adında bir grup vardı. Grup Kıvılcım'ı 1991'de Ahmet Çiçek, Levent Sancak, Cüneyt Tunaözü ve Durmuş Yıldız kurmuş. Cüneyt Tunaözü Basın Yayın'da okumuş, Ahmet Çiçek Fars Dili ve Edebiyatı, Levent Sancak Kontrol Sistemleri Teknolojisi bölümünde okumuş. Gruba en geç Durmuş Yıldız katılmış, onun okulu neresiymiş, tesbit edemedim. İlk albüm çıkmadan yaklaşık üç yıl önce katılmış Yıldız. Albüm öncesi bir çok çalışmaları olmuş anlaşılan grubun. Tahminlerimize göre çeşitli programlarda, gecelerde görev almışlardır.

Ayrılık Türküsü’nü Bosna’ya ithaf ettiler

1994 yılında ilk olarak “Ayrılık Türküsü” adında dillere destan bir albüm çıkardı Grup Kıvılcım. Albümde “Ayrılık Türküsü”, “Bosna”, “Acı”, “Nerdesin”, “Umut”, “Yaşasın Sevgimiz Bizim”, “Yiğitler”, “Andola” ve “Gitti” eserleri yer alıyor. Bu albümdeki eserler Bosna’ya yazılmış olup o zamanki zulme, katliamlara karşı bir tepki olarak söylenmiştir.

Grup Kıvılcım, Ayrılık TürküsüAlbüm çıktığı dönemde özel radyolar alıp başını gitmektedir. “Ayrılık Türküsü” isimli eser çok beğenilmiş, radyolarda çokça yayınlanmış, Moral FM'de 8 hafta zirvedeki eser olmuş. Ve sanatçıların Yeryüzü dergisine 94 yılında verdikleri röportaja göre sadece Moral FM telif haklarına riayet etmiş. Durmuş Yıldız bağlama ve klavye kullanabiliyormuş, Levent Sancak gitar... Grup Gülhane'de Vakit Gazetesinin Birlik Gecesinde sahne almış. Orada da büyük beğeni toplamış.

Bu albümdeki her eser birbirinden güzel olup insanı dinledikçe duygulandırıyor. Halen de eskimeyen albümler arasında yer aldığını düşünüyorum. Albüm Abc Müzik tarafından piyasaya sunulmuştu. Bu firmayı kuranlar kimlerdi acaba, başka neler yayınladılar? Sahibini bulabilsem röportaj yapmak isterim kendileri ile.

3. albümleri içerik olarak ilk ikisinden farklıydı

Grup Kıvılcım, 1996 yılında ikinci albüm olarak “Çeçen Dansı”nı çıkardı. Bu albümde “Çeçen Milli Marşı”, “Sen ve Ben”, “Ben Sensiz”, “Nenni”, “Çeçen Dansı”, “Yılmamalı”, “Gorajde”, “Sır”, “Dua” ve “Selami” besteleri yer alıyordu.

Grup KıvılcımGrup Kıvılcım, Çeçen Dansı

“Çeçen Dansı” albümündeki eserler ağırlıklı olarak Çeçenya’ya yazılmış olup oradaki Rus müdahaleciliğine karşı bir tepki olarak söylenmiştir. Albümdeki “Çeçen Dansı”, “Yılmamalı”, “Sır”, “Ben Sensiz”, “Ben ve Sen” eserlerinin sözleri Levent Sancak'a; “Gorajde”, “Anne”, “Dua”, “Selami” eserlerinin sözleri Cüneyt Tunaözü'ne ve “Nenni” eserinin sözü de O. Aran'a aitmiş. Çeçen Dansı ilk önce Abc müzik tarafından piyasaya sürülmüştü ama sonradan Asır Ajans tarafından piyasaya sürüldü. Bir anlaşmazlık mı oldu, Asır Ajans daha iyi imkânlar mı sundu, bilemiyoruz.

Grup Kıvılcım’ın 3. ve son albümü, 1997 yılında çıkardıkları “İşçi Rıza” adlı albüm oldu. “İşçi Rıza”, ilk iki albüme göre içerik bakımından farklıydı. Bu albümde yer alan eserler; “İşçi Rıza”, “Yahya Ayyaş”, “Fakir Çocuk”, “Filistin’de Ölmek”, “Boşuna”, “Koçero”, “Gel Dost”, “Bir Resim” ve “Seçili Adam”dır. Bu albüm de Abc Müzik tarafından piyasaya sunulmuştur.

Grup Kıvılcım, Levent SancakOnlar duyarlı yürekler için unutulmaz bir iz bıraktılar

Grup sonradan nereye gitti, neler yapmış, müziği sürdüren olmuş mu aralarından diye araştırdım, pek fazla bilgi bulamadım ne yazık ki. Grup üyelerinden Ahmet Çiçek, Durmuş Yıldız ve Cüneyt Tunaözü, 1992'de kurulan İslami Direniş adlı grupta da yer almışlardır. Hani o muhteşem "Dağlardayız bir ovalarda" marşı ile "Bağlansa elim ayağım/ bağlanmaz ki yüreğim" ezgisinin yer aldığı albüm. Hakan Ayaz'ın yer aldığı grup yani.

Yaklaşık ne kadar satmış albümleri, bunu da öğrenmek kolay değil sanırım. Durmuş Yıldız daha sonra 2004 yılında Ayrılık adlı solo albümünü Abc Müzik tarafından piyasaya çıkarmış. Levent Sancak'ın 7-8 yıl kadar önce vefat ettiği bilgisi dışında, dağılmış olan grubun diğer üyeleri şu an neler yapıyorlar, vefat edenler, yaşayanlar kimler, bir bilgiye ulaşamıyoruz.

Onlar duyarlı yürekler için unutulmaz bir iz bıraktılar. Elbette duyarlı yürekler için… Oyun, eğlence, şamata peşindekilere ulaşmadı sesleri. Popüler olmadılar, izzetli oldular. Türkiye medyası onları ve emeklerini unuttu, Rabbim verir mükafatlarını inşallah.

 

Ali Osman Şahin hatırlattı

Grup Kıvılcım - Ayrılık Türküsü

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2012, 09:35
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sümeyye genç
sümeyye genç - 7 yıl Önce

allah razı olsun. çıkar için yapmadıkları apaçık ortada olan, gösterişten sahtekarlıktan uzak, hakk dava için yola çıkmış yiğitler olarak görüyorum ben onları. en sevdiğim ezgileriyse; ''adı bilinmez müslüman''ve ''gitti'' ..

zeynep
zeynep - 7 yıl Önce

ilk okulu yeni bitirmiştik. bu ezgilerle büyüdük. söyledik, ağladık, dualar ettik. haberi hazırlayana teşekkür ederim. grup üyelerinden vefat edenlere ALLAHtan rahmet, kalanların ömürlerine bereket, afiyet dilerim..

zeynep çiçek
zeynep çiçek - 7 yıl Önce

ewt bizde babamın marşlarıyla büyüdük.unutulmaması bizim çook onur werici.durmuş amcama Allah tan rahmet diliyorum.babamın anlattklarına göre levent amca tarsus/adana'da yaşıyormuş.bizde istanbulda :)),cüneyt amca çeşitli medya kuruluşlarında çalışmış.Allah onlardanda razı olsun inş. :))

Emrah
Emrah - 7 yıl Önce

işte dünyabizim.com un varlık gayesini özetleyici bir haber... bu haberlerle kendimize dönüyoruz biz. varol kardeşim!

hamza selçuk
hamza selçuk - 7 yıl Önce

Grup üyelerinden olan ve video olarak yayınladığınız anne parçasını söyleyen Durmuş Yıldız'da bir kaç yıl önce trafik kazasında vefat etmiş. Allah rahmet eylesin.

Abdullah S
Abdullah S - 7 yıl Önce

...Annneeeeee!!!....

selma
selma - 7 yıl Önce

o günler güzeldi. şimdilerde o tür müzikler yok malesef. O dönemde sol grupların müziklerine çok yakın tınılar bulmuşlardı. O çizgiyi bidaha olacağını sanmıyorum. İslami camia sonuçta kapalı bir camia hem o camianın içinde olup hem de sıradışı bişeyler üretmek zor. O dönemde daha zordu. Şimdi modernleşen islami camiada daha kolay olabilir ama AKP ile birlikte islami camianın muhalif olabileceği şeylerde azalıyor. Tetiklicek pek şey kalmadı. :Bundan sonra öyle bir grup geleceğini sanmam. :)

mehmetcan
mehmetcan - 7 yıl Önce

Çok güzel ezgileri vardı. ölenlere rahmet diliyorum.


banner19

banner13