G-Town Gazze İçin Söylüyor

Gazze İçin HipHop Turnesi Hakkında İbrahim J. Bassa Röportajı

G-Town Gazze İçin Söylüyor

Merhaba İbrahim, Türkiye'deki dostlarımız için biraz kendini tanıtır mısın?

Merhaba, Evet ben İbrahim Bassa. Ramallah'ta yaşıyorum. Sizin sevdiğiniz ülkenin en az sevilen şehrinden, doğuştan rapçiyim.

 

Gazze'deki yaşananlardan sonra Türkiye ve Filistin arasında çok önemli gönül bağları kuruldu. Bu konuda neler söylemek istersin?

Evet, Gazze'de yaşananlar çok acı vericiydi, fakat bunlar daha önce de çok defa yaşandı. Türkiye ilk kez böylesine büyük bir yardımda bulundu. Babam Türklerin dostumuz olduğunu her zaman söylerdi, çünkü biz aile olarak Türklerin getirdiği malzemelerden almıştık.

 

 

İbrahim, senin özellikle sevdiğin Türkler var mı? Şarkılarında yer alan Türkler mesela?

Erdoğan'ı çok seviyoruz. Abdülhamit'i babamızın anlattıklarıyla sevmiştik. Şarkılarında bu isimlere yer veren arkadaşlar oldu, benimkilerde pek yok ama Türkleri seviyorum.

 

O halde biraz şarkılarından bahset. Nelere değiniyorsun şarkılarında?

Filistin, rapçiyi çok besleyen bir ülke. Bu dediğim maddi anlamda değil elbette, sadece yaşananlar bakımından. Benim şarkılarım çok günlüktür. O gün içimden ne geçiyorsa onları söylerim.

 

Senin de üyesi olduğun bir grup var: G-town. Biraz da ondan bahset.

G-town bizim çocukluk arkadaşlarımızla kurduğumuz bir gruptu. Ölenler oldu, kavgalardan dolayı ayrılanlar oldu. Biz şimdi 5 kişiyle devam ediyoruz.

 

G-town, Gazze için etkinlikler düzenleyeceğini internet sitesinde duyurmuştu. Bu etkinlikleri anlatır mısın?

Uluslar arası ve yerel rapçilerden Gazze yetimlerine yardım toplamak ve Gazze de yaşananların sesini duyurmak için hiphop turnesinin ilk ayağı olan Filistin kentleri konserleri başlatıyoruz 27 Şubat'ta. Daha önce Kudüs'ün Kalp Atışları şeklinde etkinliklerimiz olmuştu. Bunlara ilgi gösteren Türk dostlarımız da oldu.

 

Bu turne hangi şehirleri kapsıyor?

27-28 Şubat'ta Ramallah'ta yaptık, Birzeit Üniversitesi ve Barış Lisesinde. 1 Mart'ta Kudüs ve Beytüllahim'de Kudüs Üniversitesi, 2 Mart'ta Jenin ve Nezaret'te Özgürlük Tiyatroları ve 3 Mart'ta Hayfa Arka Kapı Sanat Okulu evsahipliği yapacak bize.

 

Etkinliklere katılan gruplar sanatçılar kimler?

Şeyda Mansur ve dj Lowksy İngiltereden, d.j.Patrich Amerika'dan, Bahreng Mini İsveç'ten, Merwan Hollanda'dan. We7 ve G-town ekipleri de Filistin adına konserlere katılacak.

 

Bu etkinliklere İsrail hükümetinin tepkisi olacak mıdır?

Konserlerin süresinin az fakat sanatçıların çok olmasının nedeni İsrail'in özellikle Arap kökenli rapçilerin şehirlerarası yolculuklarına engel olacağı şüphesidir. Çünkü biliyorsun Filistin kentlerine ulaşımı da İsrail askerleri kontrol ediyor.

 

Peki son olarak bu etkinliklerde Türk rapçilerin olmayışı kimin tercihi?

Türkiye'deki rapçileri biz tanımıyoruz onlar da muhtemelen bizi tanımıyorlar

 

Çok teşekkürler

 

 

Konuşan: Sami Yaylalı

Yayın Tarihi: 02 Mart 2009 Pazartesi 08:10 Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2009, 23:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
tolgahan anık
tolgahan anık - 14 yıl Önce

haber güzel de keşke bir de video olsaydı

mashar abiyew
mashar abiyew - 14 yıl Önce

ama bide vioları olsaydı?

banner19

banner36