Farabi'den udu devşiren adam!

Udu Farabi'nin el yazmasını keşfederek geliştiren udi.

Farabi'den udu devşiren adam!

Naseer Shamma 1963 yılında Irak'ta tigrit nehri yakınındaki Al-Kut kasabasında doğdu. Bağdat Müzik Enstitüsünden 1987 yılında mezun olan Naseer, Jamil Bashir ve Munir Bashir gibi udi hocalarının tavsiyesi üzerine kendisini Ud alanında geliştirmeye adadı. 1990larda Tunus'ta yüksek müzik enstitüsünde kendini geliştirdi ve artık Kahire'ye Mısır'a geldi. Körfez savaşından çok etkilenmiş olan sanatçı, Irak'taki yakınlarının baskılarından dolayı Irak'a gidemedi. Hala Udunun akordunu Nil nehrine bakarak yapan sanatçı dünyanın bir çok yerinde konser vermeye devam etmekte. 

Udu yeniden tasarlayan sanatçı

Naseer, Farabi'nin ud üzerine yazdığı el yazmalarını keşfettikten sonra onlar üzerinden udu geliştirebileceğini düşündü. Önce Udun normalde 6 bağlamda çalınma işlemini 8 bağlama çıkardı. Bu sayede hem klasik müziği hem de modern müziği birlikte icra edebileceğini keşfetti. Ayrıca udu ilk kez tek elle çalma işlemini konserlerinde gerçekleştirdi. Ud alanındaki bu tür farklılıklar onun çabucak tanınmasına sebep oldu. 

Uduyla tarih yazan vakanivüs

Nasıl ki Cengiz Aytmatov bir roman yazarı olarak eserlerinde milletinin tarihini en ince ayrıntısına kadar işleyerek milletini mankurtlaştırmaktan koruyorsa, Naseer Shamma da uduyla ürettiği parçalarıyla milletinin, devletinin tarihine tanıklık ediyor ve onları notalar aracılığıyla kaydediyor. Körfez Savaşlarında Amerika'nın açtığı yaraları, o günlerin hüznünü, yaşanan acıları Naseer'in bestelerinde bulursunuz. 

Naseer Türkiye'ye de gelmişti

Dünya çapında kaliteli işler yapan üç udi'nin Üç Udun Hikâyesi temalı konserine Naseer Shamma da katılmıştı. Konserde Türkiye'yi Mehmet Bitmez, Mısır'ı Naseer Shamma ve Yunanistan'ı Kyriakos Kalaitzidis temsil etmişti. 

Bağdat Udu, Antik Rüyalar, İşrak, Hilal, Meditasyon gibi albümlere imza atan Naseer'in en çok beğenilen bestesi “Amiriyye'de Yaşananlar” dır.  

 

Sami Yaylalı yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2019, 12:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
celal
celal - 12 yıl Önce

naseer, jamil, bashir değil:
nasır
cemil
beşir

ibrahim taşkesen
ibrahim taşkesen - 12 yıl Önce

Güzel bir tanıtım yazısı olmuş ayrıca yorum yazan celal kardeşe belirtmek isterim ki isimleri orjinal haliyle yazmazsa o isimleri araştırmak isteyenler 2.adımda kalırdı. Her şeyi Türkçe'ye çevirmenin bir mantığı yok bu yüzden.

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 12 yıl Önce

nasır abi'nin ''bağdat lute'' albümünde, ''nasamat 'adhba'' diye bir eser var ki, albümde üçüncü sıradadır, tabirsizdir.

celal
celal - 12 yıl Önce

http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=896

alttaki notu bir daha okuyalım.
[dünya bizim yayın yönetmeni asım gültekin yazmış]

ibrahim taşkesen
ibrahim taşkesen - 12 yıl Önce

Naseer ülkemizde çok az haberi yapılmış hakkında çok az kalem oynatılmış bir sanatçı. Ferid Farcad da Nusret fatih de bu siteyi tercih eden hemen herkesin bildiği isimler. Farkındaysanız Asım Gültekin bu yazıya müdahale etmemiş istese çok kolay değiştirirdi, ama bundaki amaç ne? Bu tür adamların ikinci üçüncü haberlerinin yapılabileceğinin gösterilmesi ve zaten üçüncü haberden sonra görceksiniz ki isim artık Nasir diye yazılıyor,çünkü bu site sakinleri o adamın isminin yazımını biliyor olacak.

banner19

banner13

banner26