Ergenekona karşı müzik grubu!

2005'de yayınlanan ilk albümü 'Umuda Yürüyüş' ile adından söz ettiren Grup Yürüyüş'ün yeni albümü 'Adanış Günü' çıktı.

Ergenekona karşı müzik grubu!

Grup Yürüyüş, 1980’lerden bugüne süren İslamcı müzik geleneğimizdeki alışılmış tarzın dışına çıkan özgün müzikleri ilgi uyandırmıştı. İlk albümde yer alan “Düşme Anne”, “Başörtüsü Şarkısı”, “Meydanlar” gibi parçalar kısa sürede sevilmiş, klasiklerin arasındaki yerini almıştı. Yine bu albümde yer alan “Kara Gözlüm” müzik listelerinde üst sıralarda yer almış, sol radyolarda bile en çok dinlenenler arasına girmişti. Ünlü Filistin marşı “İntifada”yı da okuyan Grup Yürüyüş’ün şarkıyı kattığı yeni yorum tartışma yaratmıştı. “Unadikum” marşı ise Türkiye’de Grup Yürüyüş’le tanınmış, parçalardaki şiirleri seslendiren Bünyamin Doğruer’in tok sesi hafızalara kazınmıştı. 

 

Grup YürüyüşGün Adanış Günü, Direniş  Günü! 

Grup Yürüyüş’ün yaptığı  müziğin tarzı çok konuşuldu, tartışıldı. Daha çok Grup Yorum’a benzetildiler, icra ettikleri müzik klasik ezgilere çok uzak, çok daha özgün ve orijinaldi. Ortadoğu ve dünyadaki diğer direniş müziklerinden beslenen, farklı coğrafyalardaki mazlumların seslerine sesini katan grubun, eserlerine halk müziğinden, Rock ve Funk gibi Batı türlerine çok geniş bir müzikal yelpazeden kattığı melodiler, “Umuda Yürüyüş”te olduğu gibi “Adanış Günü”nde de açıkça görülüyor. İlk albümüyle ortalama bir müzikalitenin çok üstünde bir yerde durduğunu ortaya koyan grubun hakkı müzik çevrelerince de teslim edildi. Filistin direniş müziğinin yanı sıra Türkiye’deki ve dünyadaki diğer protest müzik damarlarından da beslenen grup, yeni albümüyle yürüyüşünü sürdürüyor.

Yeni albümde daha geniş  bir enstrüman yelpazesi göze çarpıyor. Davul, bass gitar, klasik-akustik-elektro gitar, grup keman, çello, klarnet, akordeon, ud, mey-balaban-zurna, obua, flüt, trumpet-trombon, tar, bağlama, piyano, timpani ve perküsyon grubu enstrümanlarının kullanıldığı albümün kayıtları Can Stüdyosunda gerçekleştirilmiş. 

Ergenekon Şarkısı da Var! 

Başörtüsü yasağı, Filistin direnişi ve Kürt sorunu eksenli şarkılardan oluşan bir albüm.

Lê Lê Çima, Kürtçe bir şarkı. Önceki albümde de bir Kürtçe eser yer alıyordu. Önceki parça gibi bu parçayı da Kardeşlik Çağrısı grubunun emektar sanatçısı Yaşar Burak seslendiriyor.

Darbecileri, postalseverleri topa tutan “Ergenekon” adlı şarkı kısa sürede beğeni topladı. Grup Yürüyüş’ün bu şarkıya bir klip çekmek için kolları sıvadığı da gelen haberler arasında. Mizahî bir üslupla militarizmi, darbeleri eleştiren, emir-komuta zincirini delip geçen “Ergenekon” şarkısı, kullanılan halk enstrümanlarıyla İslamî ezgilerde daha evvel görülmemiş bir tarza sahip.

Grup Yürüyüş“Oğul” şarkısı babası öldürülen Gazze’li bir çocuğa söylenmiş. “Geldiler zalimler oğlum / Gece soğuk, kan kokarken / Vurdular yiğit babanı / Dünya uyurken” ve devam ediyor: “Mirastır babandan oğlum / Cihad, onur, şehadet / Ne kuşatma ne de duvar / Yürü Kudüs’e dek.” 2006 Temmuz savaşında Lübnan'da Siyonist bombaların yıktığı enkazdan cansız bedeni çıkarılan 10 günlük bebek Vaad'e ağıt yakılan albümde Bünyamin Doğruer de bir şiirini seslendiriyor. 

 

Sirac El Aksa! 

Grup Yürüyüş’ün Gazze’nin, Kudüs’ün ve kuşatma altındaki mescidin özgürlüğü için söylediği bir diğer şarkı ise “Sirac el-Aksa”. Filistinli grup Fırqatu'l-İtisam’ın “Sirac el-Aksa” adlı parçasını tekrar yorumlayan Grup Yürüyüş, kendileriyle yapılan bir söyleşide bu eser için şunları söylüyor: “Mescid-i Aksa’ya ithafen yapılmış bir marş. Ve bu marş bizzat Aksa direnişine katılanlarca yapılmış. Biz inanıyoruz ki, bir duyguyu, en iyi o duyguyu yaşayanın diliyle anlatabiliriz. İşgal ve kuşatma altında Aksa için canlarını feda etmekten asla kaçınmayan kardeşlerimizin verdiği mücadeleyle özdeşleşen marşlarımızı sahiplenmemiz gerek. Bunlar bir yaşanmışlığın, bitimsiz bir mücadelenin ürünü. Tüm dünya Müslümanlarının onuru olmuş bu kardeşlerimizi mücadele içerisinde besteledikleri bu eseri yeniden düzenleyip dilimiz döndüğünce yorumlayarak Mescid-i Aksa için tehlike sinyallerinin arttığı şu dönemde duyarlılık ve sorumluluk çağrısında bulunmak istedik.” 

 

“Kuyulara sor beni, yakılmış evlerime” 

“Kuyu” adlı parça ise yakılan köylerin, kıyılan mahrumların hesabını soruyor. Başlangıçta bir halk türküsü dinlediğinizi sanabilirsiniz, ancak sözler başlayınca bu şarkının JİTEM’in kuyulara doldurduğu, köylerini yaktığı, yurtlarından sürdüğü insanların ağıtlarıyla, türküleriyle baş başa kalacaksınız.

Grup YürüyüşAbdülbaki Kömür’ün “Ey Şehit” adlı unutulmaz ezgisine yaptıkları elektro gitarlı cover da şimdiden çok tutulan parçalardan biri oldu. “Başörtüm” adlı şarkı ise önümüzdeki yıllarda meydanları inletecek gibi görünüyor. “Secde İzi” albüm geneline göre daha oryantal bir eser. 

 

Mesajı olmayan bir harf bile yoktur!

“Sanatçının piyasa kültürüne boyun eğmeyerek sahih bir İslami duruş sahibi olması ve mücadeleyi omuzlaması gerektiğini düşünüyoruz. Sanatı mesaj boyutundan cüzzamdan kaçar gibi kaçıp bireysel çalışmanın bir yansıması gibi sunacak şekilde üretmeyi doğru bulmuyoruz. Sanat, biçimde güzelliği ve estetiği ile özünde ise taşıdığı mesaj ile insana hitap edebilmeli, insanın var olma ve var kalma mücadelesinde yola çıkmayı özendirebilmeli ve motive edebilmelidir. Bu anlamda gayri ahlaki ilişkilere özendiren bir kültürü teşvik eden cahilî müziğe alternatif olmanın ötesinde üretimlere imza atmanın bir sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Bireyciliği, hazcılığı, nemelazımcılığı besleyen boyutuyla kendimizi olduğu gibi insanımızı da “hiçbir sınırı olmayan, ruhunu şeytana satmış müzik”ten uzak tutmalıyız. Bunun yolu da iyi müzikler ortaya koymak çabasında olmaktır”diyen Grup Yürüyüş’ün dosdoğru yolda sürdürdüğü bu kutlu “yürüyüş”ü tebrik ediyorum.

Albüme ulaşmak için: 0212 524 10 28 www.grupyuruyus.org [email protected]

 

Fotoğraf Galerisi için: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=104

"Adanış Günü" tanıtım videosu için: //www.dunyabizim.com/video.php?id=53

 

Habil Sağlam haber verdi

habilsaglam at yahoo.com

Yayın Tarihi: 25 Ekim 2009 Pazar 16:41 Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2009, 08:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Habil Ademoğlu
Habil Ademoğlu - 11 yıl Önce

Benzer yönler her şey içinb bulunabilir.. rahatlıkla hem de..
Grup Yorum'a,evet,bayağı benziyor ama.. İslam'ın ruhu var..Yetmez mi?

adnan peltek
adnan peltek - 11 yıl Önce

grup yürüyüş'ün ellerine sağlık
harika bir albüm olmuş!

kamil büyüker
kamil büyüker - 11 yıl Önce

grup yürüyüş özünde devrimci bir ruh barındırıyor. bu yönüyle her ne kadar gelenksel öğeler içinde az olsa da bu çıkışları beni heyecanlandırmaya yetti. tek kelime ile harika. grup yürüyüşün yürüyüşleri mübarek olsun.

Hakan Vatansever
Hakan Vatansever - 11 yıl Önce

Grup Yürüyüş, kardeşler kutlu olsun yürüyüşüünüz. Sesimiz oldunuz, yeni albümünüz çok ama çok güzel!

Niyazi Kadiroğlu
Niyazi Kadiroğlu - 11 yıl Önce

Mümkünse her yıl bir albüm bekliyoruz Grup Yürüyüş'ten.
Gücü yeten, imkânı olan herkes yardımcı olmalı, kolları sıvamalı bu konuda.

beytocan
beytocan - 11 yıl Önce

Yürüyüşünüz Hayırlara vesile olsun! Sizi seviyoruz.

banner26