Endülüs müziği yeniden diriliyor

Aslen Cezayirli olan ancak Paris’te yaşayan Nesime Şaban’ın bütün gayreti Endülüs müziğinin unutulmuş olan tınısını tekrar canlandırabilmek..

Endülüs müziği yeniden diriliyor

Cezayir’de sesi gibi kendisi de çok güzel bir sanatkârla tanışma fırsatına eriştim: Nassima Chabane. Türkçe söyleşiyle ise gayet tanıdık bir telaffuz: “Nesime Şaban” Hanımefendi.

Babaannesi Türkmüş

Son derece mütevazı ve içten davranışlarıyla bizimle alakadâr olan Nesime Hanım, sohbetimizde babaannesinin de Türk olduğunu ifade etti. Aslen Cezayirli olan ancak Paris’te yaşayan Nesime Şaban’ın bütün gayreti Endülüs müziğinin unutulmuş olan tınısını tekrar canlandırabilmek…

Bu noktada tüm gayretini Endülüs mutasavvıflarının eserlerini bestelemeye ve icra etmeye adamış olan Nesime Şaban’ın İbn Arabî’nin hocası Ebu Medyen el-Mağribi, Abdülkadir el-Cezairî ve son dönem Şazeli şeyhlerinden Ahmed el-Alevi gibi mutasavvıfların şiirlerini bestelediği birçok ilahiyi albümlerinde bulmanız mümkün. Aynı zamanda udî de olan Nesime Hanım’ın sâ’yi meşkûr olsun diye dua etmekten başka bir söz bulamıyoruz.

Sanatçının "Voie Soufi, voix d'amour" (The Sufi spirit, the spirit of love) adlı albümünden alınan ve güftesi Şeyh Ahmed al-Alevi hazretlerine ait olan “Leyla” adlı eserle haberimizi noktalıyoruz.

Taha Ceylan “Ahh! Endülüs” dedi

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 09:15
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
bayram balkaş
bayram balkaş - 3 yıl Önce

Bu ne güzel benzerlik böyle,hayretler içinde kaldım dinlerken...kardeşler bu resmen Türk Sanat Müziği diyesim geldi...bun benzerliğin sebebleri ne olabilir? inanın öğrenmek için can atıyorum...saygı ve sevgilerimle...

banner19

banner13

banner26