Endişelenmek bizi 'Endişe' yaptı

"Haksızlığa ve Zulme karşı rock diliyle reddiye" sloganıyla sesini duyuran "Endişe" rock grubuyla bir söyleşi yaptık..

Endişelenmek bizi 'Endişe' yaptı

10868Ankara’da bulunan rocksever gençlerin mutlaka bir şekilde kulağına çalınmıştır “Endişe”. Elektronik gitarın çıkardığı sese hayranlıkla yapılan parçalar değil bu grubun çalışmaları.. Kelimenin anlamına aracılık ediyor, gerçekten de enstrüman olarak kullanılıyorlar gitarlarını.

Endişe grubuyla kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Grubunuzun kuruluş yılı ve grup üyeleri hakkında bize bilgi verir misiniz?

Üç Hüseyin ve bir İsa'dan oluşuyoruz

Endişe 1997 yılında Ankara'da Hüseyin Dindar, Hüseyin Işıktekiner ve İsa Yavuz Karakuş tarafından kuruldu. 2006 yılında Hüseyin Yalçının katılımıyla kadrosunu tamamladı.

Hüseyin Dindar (Bateri) Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi mezunu evli ve 2 erkek çocuk babası. Hüseyin Işıktekiner (Elektro gitar, back vokal) A.Ü Dil ve Tarih-Coğrafya Fak. Antropoloji mezunu, evli ve 1 kız çocuk babası. İsa Yavuz Karakuş (Vokal) A.Ü Dil ve Tarih-Coğrafya Fak. Antropoloji mezunu, bekar. Hüseyin Yalçın (Bass gitar) Endüstri meslek lisesi mezunu, evli ve 1 kız çocuk babası.

10871"Endişe" ismini koyma amacınız nedir?

İçinde en sık bulunduğumuz durumu grup ismi yaptık

Endişe ismi dünyanın gidişatının bizim üzerinde bıraktığı etkiden ortaya çıktı. Endişeliyiz ama umutsuz değiliz. Ancak dünyanın gidişatı hiç te iyi görünmüyor değil mi?! Haksızlıklar artık aleni, işgaller ve sömürü, yalanlar üzerinden insanların yönlendirilmesi. Çevre felaketleri, hayatın her alanında artık hatta mikro düzeyde küçük proteinlerin ve genetik materyalin bile insan müdahalesine açık hale gelmesi, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar ve  insanların bunları umursamazlığı bizi "Endişe" lendiriyor.

Endişemizde haksız değiliz sanırım. Ancak umutsuz değiliz çünkü gecenin en karanlık zamanı gündüze en yakın zamandır. Bir de tüm hesapların üzerinde ve hepsine galip gelecek yegane hesabın Allah (c.c) a ait olduğu bilincindeyiz. Bu nedenle “Endişe” taşıyoruz ama umudumuzu yitirmiyoruz.

İlk klibinizi "Özür Dilerim Dünya" adlı esere çektiniz. Dünya'dan neden özür dilediniz?

Kötülüklere karşı çıkmıyorsak suç ortağıyızdır

İlk klibimizin Özür Dilerim Dünya isimli çalışmamıza çektik çünkü; dünyada olan biten hoşumuza gitmeyen olaylarda az da olsa bizim de payımız var, gerçekten hakkı, adaleti ve iyiliği temsil edebilseydik, dünya bu halde olmayabilirdi. Ancak işe bir özür dilemeyle başlayıp güzel işler yapma gerektiğini düşündük.

Özür Dilemek yaptığının farkındalığını da gerektirir.

10869Müzik Cd'nizin başlığında bulunan "Küresel Hipnoz" neyi ifade ediyor?

Kişilerin tepkisizce olan biteni izlemelerine dair bu başlığı seçtik

Küresel Hipnoz albümümüzün adı ve aynı zamanda bir eserimize isim olan çalışmamız. Küresel Hipnozdan kastımız olan biten o kadar olaya rağmen insanların tepkisiz kalması ve düzelme-düzeltme yolunda çabasız ve tasasız olmasına dikkat çekmek. İnsanlık dünyevileştikçe dünyanın büyüsüne ve hayatın girdabına öyle kapılıyor ki ancak
olan bitenin zararına ancak kendisi uğradığında uyanıyor.

Mehter Marşı'nı ilk kez rockla sizden dinledik. Bizim için mânidâr olan üstadların şiirlerini de bestelemeyi veya bestelenmiş olanları rockla tekrar dillendirmeyi düşünüyor musunuz?

Başladık, devam edeceğiz

Aslında mehterle ilgili çalışmayı yapan ilk biz değiliz. Ama ilk defa rock formatında bir Fetih marşını biz düzenledik severek çalıp söylüyoruz. Umarım dinleyenlerimiz de aynı fikirdedir. Üstatlardan çalışmalarımız var. Merhum M. AKif Ersoy'dan Çanakkale Şehitlerine isimli bir çalışmamız var. Üstelik bu çalışma uluslararası bir Compilation CD çalışmasında yer aldı.

Ayrıca Sakarya türküsü Merhum Üstad N.Fazıl Kısakürek'ten bestelediğimiz bir çalışma. İkinci albümde inşallah başka sürpriz çalışmalarımız da olacak.

Grubun Gazze adlı parçasını da çok beğendik. Sözleri kime ait? Dünyadaki zulüm karşısında siz "müzik" ile mi ses olmak istiyorsunuz?

Biz sadece elimizden geleni yapıyoruz

Gazze isimli çalışma Hüseyin Işıktekiner'e ait ve fiili saldırıdan aylarca önce yapılmış bir çalışma.

Var olagelen abluka zulmüne karşı yapılmış bir çalışmaydı. İnşallah ikinci albümde yer alacak. Dünyadaki zulüm karşısında bir ses olmak istiyoruz, Allah yar ve yardımcımız olsun. Müzik piyasasında geçer akçe değil yaptığımız iş (hatta muhafazakar camiada bile) belki akıntıya karşı kürek çekiyoruz ama gücümüz yettiğince devam edeceğiz.


Endişe - Gazze

Endise 

İleriye yönelik planlarınız nelerdir?

İleriye dönük planımız çizgimizi koruyarak, prodüksiyon ve kayıt kalitemizi yükseltmek, uluslararası kalitede iş çıkarmak, sesimizi olabildiğince insana duyurmak inşallah.

Gençlere nasıl bir mesaj iletmek istersiniz?

Hayat sloganlardan ibaret değil, akıllı olun!

Gençlere iletecek mesaj aslında çok uzun olabilir ama kısaca şu. İçgüdüleriyle değil akıllarıyla var olmaları (bu onları dışarıdan yönlendirmelere karşı koruyacaktır) ve kabul ettikleri, inandıkları her şeyi asıl kaynaklarından öğrenmeleri ve sağlam temellere oturtmaları, hiçbir şeye körü körüne bağlanmamaları olacak. Hayatı sloganlar üzerinden değil bilgi ve ilim üzerinden tanımak.

İlâhiyatçılar sizin çizginizde neler yapabilirler?

Modern çağda inancın yaşamın her alanında yer alması için çaba sarfetmeliler

İlahiyatçı arkadaşlardan ricamız inanç dünyamızın eski geleneklerinin yeni gelişen hayat şartlarında nasıl tekrar yaşama katılabileceği ile ilgili kafa yormaları. Tekrar yaşamın her alanında inanç dünyamızın nasıl etkin hale getirilebileceği ile ilgili çalışmalar bekliyor ve istiyoruz.

Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Biz teşekkür ederiz. Bizi ve çalışmalarımızı anlamaya, anlatmaya çalıştığınız için.Ayşe Serra bizleri "Endişe"lendirdi

 

Önceki "Endişe"li haberimiz için tıklayın. Endişe Grubunun "Özür Dilerim" video klibini buradan izleyebilirisiniz.

 

Yayın Tarihi: 22 Ocak 2010 Cuma 15:04 Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2010, 12:29
banner25
YORUM EKLE

banner26