Ender Doğan'dan bir başyapıt

Bazı değerler var ki, tanıma fırsatımız olmadığı için ne çok güzellik kaçırıyoruz. Bu albümü dinlemeyi kimse ıskalamasın diye Ahmet Mercan anlattı..

Ender Doğan'dan bir başyapıt

İrfan Türküleri, Ender DoğanEski bir akıl size, taptaze bir hayat bağışlar - Mevlana

Derdi derunuma derman arardım

Dediler ki, derttir dermanın senin

Dergâhı dildare kurban arardım
Dediler ki, canın kurbanın senin

 

 

 

İrfan Türküleri dinlemekten bıkmadığım bir albüm. Bir günlük yokluğuna dayanamayıp tekrar alıp dinlediğim albümü; irfan yolcularına, türkü severlere, Ender Doğan’ın kadr ü kıymetini anlama durumunda olanlara tanıtmak istedim.

Ne müşkil hacetin varsa hemen arzeyle Allah’a

Der-i Mevla dururken bakma Lutfi başka dergahe

Öncelikle Ender Doğan’ı seksenli yılardan beri tanıyan ve birlikte çeşitli çalışmalar yapan biri olarak, derim ki; müzik anlayış ve duruşuyla, yaptığı çalışmalarla ve yetiştirdiği öğrencilerle takdiri fazlasıyla hak ediyor. Neyzenliği yanında, Tasavvuf müziğini yozlaştırmadan gençlerle buluşturmada önemli çalışmalarda bulundu. Öte yandan müziğin alanı, hedefleri ve müminin hayatındaki yerini sağlam bir teorik birikimle yerine oturtması açısından da,  gençlerin izlemesi gereken bir yürüyüşe sahip Ender Doğan.

Asaf’ın miktarını bilmez Süleyman olmayan

Bilmez insan kadrini âlemde insan olmayan

Ender Doğan

Ustalığının zirvesinde, değişik bir ürünle karşımıza çıktı Ender Doğan. İrfan Türküleri halk müziğinde Tatyan olarak isimlendirilen, tekke müziğinin kenarda kalmış, unutulmaya yüz tutmuş önemli eserlerini, usta yorumuyla dinleyiciye sundu. 

Cenab-ı Mevla’dan ne büyük ihsan

Nazil oldu bize hazret-i Kur’an

 

 

Tasavvuf üstatlarına ait hikmet yüklü güfteler insana, dünyayı ve varlığı anlama/hissetmede önemli bir etki ve ufuk bahşediyor. Erzurum, Erzincan, Elazığ, Urfa yörelerinin tarz ve enstrümanlarının hâkim olduğu albümde, dokuz eser yer alıyor.

Daha senden gayri âşık mı yoktur

Nedir bu telaşın vay deli gönül

 

 

Ey erenler, Urfa divanı, Dert elinden, İncitme, Acep Allah, Hu deyu,  Daha senden gayri, Ali’yi gördüm, Derd-i derunum isimli eserlerde; Niyazi Mısrı, Alvarlı Efe, Kul Himmet, Âşık Ruhsati, Ziya Paşa, Kul Hüseyin’e ait deyişler yer alıyor. Origomi Yapım tarafından dinleyiciye sunulan albümün kapağında,  Mustafa Özyaşar’a, katkılarından dolayı, teşekkür yer alıyor.

Geçmişin eskimeyen soluğunu tazeleyen, modern dönemin katılaşan kalplerini hikmetle çekiçleyen bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkürler.

 

 

Ahmet Mercan bu albümü dinlemeli dedi

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2011, 20:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 10 yıl Önce

gerçekten güzel bir albüm,emeği geçenlere teşekkürler.irfan türkülerinin set olarak planlandığı belirtilmişti, inşallah devamı da gelir..

banner19

banner13

banner26