Duyan için yapıyor müziğini Aykut Kuşkaya

90’lı yıllarda kulağını radyodan gelen sese verebilmiş dinleyicilerin tanıdığı bir sestir Aykut Kuşkaya..

Duyan için yapıyor müziğini Aykut Kuşkaya

 

90’lı yıllarda kulağını radyodan gelen sese verebilmiş dinleyicilerin tanıdığı bir sestir Aykut Kuşkaya. Genç ve diri sesine kulak aşinası olduğumuz Kuşkaya, o yıllardan itibaren uzun soluklu bir müzik yolculuğuna çıkacak ve akustik gitarıyla nevi şahsına münhasır ezgilerin ve şarkıların dillerimizde yer edinmesini sağlayacaktır. Camiamızın büyük şairlerinden besteler yapacak, geleneksel ve modern sazları bir arada kullanıp bir müzik ziyafeti sunacaktır. Ortak çalışmalar yaptığı müzisyenlerden bazıları zamanla müzik dünyasından çekilseler de o devam edecek ve günümüzde de bu güzel icrasını sürdürecektir.

Mescidi Aksa ve Bir Güneş Doğuyor’un yankısı devam ediyor

Bir Güneş Doğuyor albümünün genç solisti, gönle düşürecektir havaya ve suya düşmeyen cemreyi. Kaldırımlar’da yankılanan o ses, dilimizden ve gönlümüzden düşmeyecektir. Bir Güneş Doğuyor, Mescid-i Aksa gibi ezgiler ve marşlarla nakış nakış işlenecektir yüreklere. Derken Yattığım Kaya, Nereye Kadar, Allah Sorar, Ne Olur Anla, Anne, Süleymaniye, Ah İstanbul, İbrahim gibi onlarca güzel ezgi ve şarkının hayatımızda yer edinmesini sağlayacaktır.

Aykut Kuşkaya başta üstad Necip Fazıl Kısakürek olmak üzere, Asaf Halet Çelebi, Osman Sarı, Arif Ay, Nurullah Genç, Karacaoğlan, İbrahim Sadri gibi şairlerden çokça besteler yapmış, albümlerinde sözü ve müziği kendisine ait çok sayıda eserin altına da imzasını atmıştı.

Umut Sancısı’ndan Serenaat’a

Umut Sancısı ile başlayan solo albüm çalışmaları, Ağlarken Gülebilmek, Nereye Kadar, Yalnızım, Ne Olur Anla ile devam etmiş, Uyan Ey Gözlerim ile akustik gitarı eşliğinde ve kendine has üslubuyla bir ilahi albümü hazırlamış, akabinde Selam demiş ve en son da Serenaat ile dinleyicileri selamlamıştı.

Kuşkaya, Hasan Sağındık ve İbrahim Sadri ile de ortak çalışmalar yapmıştı. Hasan Sağındık ile beraber seslendirdikleri “Benim Efendim (O’na)” dinledikçe dinlendiren nadide bir eser olma özelliğini her an muhafaza eden bir eserdir. İbrahim Sadri’nin Sevda Sokağı ve Bir Adın Kalmalı şiirlerindeki o güzel yorumları da unutulmayacak seslendirmeler arasına girmişti.

Müzik çalışmalarının yanı sıra, Mesut Uçakan’ın 1995 yılında çektiği “Ölümsüz Karanfiller” filminde de rol almış ve o filmde de gitarının tınılarını duyurmuştu Ayku Kuşkaya. Ve “Bir Hilal Uğruna çalışmasında da İbrahim Sadri’ye müziğiyle eşlik etmişti.

O güzel yorumların sahibi müzisyenimiz, sinema ve sahne çalışmalarına yaptığı katkılarla da biliniyor ve kendi müziğini yapmaya devam ediyor.

Görene, duyana, dinleyene…

 

Yavuz Ertürk yazdı

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2013, 16:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13