Debu'yu hiç bilmiyordum!

Sevimli, sempatik müzik grubu Debu geçtiğimiz cuma Feshane'deydi. Ebrar Arslantürk yazdı.

Debu'yu hiç bilmiyordum!

Müzik gerçekten büyülü bir sanat. Bunu grup Debu’yu dinleyince daha iyi anladım. Geçen Cuma akşamı Feshane’de Grup Debu’yu dinleme fırsatını yakaladım. Daha önce adını bile duymadığım grup beni resmen büyüledi. Amerikalı olan bu grup, Müslüman olduktan sonra Endonezya’ya, ezan sesinin duyulduğu bir ülkeye göç etmişler. Daha sonra da insanları müzikle İslam’a çağırmaya karar vermişler. Ve Debu grubu ortaya çıkmış.

Grup Debu
(+)

Haliç’in kıyısında İstanbul’un büyüsü

Grupta herkes birbiriyle akraba olunca ülke ülke gezmek çok daha kolay olmuş. Amerikalı grup şarkıyı öylesine söyleyip çalmıyor. Gerçekten hissederek zevkle şevkle çalıyorlar. Çalarken ve söylerken kendilerinden geçiyorlar. Tabii bu grubu Feshane’de Haliç’in kenarında dinlemek ayrı bir zevkti. İslam’ın “İstanbul büyüsü” tamamen hissedildi konserde.

Bayanlar ve erkeklerden oluşan grup İstanbulluları ayrı dünyalara götürdü. Dikkatimi çeken en önemli şey ise grubun küçük kemancısıydı. Grubun tamamı akrabalardan oluştuğundan dolayı, sanırım o da gruptan birinin oğluydu. Ve çok başarılıydı. Tatlı kemancı ilahilerin çoğunu çaldı ve tüm ekip o güzel akşama apayrı bir renk kattı.

Yalnız, Debu'ya tercümanlık için görevlendirilen bayan pek iyi değildi. Sanki tercüman seyircilerden seçilmişti!? Müslümanların kültürüne ait kelimeleri, kavramları çevirmekte aciz kaldı, bundan eminim.

Feshane'de Debu konseri
Feshane'de Debu konseri
(+)

Tercümandan daha iyi biliyorum İngilizce’yi

Grubun solisti Mustafa Daood da biraz konuşkan olunca dinleyicilerin kafası epey karıştı. Grubun solisti konuşkandı doğru ama bu kötü yönde değildi. Mustafa Daood, İslam’ın güzelliklerini şarkıya nasıl döktüklerini anlatmaya çalışıyordu bir nevi ama belli ki tercüman pek İslam’ın terimleri hakkında bilgi sahibi değildi. Bundan dolayı iyi çeviremedi. Türklerin çoğu Müslüman lafta. Laf aramızda ben bile daha liseye yeni geçmiş biri olarak az buçuk İngilizcemle daha iyi anladım Mustafa Daood’un söylediklerini. Velhasıl solisti, güzel anlatımı, harika ilahileriyle grup Debu muhteşemdi. Eşsiz bir Cuma akşamında grup Debu insanın içine işleyen müzikleriyle bütün dinleyenleri büyüledi.

O geceden önce tanımadığım bu müzik grubu şu an benim en sevdiklerim arasında yer alıyor. Şarkılarının sözlerini incelediğinizde de muhteşem şeylerle karşılaşacaksınız. Debu'yu buraya davet edip onları biz gençlerin tanımasına vesile olanlara teşekkür ediyorum!

Debu - Sarayda

Ebrar Arslantürk haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2010, 15:43
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Arslankürt
Hüseyin Arslankürt - 9 yıl Önce

Ben U2 haberi sanarak tıkladım haber başlığını ama daha iyi bir metinle karşılaştım. Bono yerine Debu'yu tanımış oldum. Acaba piyasadan albümlerini bulabilir miyim? İyi iş yapan Müslümanları gerçekten daha çok tanımalyız. Teşekkürler Ebrar kardeş, teşekkürler dünyabizim.

Rukiye Öztunç
Rukiye Öztunç - 9 yıl Önce

Hepimiz o sultanın kulu değil miyiz?..ve onun sarayının misafirleri...ondan daha misafirperver bir ev sahibi yokken,bunca nankörlük niye???
Sahi niye?...

munteha kor
munteha kor - 9 yıl Önce

Türkiye'de sadece ''hep beraber'' albümü var. diğer albümlerine türkçe şarkılar yok. yalnız bütün parçaları ve klipleri çok güzel :)

banner19

banner13