Debu İstanbul'da

ABD kökenli müslüman gençlerden kurulan Debu adlı grup İstanbul'a geldi.

Debu İstanbul'da

ABD kökenli Müslüman genç sanatçılardan oluşan Grup "Debu", İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı'nca düzenlenen "Kandiller Yanarken" Uluslararası Ramazan Etkinliği çerçevesinde İstanbul'a geldi.

Solist Mustafa Daood, grubun ismi "Debu"nun, "toz zerreleri" anlamına geldiğini belirterek, "Allah, tüm varlığı, Peygamber Efendimizin (sav) nurundan yarattı. Bu nurun içinde toz zerrecikleri vardı. Bunun için grubumuzun adı Debu" dedi.

Babasının yazdığı sözlerle şarkılar söylediklerini söyleyen Mustafa Daood, annesinin de grupta kanun çaldığını dile getirdi.

Daood, Endonezya'ya yerleştikleri ilk yıllarda profesyonel olarak müzik yapmadan önce dostlarının ve komşularının kendilerinden şarkı söylemelerini talep ettiklerini belirterek, "Bugün Endonezya'da 7'den 70'e herkes bizi tanıyor. Birçok hayranımız var" dedi.

ALLAH AŞKINI ANLATIYORLAR

Mustafa Daood, söyledikleri şarkıların "ilahi" olmadığını; ancak "Allah aşkını anlatan şarkılar seslendirdiklerini" belirterek, şunları söyledi: "Buna İslami müzik demiyoruz. Çünkü böyle denince 'başka kimse için söylemiyoruz' anlamına geliyor. Bununla birlikte bizim bütün dinlerden hayranımız var. Şarkılarımızda ise tek mesaj var: Dünyadaki herkes için sevgi! Biz dünya müziği yapıyoruz. Müziğimizde Türk müziğinden, Endonezya müziğine, flamenkodan caza kadar etkiler var."

Bir soru üzerine sigara ve alkol kullanmadığını söyleyen Mustafa Daood, "Bazı insanlar İslamı katı ve eğlenceye yer olmayan bir din gibi görüyor. Biz İslamın bu insanların görmediği yönünü göstermeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Mustafa Daood, dördüncü kez geldiği İstanbul'u çok sevdiğini belirterek, İstanbul'u "muhteşem güzellikte huzurlu bir şehir" olarak tanımladı.

Daood, kendilerini nereye ait hissettiklerinin sorulması üzerine, "Endonezya'da 9 yıldır yaşıyoruz. Dünya üzerinde 'burası bizim anavatanımız' dediğimiz bir yer yok. Biliyorsunuz hepimiz Allah'a döneceğiz. İşte vatanımız şu an burası, bulunduğum yer." diye konuştu.

Endonezya dışında Çin ve Mısır'da da hayran kitlesi olan "Debu"nun Mısır'daki konserleri, ortalama 20 bin kişi tarafından izleniyor. Grubun şarkı sözlerini Mustafa, Nesim ve Selim'in babası 13 dil bilen akademisyen, mutasavvıf Şeyh Fettah yazıyor.

Türkçe şarkılar seslendirdikleri bir albümleri de bulunan "Debu", bu akşam Topkapı Kültür Parkı'nda, 6 Eylül akşamı Feshane'de ve 13 Eylül akşamı Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde birer konser verecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2010, 09:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
rana  oran
rana oran - 9 yıl Önce

çok güzel bir gösteri başardınız buyuzden size teşşekur ederim ve müslüman oldugunuz icin de teşekkur ederim sizi seven rana

abdullah esra
abdullah esra - 9 yıl Önce

Sevgili kardeşim Mustafa,kendilerinin Rasulullahın yaradılışındaki nurun içindeki toz zerreleri olduğunu ifade ediyor oysa onlar nur zerreleri.ALLAH onlardan razı olsun.davalarında daim ve kaim kılsın.biz onları ortak yaradanımız olan ALLAH için seviyoruz.onlara duacıyız onlardan dua bekliyoruz.sağlık,afiyet ve selamet içinde kalın.ablanız yaşında esra yıldız.

banner19

banner26