Country müzik yapan bir Müslüman

Oklahoma'da Mısırlı bir müzik adamı, Kareem. Sami Yaylalı yazdı.

Country müzik yapan  bir Müslüman

Kareem Salama, Mısırlı bir ailenin çocuğu; Oklahoma'da doğmuş. Kendisini de doğduğu şehre benzetiyor. Oklahoma, Amerika'nın doğal kozmopolit şehirlerinden biri. Kareem de ailesinin Mısırlı olmasının ve yakın arkadaşlarının Latin Amerikalı olmasının etkisiyle  birkaç kültürü temsil eden bir fert haline gelmiş. Ailesi, inançları noktasında hassasiyet göstererek Kareem'e dini hassasiyet aşılamışlar.

 

Konserlerine Kur'an tilavetiyle başlıyor

Müziğe öğrencilik hayatının hiçbir zamanında tam olarak vakit ayıramayan Kareem, çocukluğunda babasından dinlediği Kur'an tilavetinden etkilendiğini söylüyor ve ilk ritmik hissiyatını o günlere dayandırıyor. İşittiği her şeyi notaya dökme hissiyatına sahip Kareem, bu yeteneğini müzik öğretmeninin fark etmesi ve yönlendirmesiyle, dinlediği her türlü müziği çalmaya başlıyor küçük gitarıyla. Daha sonra Arap müziği ritimleriyle country müziğin birbirine çok yakın müzikler olduğunu düşünüyor ve okulda hocasına annesinin öğrettiği Arapça şarkıları county şarkılarmış gibi okuyor. Hatta Kur'an ayetlerini bile bestelemeye kalkıyor. Bunu fark eden babasının uyarısı üzerine bundan vazgeçiyor fakat bu olayı her zaman aklında bulundurması için tüm konserlerine Kısa Kur'an tilavetiyle başlıyor. 

 

Amerika'da kovboy şapkası olmadan konsere çıkmıyor

Hakan Albayrak kitaplarında bahsi geçen Turko pasaportlu gaucholar gibi kimya mühendisi ve hukukçu olmasına rağmen bu kimliklerini bir yana bırakıp kendini müziğe vermiş, konserlere kovboy şapkasıyla çıkıyor. Şimdiye kadar iki albüm yapmış “Benim Hayatım” ve “Büyük Barış” isimlerini taşıyan bu albümlerinde geçen “A land called paradise-cennet diye bir yer” parçası Türkiye'de de dinlenilen bir parça. 

 

Bakalım sevecek misiniz?

 

Sami Yaylalı 

Yayın Tarihi: 26 Nisan 2009 Pazar 18:00 Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2020, 14:10
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmud Sami ERDEM
Mahmud Sami ERDEM - 13 yıl Önce

Ben country müziği çok severim. Şarkı güzel fakat bu ses çok tanıdık geliyor. Fake olmasın?

göksal battal
göksal battal - 12 yıl Önce

batı müziğinde islami birşeyler görmek sevindirici

banner26