Çocuklarımız neler dinliyor biz ne umuyoruz

Amerika'da Müslüman göçmenlerin çocuklarında müzik önemli bir sorun olarak görünüyor.

Çocuklarımız neler dinliyor biz ne umuyoruz

 

Bana şarkını söyle

Gurbette aşılan yollarda bazen kendisini ‘evde’ hissettirecek bir parça dinlemek ister insan. Eliniz hemen memleketten getirdiğiniz cd’lere uzanır veya telefonunuzda kayıtlı bulunan şarkılarınızı arar. Müzikle beraber mırıldanmalarınız  başlayınca hatıralar hatıra, bazı tebessüm, bazı da hüzün halinde geliverir. Bu şarkıların size hissettirdiğini ve hatırlattığını başka dildeki şarkılar hissettiremez. Çünkü beyninize hatıraların koduyla kazınmıştır. Düşünürken birden akla ABD’de doğan göçmen çocuklarının veya yetişkinlerinin hatıralarını hangi müziklerle beyinlerine kodlayacakları sorusu gelir.

O çocuklar ne dinler?

İşte bu düşünceler ışığında mercek altına alırsınız hali hazırda etrafınızda bulunan göçmen çocuğu arkadaşlarınızı. ABD’deki ilk aylarımda üniversiteden arkadaşım Mısır asıllı Amerikalı dostumu evine bırakırken arabamda çalan enstrumental Türk müziğin onu günaha soktuğunu ifade ettiğinde şaşırmış ve hemen müziği sonlandırmıştım. Konu üzerine biraz eğilince ABD’de yaşayan Müslümanların neredeyse yarısıya yakın kısmının müziğin haram olduğuna inandıklarına şahit oldum. Ama aklım hep müziği haram addeden bu grubun çocukları söz konusu olunca ne yapacaklarına takılmıştır. Dışarıda rengarenk bezenmiş bir dünya. Hayran hayran söylüyor Christmas şarkısını 6 yaşındaki Fatima duyduğu reklam sahnelerinden. Gözleri ölesiye süzüyor özenle süslenmiş noel ağacını, bir daha rica ediyor annesinden, ‘ne olur bir tane de bizim olsun’.

Daha ileriki senelerde ergenlik çağındaki Müslüman gençlerin müziğe dair olan ihtiyaçlarına ve eğilimlerine olabilecek muhtemel ilgisi de dikkatimi çekmeğe başladı. Kendi ergenliğimden yola çıkarak onların da kendilerini hangi tarz müzikler üzerinden ifade edeceklerini düşündüm. Sorumun cevabına erişimim geç olmadı. Çok şaşırmıştım, rap dinliyordu gördüğüm bazı Müslüman gençler. Ya da toplumun ezilmiş halklarının kendilerini ifade ettikleri müzikleriyle dans etmeyi tercih ediyorlardı.

Geleneksel kültürlerinin müziği yoktu onlar için. Ama yaşadıkları kültürün elitlerinin de müziklerini dinlemiyorlardı bir manifesto olarak. Acaba ne hissediyorlardı?

 

Büyüklerin yasakları küçüklerde yok!Maher Zain

Arap Müslümanların kültür merkezlerinde onlu yaşlarda küçük kızlar dönemin populer baş ağrıtan pop müziklerini dinleyerek sosyalleşiyor, yeni hatıralar kazıyorlardı beyinlerine. Müslüman çocukların beraber söyledikleri bir şarkının sözleri Müslüman bir bireyin beyninde hatıra kodlamak için uygun olmayan cinstendi. Bu şarkıları dinlemelerinin beni rencide ettiğini fark ettim. Zamanımı durdurup yanlarına oturdum ve onlara ABD’de hiç Müslüman sanatçı olup olmadığını sordum. Önce ses çıkmadı, sonra içlerinden Zahia adlı bir kız Lübnan asıllı İsveçli Maher Zain’in İnsaAllah adlı parçasını billur sesi eşliğinde dinletti. Kalbime birden derin ağır bir his düşmüştü sanki bu kız çocuğunu dinlerken, önceden hiç de fark edemediğim gurbetçi çocuğunun duygularıydı belki de bu şarkıda aksettirilenler. Bana doğru yolu göster, diye haykırıyordu küçük kuş, insaAllah diyordu, karanlıklarda kaybolduğum,  hata yaptığım her anda,  yolumu bulacağım. O kadar inananarak söylüyordu ki daha on yaşında yaşadığı toplulukta kayıplara giden ne kadar da çok yol olduğunu bilirmişcesine.

Beni çok etkilemişti Zahia’nın bu duruşu, ama ben kötülüklerin şerrinden korunmasından ziyade iyilikleri daha çok nasıl yayabileceğinin şarkısını dinlemek isterdim Zahia veya bütün çocuklarımızdan. Endişe ve hüzün değil sadece, mutlulukları eğlenmeleri de bizim şarkılarımızla olsun. Ama anne-babalarının nesli müziğin haram olduğuna inandığı ve onların cağdaşları müzikler üretmedikleri için müzik fakiri halindeler şimdi çocuklar. Bense duamı Maher Zain’e yolluyorum bizlere bu güzel anı yaşatıp sanatsız bir geleceğe mahküm olmamız gerekmediğini hatırlattığı için.

İclal Birtek yazdı

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2011, 18:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahimoğlu
İbrahimoğlu - 7 yıl Önce

Yusuf İslam,Sami Yusuf,Reyhan,Debu....

nygulsun
nygulsun - 7 yıl Önce

cok dogru tespitler,ben birsey daha eklemek istiyorum,tecrubeyle sabittir.ailelerinin en masum muzik tinisini bile haram gormelerine ragmen bu arap asilli musluman cocuklar populer olan butun sarkilari ezbere biliyor sizin de dediginiz gibi ...ama asil problem,bu cocuklarin baska musluman ailelerin cocuklarinin bir muzik aleti calmayi ogrenmek gibi masumca cabalarini bile haram olarak gormeleri.

SIRADAKİ HABER